Αναπαραγωγή Κανάρα και καναρος μαλωνουν

Στέλιος Β.

PB New Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2015
Μηνύματα
241
Πόλη
Σαλαμίνα
Καλησπέρα παιδιά...
Έχω ένα ζευγάρι καναρίνια με έναν νεοσσό 12 ημερών και παρατηρώ τις πρωινές ώρες όταν η θυληκια σηκώνεται από την φωλιά και πάει να φάει, τσακώνεται με τον αρσενικό... Τι πρέπει να κάνω;
 
Καλησπέρα παιδιά...
Έχω ένα ζευγάρι καναρίνια με έναν νεοσσό 12 ημερών και παρατηρώ τις πρωινές ώρες όταν η θυληκια σηκώνεται από την φωλιά και πάει να φάει, τσακώνεται με τον αρσενικό... Τι πρέπει να κάνω;
Να κάνεις τον αδιάφορο...
Τέτοιοι τσακωμοί είναι συχνοί στα πουλιά που έχουν αρχηγικές βλέψεις έναντι του άλλου.
Είναι οι περιπτώσεις που παρά το θετικό ζευγάρωμα και τη λύση κάθε περί αυτού διενέξεων, εν τούτοις δεν έχει διευθετηθεί το ποιος έχει τον πρώτο λόγο στο φαγητό, στο νερό στη θέση ύπνου κλπ...
Δεν έχει διευθετηθεί τελικά ποιος είναι ο αρχηγός ...
Όσο το θηλυκό είναι στη φωλιά, ο αρσενικός επιλέγει χωρίς έλεγχο όλα τα παραπάνω... Όταν αυτή βγει να σιτιστεί τότε αλλάζουν οι ισορροπίες και υπάρχει ένταση... Ένταση μικρής διάρκειας.
Ίσως βρουν σύντομα το καθένα τη θέση του.. ίσως πάλι όχι..
Σύντομοι καυγάδες που περιορίζονται σε ανοιχτά φτερά και θόρυβο, είναι "αποδεκτοί" στην εκτροφή ακόμη και αν είναι συχνοί.
 
Καλησπέρα παιδιά...
Έχω ένα ζευγάρι καναρίνια με έναν νεοσσό 12 ημερών και παρατηρώ τις πρωινές ώρες όταν η θυληκια σηκώνεται από την φωλιά και πάει να φάει, τσακώνεται με τον αρσενικό... Τι πρέπει να κάνω;
Πάντως μη κάνεις το διαιτητή. Αφού δεν ενοχλούν τον νεοσσο όλα καλά. Μάλλον θέλει να ζευγαρώσει πάλι ο μπαγασας και η καναρα σου τον έχει στο περιμενε...
 
Back
Top