Αναπαραγωγή Κανάρα μαζεύει από κάτω νήμα που έπεσε και το βάζει στη φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_sk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos_sk

PB Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2016
Μηνύματα
405
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα! Η κανάρα μου έχει φτιάξει μέρες τώρα φωλιά και χθες μας έκανε και ένα αυγό! Την ώρα που πήγαινα να τα βάλω φαΐ, πέρα από το ότι βατεύτηκαν μπροστά μου χωρίς να ντρέπονται (😂) την έβλεπα μετά μάζευε από κάτω το νήμα που της είχε πέσει και συμπλήρωνε νήμα στην φωλιά! Να της ξανά βάλω για κάνα 2 μέρες το νήμα να συμπληρώσει;
 

Συνημμένα

  • DD1F8D57-28D9-443E-A12C-A6E725CF6FAB.webp
    DD1F8D57-28D9-443E-A12C-A6E725CF6FAB.webp
    23,7 KB · Προβολές: 30
Να μη βάλεις νήμα τώρα που άρχισε η ωοτοκία. Επρεπε να το είχες κάνει λίγο πρίν. Αν η φωλιά είναι όπως την βλέπω στο προφίλ σου,θέλει στήριξη.Βάλε ένα πατηθράκι (Ισως και δύο) ακριβώς απο κάτω της και σε επαφή.
 
Να μη βάλεις νήμα τώρα που άρχισε η ωοτοκία. Επρεπε να το είχες κάνει λίγο πρίν. Αν η φωλιά είναι όπως την βλέπω στο προφίλ σου,θέλει στήριξη.Βάλε ένα πατηθράκι (Ισως και δύο) ακριβώς απο κάτω της και σε επαφή.
Μαζεύει η ίδια όμως από κάτω. Να αλλάξω καλύτερα και το υπόστρωμα για να μην μαζεύει από κάτω και κουβαλήσει τίποτα στην φωλιά της;
Η φωλιά στο προφίλ είναι πολύ παλιά! Η κανάρα μου είναι στην φώτο που επισύναψα
 
Η κανάρα μου είναι στην φώτο που επισύναψα
Α ! Πολύ ωραία.
Να αλλάξω καλύτερα και το υπόστρωμα για να μην μαζεύει από κάτω και κουβαλήσει τίποτα στην φωλιά της;
Θα έλεγα να μην αλλάξεις το υπόστρωμα αν δεν χρειάζεται. Εγώ με γάντι μιας χρήσης καθαρίζω συχνά κατά την περίοδο που κυκλοφορεί πολύ κλωστή στις ζευγαρώστρες.
 
Κύριε @mgerom σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Τώρα αναμένω. Κάτι ακόμη. Χθες αντιλήφθηκα το αυγό το βράδυ, τώρα να πάρω τα αυγά απο σήμερα ή να μην τα πάρω καθόλου;
 
Αν είναι η πρώτη γέννα μη πειράξεις τίποτα. Να παρακολουθήσεις όμως και να σημειώσεις την ημερομηνία, που θα αρχίσει να κοιμάται το βράδυ η κανάρα στην φωλιά. Καλή συνέχεια
 
Back
Top