Αναπαραγωγή Κανάρα κρύβει τα αυγά της μέσα στο νήμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kostasnio
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kostasnio

PB Member
Εγγραφή
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
98
Πόλη
Νέο Ηράκλειο
Γεια σας φίλες και φίλοι.
Θα ήθελα οι πιο έμπειροι φίλοι του φόρουμ να με βοηθήσουν σε μια απορία μου.
Από τις 24-2-08 έβαλα σε μια θηλυκιά που είχε κάνη τη φωλιά, τον αρσενικό, μετά από περίπου μια ημέρα 25-2-08
τα ειδα να τα βρίσκουν μεταξύ τους (το πουλάκια είναι μαλινουα) κάθε μέρα έκανα τον σχετικό έλεγχο.
Ενώ όλα τα έβλεπα κανονικά και τη θηλύκια αρκετές φορές μέσα στη φωλιά δεν έβλεπα αυγά, και το παράξενο στη θηλύκια ήταν ότι έκανε,
το νήμα που τους βάζω σαν μαλλί τις γριάς δηλαδή είχε ένα τρόπο που το έξανε σαν κατσαρό αν γίνομαι κατανοητός.
Χθες το πρωί 2-3-08 κατά τον συνήθη έλεγχο στη φωλιά πάλι τα ίδια τίποτα.
Σήμερα 3-3-08 το πρωί πάλι κάτι λίγο διαφορετικό στη φωλιά μου τράβηξε την προσοχή, και μετά από μικρή αναψηλάφηση είδα τρία αυγά κρυμμένα πολύ καλά δεν πείραξα τίποτα και ανασκεύασα προσεκτικά.
Πέστε μου αν αυτό είναι φυσιολογικό και αν χρειάζεται να κάνω εγώ κάτι γιατί τώρα δεν μπορώ να τα αντικαταστήσω με ψεύτικα (δεν γνωρίζω
Ημερομηνίες γέννας) και επειδή είναι η πρώτη μου χρονιά στην αναπαραγωγή που κάνω σ αυτό το ζευγάρι μου φάνηκε λίγο παράξενο.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
τα πραγματα ειναι φυσιολογικα κωστα, λιγο η απειρεια της καναρας, λιγο το οτι εβαλες λιγο νημα εσυ για να κανει την φωλια της και δεν εφτασε, λιγο η απροσεξια του ζευγαριου εφεραν αυτο το αποτελεσμα αλλα μην στεναχωριεσαι ασε τα πραγματα ως εχουν και θα ειναι καλα ολα, απλα οταν θα σκασουν με το καλο οι νεοσσοι να εχεις το νου σου{τα ματια σου 54 δηλαδη}μην τυχον κα ιμπλεχτουν σε αυτην την κακοφτιαγμενη φωλια, καλη συνεχεια κωστα
 
Αγορινα μου και εγω εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με εσενα μονο που εγω εβαλα τα εβγα στην επιφανεια της φωλιας, πιστευω πως εκανες καλυτερα εσυ που τα αφισες κατω αλλα θα δουμε ας ελπισουμε να ειμαστε τυχεροι και οι δυο.
 
Και σε μένα συναίβει αυτό. Μήπως το κάνουν για να ζεστάνουν τα αυγά;
 
Υπάρχει η άποψη που λέει ότι ορισμένα πουλιά κρύβουν τα αβγά από τους εχθρούς τους μέχρι να έρθει η ώρα να ξεκινήσουν την επώαση. Με βάση αυτή την άποψη, λογικά θα πρέπει να στρώσουν κανονικά τη φωλιά τους και να καθίσουν στα αβγά τους όταν κάνουν το προτελευταίο αβγό
 
Back
Top