Αναπαραγωγή Κανάρα κλωσσαει 2 αυγά, μήπως δεν έκανα καλά που την άφησα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης adef
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

adef

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιουν 2007
Μηνύματα
71
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας,

Εδώ και 2 εβδομαδες περίπου η κανάρα μου κλωσσαει 2 γεμάτα αυγά. Προβληματίζομαι όμως ότι δεν έκανα καλά που την άφησα λόγω ζέστης και ότι τελικά θα τα χάσω.

Μπάνιο βάζω κάθε μέρα. Πιστεύω ότι το Σαββατοκύριακο θα πρέπει να αρχίσουν να βγαίνουν.

Τι με συμβουλεύετε;

Ευχαριστώ
 
Δεν είναι σωστό δηλαδή να βάλουμε μπανιέρα σε κλουβί με νεοσσούς;
 
Μπάνιο βάζω γιατί δεν θελω να παθει καποια θερμοπληξια και να εγκαταλείψει την φωλιά και να δροσιστούν και οι νεοσσοί όταν βγούν καθως θα καθεται πανω τους
 
Δεν είναι σωστό δηλαδή να βάλουμε μπανιέρα σε κλουβί με νεοσσούς;

Οταν έχουν βγεί οι νεοσσοί τα πράγματα είναι πολυ πιο απλά.
Επιλέγουμε κάποιες μέρες ή ώρες με ιδιαίτερα υψηλή θερμοκρασία
και δίνουμε μπάνιο. Σχεδόν ποτέ δεν θα υπάρξει πρόβλημα.
Εκεί που χρειάζεται προσοχή είναι κατά την διάρκεια επώασης αυγών.
Αν εξαιρέσουμε τα τελευταία 24ωρα πριν την εκκόλαψη
που επιβάλλεται η υγρασία να βρήσκεται σε υψηλά επίπεδα και που τα έμβρυα
έχουν γίνει σχεδόν ολοκληρομένα πουλάκια, όλες τις
υπόλοιπες μέρες είναι παρακινδυνευμένο να βάζουμε το μπανάκι.
Αν η κανάρα είναι... Βιαστική, και ξαναμπεί πρίν στεγνώσει στην φωλιά
μπορεί να υπάρξουν ατυχήματα.
 
Απ τη στιγμή που θα βγούν τα μικρά κομμένο το μπάνιο.5 μικρά έχασα επειδή η κανάρα κάθισε βρεμένη πάνω στα πουλιά.Ψόφησαν όλα. Και τα 5 μικρά.Ήταν 2 ημερών πουλιά.
 
οι αποτομες αλλαγες θερμοκρασιας λογω βρεγμενης καναρας τοσο στα αυγα (εκτος απο το τελος της επωασης), οσο και στους νεοσσους τις πρωτες μερες ειναι επικινδυνες σιγουρα. Ομως αν επιλεγουμε να δωσουμε την ευκαιρια στο πουλακι να κλωσσαει μεχρι τωρα τοτε βαζουμε πρωτα την δικια του υγεια μπροστα και ρισκαρουμε. Το μπανιο σε εξωτερικο χωρο ειναι επιβεβλημενο αυτες τις μερες. Δεν θελω να κανω τον εξυπνο, ειμαι απο αυτους που για ανιδιοτελεις και ιδιοτελεις λογους εχω τριτης ημερας νεους νεοσσους απο 2 ζευγαρια αλλα περα απο τη σκια που εχω το μεγαλυτερο μερος της μερας στη βεραντα, ειχα και την δικαιολογια στον εαυτο μου οτι δεν εμειναν μερα χωρις μπανακι οι δυο μαναδες.ηδη σε ενα αυγο υπηρχε νεκρος ημιανεπτυγμενος νεοσσος που πιθανον η αιτια να βρισκεται στο θεμα μας

* εννοειται τερμα αλλα ζευγαρωματα..
 
Back
Top