Αναπαραγωγή Κανάρα κόκκινη έκανε 1 αυγό και σταμάτησε

kwstascook

PB New Member
Εγγραφή
23 Νοε 2008
Μηνύματα
37
Πόλη
Μύρινα
καναρα κοκκινη εκανε ενα αυγο και σταματισε γιατι αραγε ειναι 3 μερεσ που δεν εχει κανει αυγο; ο αρσενικοε εχει κανει τι δουλεια πολεε φορες! τι να κανω ; Εχο βαλει πλαστικο αυγο.😕
 
Με ένα αυγό σίγουρα δεν έκανε ολοκληρωμένη γέννα. Κάθεται στη φωλιά ή το έκανε και το παράτησε; Αυτά που μπορώ να σκεφτώ είναι είτε να μην έχει γίνει σωστή προετοιμασία στη θηλυκιά ή να είναι πρωτάρα (μου έχει συμβει κάποιες φορές), η ακόμη και να είναι κάτι παθολογικό που την επηρρέασε.
 
ακριβώς το ίδιο έκανε και εμένα μία κανάρα πρωτάρα πριν λίγες μέρες, δεν είναι κάτι παράξενο συμβαίνει συχνά... Εγώ προσωπικά της αφαίρεσα το αυγό γιατί μου έχει ξανασυμβεί... Το έκανα για να της δώσω τη δυνατότητα να κάνει μία ολοκληρωμένη γέννα, σχετικός είναι βέβαια ο όρος ολοκληρωμένη... Μπορεί αν την αφήσεις να το κλοσσήσει να το βγάλει το πουλάκι... Και δύο αυγά να έκανε μπορεί να έβγαζε πουλιά δεν παίζει ρόλο... Εμένα πάντως σε μια εβδομάδα μέσα (της χάλασα τη φωλιά που είχε κάνει το ένα αυγό) ξανάστρωσε και μου έκανε γέννα με 4 αυγουλάκια... Κάνεις ότι νομίζεις! Στα παλιά χρόνια οι παλιοί λέγανε πως σε τέτοια περίπτωση παρθένας κανάρας-πρώτης γέννας το πουλί κάνει ένα αυγό για να καθαρίσει το γεννητικό σύστημα του(δεν το ενστερνίζομαι απλά το αναφέρω)😕
 
ναι η καναρα ειναι πρωταρα θα τησ το παρω το αυγο και θα την αφησο να δο τη θα γεινη!
 
Back
Top