Αναπαραγωγή Κανάρα με καρδερίνα έμεινε στα 3 αυγά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης manthess
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

manthess

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2014
Μηνύματα
32
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Σήμερα είδα ότι τελικά έμεινε στα 3 αυγουλακια η καναρα με την καρδερίνα. Το πρώτο αυγό το είχε στις 14-4-14 το δεύτερο στις 15 και το τρίτο στις 16. Μπορείτε να μου πείτε εάν είναι αυτό φυσιολογικό; Σήμερα που την είδα την καναρα κάθεται πάνω στα αυγά και σηκώθηκε μόνο όταν πήγα να τα βάλω τροφή και μετά ξανακαθισε. Θα πρέπει να περιμένω 14 μέρες μέχρι να βγούνε.
 
Τα καναρίνια γεννάνε ένα αυγό κάθε μέραοπότε είναι φυσιολογικό, αν η καρδερίνα σου είναι άγρια και επιθετική αφαίρεσαι την από το κλουβί μην σου σπάσει τα αυγά.
Το ότι ανταλλάσσουν τροφή είναι πολύ θετικό και τέτοια πουλιά καλό είναι να προορίζονται για ζευγάρωμα καρδερίνας χ καρδερίνας.
Γνώμη μου είναι να βάζεις λιγότερη τροφή διότι έτσι τρώνε μόνο τους λιπαρους σπόρους με αποτέλεσμα λίπος και προβλήματα στο συκώτι.
 
Είναι αρκετά τα τρία αυγά. Δεν έπρεπε να έχει και άλλα;
Τα καναρίνια γεννάνε ένα αυγό κάθε μέραοπότε είναι φυσιολογικό, αν η καρδερίνα σου είναι άγρια και επιθετική αφαίρεσαι την από το κλουβί μην σου σπάσει τα αυγά.
Το ότι ανταλλάσσουν τροφή είναι πολύ θετικό και τέτοια πουλιά καλό είναι να προορίζονται για ζευγάρωμα καρδερίνας χ καρδερίνας.
Γνώμη μου είναι να βάζεις λιγότερη τροφή διότι έτσι τρώνε μόνο τους λιπαρους σπόρους με αποτέλεσμα λίπος και προβλήματα στο συκώτι.
Δεν είναι άγρια.Βλέπω να ταιζει την καναρα που κάθεται πάνω στα αυγά. Καλό Δεν είναι αυτό;Και τρελαίνεται στο κελάηδημα!
 
Γιατί από ότι διάβασα μέσα από εδώ λένε ότι πρέπει να γεννάνε 4 με 6 αυγά. Για αυτό ρωτάω εάν είναι φυσιολογικό να κάνει μόνο τρία.
 
Όχι "πρέπει" αλλά συνήθως έτσι κάνει. Μπορεί να πάρεις πουλί/α και από τρία αυγά.
Σε ευχαριστώ πολύ.Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί. Πρώτη φορά. Για να δούμε..
 
Όχι 4-6 αλλά 3-5, πέντε συμβαίνει τις περισσότερες φορές ή τέσσερα, 2 ας πούμε αν σου έκανε θα είχα μια υποψία και θα το έψαχνα λίγο...
 
Όχι 4-6 αλλά 3-5, πέντε συμβαίνει τις περισσότερες φορές ή τέσσερα, 2 ας πούμε αν σου έκανε θα είχα μια υποψία και θα το έψαχνα λίγο...
Περισσότερες ελπίδες μου δίνεις! Περιμενω πως και πως να δω τι θα γίνει! Θα σας έχω φωτο εάν πάνε ολα καλά. Υπομονή πρέπει να κάνω μάλλον.
 
Ναι @manthess (γράψε αν θες στο προφίλ σου το όνομα σου :) )! Υπομονή και να μην τα ενοχλείς! 😉 Με το καλό!
 
Καλησπέρα και από εμένα.
Η δικιά μου έκανε 2 αυγά και τώρα έχω 2 μικρά, 10 ημερών.
Προσπαθώ να ανεβάσω foto αλλά δεν μπορώ.
 
Καλησπέρα και από εμένα.
Η δικιά μου έκανε 2 αυγά και τώρα έχω 2 μικρά, 10 ημερών.
Προσπαθώ να ανεβάσω foto αλλά δεν μπορώ.
Σάκη διάβασε αυτό: petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/
και άνοιξε νέο θέμα στις Παρουσιάσεις Πουλιών να μας τα δείξεις!
 
Θα το προσπαθήσω, αν και δεν τα καταφέρνω πολύ καλά με τις νέες τεχνολογίες.
Τι είναι το URL?
 
καλημέρα εμένα μου έκανε 5 αυγά αλλά έβγαλε μόνο δύο πουλάκια. σήμερα είναι 14 ημερών και είδα ότι έκανε καινούργιο αυγό.
 
Back
Top