Γενικά Κανάρα με δαχτυλίδι ΝΒ 08 Ζ119 203

kwstascook

PB New Member
Εγγραφή
23 Νοε 2008
Μηνύματα
37
Πόλη
Μύρινα
ΝΒ
Ο8
Ζ119
203
απο που να ειναι; ιζαμπελ μαυροκοκκινο εινααι το πουλι.
 
ΝΒ = Ολλανδία
08 = Γεννημένο το 2008
Ζ119 = εκτροφέας
203 = αύξων αριθμός

Να σου ζήσει.
 
Να σου ζήσει.
Που μπορούμε να βρούμε ένα πίνακα σε ποιά χώρα αντιστοιχούν τα δακτυλίδια;
 
Απόστολε δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος τέτοιος πίνακας! Τουλάχιστον δεν συνάντησα κάπου μέχρι τώρα...
 
Απόστολε δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος τέτοιος πίνακας! Τουλάχιστον δεν συνάντησα κάπου μέχρι τώρα...
ΑΒ κ ΝΒ=Ολανδια
DKB κ ΑΖ=Γερμανια
FPO κ ΕΟΟ=Ελλαδα
ΑΟΒ κ FOW κ BOF κ ΚΒΟΦ=Bελγιο
FOI=Ιταλια
Δαχτυλυδια χρωματος
2005=Πρασινο σκουρο
2006=Κοκκινο
2007=Μαυρο
2008=Μπλε Σκουρο
Αυτα απο την Ευρωπαικη Ομοσπονδια. Υπαρχουν και δαχτυλιδια Ασημι που δεν αναγνωριζει Ευρωπαικη Ομοσπονδια και ειναι εξ ισου γνησια τα πουλια, αλλα δεν ανηκουν στην Ε. Ο. Π.
Αυτα μπορω να σας πω για τον πινακα που θελατε.
 
Αυτά τα ξέρω κι εγώ Βαγγέλη αλλά προφανώς ο Απόστολος ρωτάει για κάποιον πίνακα που να έχει όλες τις χώρες...υποθέτω! 🙄
 
Ασημί δαχτυλίδια δεν ειναι κάποιας συγκεκριμμένης χρονιάς αλλά κάποιες ομοσπονδίες στο εξωτερικό τα χρησιμοποιούν. Πρεπει να κοιτάξεις το δαχτυλίδι να δεις ποια χρονιά γεννήθηκε το πουλί
 
Πήγα και περίμενα έξω απο το pet-shop πριν ανοίξει. Με πολύ ψύχραιμο τρόπο είπα στον ιδιοκτήτη ότι το προηγούμενο βράδυ είχα πάρει έναν αχάτη red mosaic και επειδή θεώρησα αξιόπιστο το μαγαζί του δεν έλεγξα το δαχτυλίδι. Μου ζήτησε συγνώμη και μου είπε αν θέλω τα λεφτά μου πίσω ή να πάρω κάποιο άλλο πουλί. Διάλεξα ένα ίδιο καναρίνι με μπλε δαχτυλιδάκι του 08. Πρέπει να είναι Ιταλός ο μικρός. Το δαχτυλίδι έχει τα αρχικά FOI.
Έκανα κι έναν μικρό έλεγχο στα υπόλοιπα πουλιά του μαγαζιού και είδα ότι όλα ήταν του 07 και του 08. Έτσι δεν έδωσα συνέχεια στο θέμα.
 
Πήγα και περίμενα έξω απο το pet-shop πριν ανοίξει. Με πολύ ψύχραιμο τρόπο είπα στον ιδιοκτήτη ότι το προηγούμενο βράδυ είχα πάρει έναν αχάτη red mosaic και επειδή θεώρησα αξιόπιστο το μαγαζί του δεν έλεγξα το δαχτυλίδι. Μου ζήτησε συγνώμη και μου είπε αν θέλω τα λεφτά μου πίσω ή να πάρω κάποιο άλλο πουλί. Διάλεξα ένα ίδιο καναρίνι με μπλε δαχτυλιδάκι του 08. Πρέπει να είναι Ιταλός ο μικρός. Το δαχτυλίδι έχει τα αρχικά FOI.
Έκανα κι έναν μικρό έλεγχο στα υπόλοιπα πουλιά του μαγαζιού και είδα ότι όλα ήταν του 07 και του 08. Έτσι δεν έδωσα συνέχεια στο θέμα.
Ειναι Ιταλος, να σου ζησει και να τον χαιρεσαι Τολη. Σε βρισκω σωστο στο χειρισμο της επιστροφης,τελος καλο ολα καλα!
 
Σ΄ευχαριστώ πολύ Βαγγέλη. Ελπίζω να του αρέσει η ''σύζυγος'' που του διάλεξα και να γεμίσει ο τόπος πουλιά...
 
Back
Top