Αναπαραγωγή Κανάρα με μικρά 20 ημερών έκανε και πάλι φωλιά

ELENI PAG

PB New Member
Εγγραφή
21 Φεβ 2018
Μηνύματα
162
Πόλη
Κέρκυρα
Καλημερα στην παρεα. Τα μικρουλια μεγαλωνουν, 20 ημερων σημερα 😉. Αντε παλι θα γελασουμε. Η καναρα εκανε και παλι φωλια 😡, τρεχει πανικοβλητη, μια στη φωλια να ταιζει τα μικρα μια στην αλλη να κουβαλαει νημα😱. Τριτη φορα με τωρα.. Θα παρατησω τη λογιστικη μου φαινετε:DΗθελα να σας ρωτησω αν κανω κατι τωρα;
 
Ηθελα να σας ρωτησω αν κανω κατι τωρα;
Σημασία έχουνς τα εξής:
  1. Θεωρείς πως τόσο το θηλυκό όσο και το αρσενικό θα μπορέσουν να ανταπεξέλθουν ξανά σε αυτή τη΄ν αρκετά επίπονη και δύσκολη διαδικασία;
  2. Έχεις ήδη 2 μικρά. Έχεις σκεφτεί τι θα τα κάνεις; Που θα μένουν; Αν προχωρήσεις σε επόμενη γέννα σίγουρα θα εχεις περισσοτερους νεοσσούς. Θα μπορέσεις να διαχειριστείς όλα αυτά τα καναρινάκια;
  3. Και η τρίτη ερώτηση που είναι ταμάμ για σένα... εσύ η ίδια θα καταφέρεις να βγάλεις μια ακόμα γέννα; Ή θα πάθεις κανένα έμφραγμα; 😛
Αφου απαντησεις σε ολα τα παραπανω, πες μας τι αποφασισες για να σε συμβουλευσουμε οπως πρεπει!
 
Σημασία έχουνς τα εξής:
  1. Θεωρείς πως τόσο το θηλυκό όσο και το αρσενικό θα μπορέσουν να ανταπεξέλθουν ξανά σε αυτή τη΄ν αρκετά επίπονη και δύσκολη διαδικασία;
  2. Έχεις ήδη 2 μικρά. Έχεις σκεφτεί τι θα τα κάνεις; Που θα μένουν; Αν προχωρήσεις σε επόμενη γέννα σίγουρα θα εχεις περισσοτερους νεοσσούς. Θα μπορέσεις να διαχειριστείς όλα αυτά τα καναρινάκια;
  3. Και η τρίτη ερώτηση που είναι ταμάμ για σένα... εσύ η ίδια θα καταφέρεις να βγάλεις μια ακόμα γέννα; Ή θα πάθεις κανένα έμφραγμα; 😛
Αφου απαντησεις σε ολα τα παραπανω, πες μας τι αποφασισες για να σε συμβουλευσουμε οπως πρεπει!
Σιγουρα εχεις και ενα δικιο σε ολα αυτα, η αληθεια ειναι οτι κουραστηκα λιγακι γιατι εχω και μια δυσκολη δουλεια, αλλα το προβλημα εδω ειναι οτι η καναρα εχει μεγαλη μανια με τη νεα της φωλια, τρεχει και δε φτανει... Τα βλεπω πολυ ζωηρα και αυτο που με στεναχωρει ειναι, αν αυτη λυπηθει που εγω θα της χαλασω αυτο που ξανα προσπαθει.. Εκεινο που δεν γνωριζω ειναι αν μια τριτη γεννα θα εχει επιπτωσεις στην υγεια της και αυτο δεν το θελω. Γιαυτο θελω να μου πειτε.. Οσο για τα μικρουλια τους εχω ηδη το σπιτακι τους οποτε εμενα δεν με πειραζει...🙂
 
Εγώ προσωπικά προτιμώ να σταματώ στης δύο κανονικές γέννες δεν μετράει αν υπάρχει κάποια με ασπορα αυγά κάποιοι εξαντλουν τα πουλιά τους και με 5 γέννες, αν τα πουλιά σου τρέφονται σωστά έχουν μια καλή γενική εικόνα και έχεις σπίτι για τα μικρά δεν έχεις να φοβηθεις κάτι αν έχεις την παραμικρή αμφιβολία μπορείς να αντικαταστησεις τα αυγά με πλαστικά και να την αφήσεις να τα κλοσιση για καμία 10αρια μέρες και μόλις απογαλακτιστουν τα άλλα να χωρισης το ζευγάρι και να της πάρεις την φωλιά.
 
Εγώ προσωπικά προτιμώ να σταματώ στης δύο κανονικές γέννες δεν μετράει αν υπάρχει κάποια με ασπορα αυγά κάποιοι εξαντλουν τα πουλιά τους και με 5 γέννες, αν τα πουλιά σου τρέφονται σωστά έχουν μια καλή γενική εικόνα και έχεις σπίτι για τα μικρά δεν έχεις να φοβηθεις κάτι αν έχεις την παραμικρή αμφιβολία μπορείς να αντικαταστησεις τα αυγά με πλαστικά και να την αφήσεις να τα κλοσιση για καμία 10αρια μέρες και μόλις απογαλακτιστουν τα άλλα να χωρισης το ζευγάρι και να της πάρεις την φωλιά.
Τα μικρα ειναι 20 ημερων ποτε θα μπορεσουν να ζουν μονα τους; Ακομη ειναι στη φωλια και τα ταιζουν οι γονεις, ανεβαινουν πανω στη φωλια αλλα μαλλον φοβουνται ακομη.
 
Και αυγα να κανει παλι θα ταιζονται τα μικρα ετσι κι αλλιως απο τωρα θα θελει κανα 5αρι μερες να κανει αυγα και απο να κατσει στο 3-4ο οποτε 8 μερουλες τις εχεις. Τα μικρα απογαλακτιζονται 30-35 ημερων περιπου θα βοηθαει και ο πατερας και απ οταν βιδωσει στη φωλια θα τα ταιζει αποκλειστικα εκεινος μην σε φοβιζει τιποτα.

Απλα εσυ θα τα αφαιρεσεις οταν θα εισαι τελειως σιγουρη οτι τα μικρα τρωνε αρκετα και καλα μονα τους.
 
Και αυγα να κανει παλι θα ταιζονται τα μικρα ετσι κι αλλιως απο τωρα θα θελει κανα 5αρι μερες να κανει αυγα και απο να κατσει στο 3-4ο οποτε 8 μερουλες τις εχεις. Τα μικρα απογαλακτιζονται 30-35 ημερων περιπου θα βοηθαει και ο πατερας και απ οταν βιδωσει στη φωλια θα τα ταιζει αποκλειστικα εκεινος μην σε φοβιζει τιποτα.

Απλα εσυ θα τα αφαιρεσεις οταν θα εισαι τελειως σιγουρη οτι τα μικρα τρωνε αρκετα και καλα μονα τους.
Μια απορια τωρα. Θα μπορουσα να τα αφησω ολα μαζι μιας και το κλουβι ειναι μεγαλο;Δηλαδη να της παρω τα νεα αυγα οταν τα γεννησει και να αφησω τα παιδια μεσα;
 
Τα μικρουλια μεγαλωνουν, 20 ημερων σημερα. Αντε παλι θα γελασουμε. Η καναρα εκανε και παλι φωλια
Μετά τις 15-17 μέρες στη ζωή των νεοσσών οι κανάρα συνήθως ξεκινά να φτιάχνει φωλιά...
Είναι εντελώς φυσιολογικό.
Θα χρειαστεί να προσέξεις κι όταν θα γεννηθεί το πρώτο αυγό να το πάρεις και στη θέση του να βάλεις ένα πλαστικό ομοίωμα.
Κι αυτό είναι απαραίτητο να γίνει γιατί τα μικρά θα μπουν στη φωλιά και θα λερώσουν με τις κουτσουλιές τα αυγά και θα τα καταστρέψουν...
Το απόγευμα της ημέρας που θα τραβήξεις το τρίτο αυγό θα χωρίσεις τη μητέρα από τα μικρά και τον πατέρα τους.
Το πρωί που θα γεννηθεί το τέταρτο αυγό επιστρέφεις πίσω και τα υπόλοιπα που θα πρέπει να τα φύλαξες σε κάποια ασφαλές δοχείο.
Ο πατέρας με τα μικρά στη μια πλευρά του κλουβιού.. και η μητέρα με τη φωλιά στο άλλο...
Τα μικρα ειναι 20 ημερων ποτε θα μπορεσουν να ζουν μονα τους;
Στις 30 μέρες να τα βγάλεις από το κλουβί των γονιών τους και να τα βάλεις σε ένα κλουβί μόνα τους.
Ακομη ειναι στη φωλια και τα ταιζουν οι γονεις,
Θέλουν και μένουν στη φωλιά... Μπορούν κάλλιστα και αδέξια να πετάξουν στις 20 μέρες.
αν αυτη λυπηθει που εγω θα της χαλασω αυτο που ξανα προσπαθει.
Μη σε απασχολεί αυτό.
Στα πτηνά το ένστικτο είναι αυτό που πάντα υπερτερεί. Για συναισθήματα μάλλον μακριά το πάμε...

Μια απορια τωρα. Θα μπορουσα να τα αφησω ολα μαζι μιας και το κλουβι ειναι μεγαλο;Δηλαδη να της παρω τα νεα αυγα οταν τα γεννησει και να αφησω τα παιδια μεσα;
Ασφαλώς και όχι...
Δεν είναι θέμα μεγέθους αλλά υγείας και κυρίως ασφάλειας των εφήβων από τον πατέρα τους.
 
Ηθελα να ρωτησω αν τωρα μπορω να καθαρισω το κλουβι που μεγαλωσαν τα μικρα γιατι ψιλοβρωμαμε:D
Τώρα που ειναι 20 ημερων ναι μπορεις αλλα προσεξε μην τα οδηγησεις στο να βγουν εκτος φωλιας λογω φοβου... Οποτε θελει πολυ προσεκτικες και ηρεμες κινησεις. Δεν κανεις γενικη 100%. Απλά αλλάζεις το χαρτι και πλένεις τη σχάρα οσο πιο "οσα βλεπει η πεθερα" μπορεις γιατι μη ξεχνας πως η καναρα σου ειναι λίγο παραξενη! 😛
 
Α μπα αστο καλυτερα :Dθα περιμενω να βγουν και αυτα γιατι δεν θελω να γινει κατι τωρα που φτανω στο τελος. Ηθελα μονο να καθαρισω το πατο του κλουβιου που ειναι πιασμενος με γαντζακια αλλα τωρα φοβαμαι
 
:)γι αυτο, στην επομενη αναπαραγωγικη περιοδο θα φροντισεις να τα εχεις σε ζευγαρωστρα
που εχει αποσπώμενο πάτο και ταψακι. Εκει γινονται ολα απλα και ευκολα και γρηγορα...
 
Δηλαδη να της παρω τα νεα αυγα οταν τα γεννησει και να αφησω τα παιδια μεσα;
Εννοείς να πετάξεις τα νέα αυγά; Κάποιοι που δεν επιθυμούν άλλα μικρά, πράγματι έχουν αυτήν την πρακτική αν τους ξεφύγει το ζευγάρωμα, απλά παίρνουν τα αυγά από τη φωλιά και τα αντικαθιστούν με ψεύτικα περίπου μόλις γεννηθούν ώστε να μην αρχίσει η εκκόλαψη. Κατά τη γνώμη μου, θέλει πολύ σκέψη αυτό το ενδεχόμενο διότι απορρίπτει κανείς εν δυνάμει ζωούλες (οι οποίες όμως ακόμα δεν έχουν ακριβώς ξεκινήσει μέχρι να αρχίσει η εκκόλαψη). Αν όμως επιλέξεις αυτήν την πρακτική τελικά, θα σου έλεγα να χωρίσεις το αρσενικό από τη θηλυκιά, ώστε τουλάχιστον να μην ζευγαρώνουν.
 
Αχ βρε Ιανο τι μου κανεις τωρα!meh θα με φανε οι τυψεις με ολα αυτα που μου λες👎 Τελικα πηρα την αποφαση να προχωρησω με οτι και να γινει. Θα την αφησω να γεννησει μιας και καμαρωνει την νεα της φωλια, θα της βαλω τα ψευτικα αυγα οταν κανει τα δικα της και ο θεος βοηθος :D
 
Θα σου πρότεινα κι' εγώ να αφήσεις ένα ζωηρό θηλυκό που έχεις, να προχωρήσει στην επόμενη γέννα.
Η πρακτική που χρησιμοποιώ εγώ πολλές φορές,ιδιαίτερα όταν θέλω να μείνω στις δυο γέννες είναι απλή.
Οταν η κανάρα κάνει το 2ο-3ο αυγό, μεταφέρω το αρσενικό μαζί με τα μικρά του και αφήνω την κανάρα μόνη να "βγάλει" την γέννα. Τα μικρά μεγαλώνουν εύκολα με τον πατέρα και το θηλυκό πλέον δεν έχει ενοχλήσεις απο κανέναν (πολύ βασικό). Αν ακόμα δεν θέλεις να προχωρήσεις σε δεύτερη γέννα, θα σου πρότεινα να κάνεις ακριβώς το ίδιο, αντικαθιστώντας απλά τα αυγά με ομοιώματα. Ετσι και θα την αφήσεις να κάνει την "τρέλλα" της και θα μπορέσεις να την "κόψεις" πιο εύκολα απο μια ανεπιθύμητη συνέχεια.
 
Η δικια μου σκεψη ειναι να κερδισω χρονο για τα μικρα μεχρι να γεννησει ολα της τα αυγα αντικαστωντας βεβαια μετα με τα ψευτικα και να αφησω τα πουλια ως εχουν μεχρι που να βγουν απο τη φωλια και να τρωνε μονα τους γιατι ακομα βλεπω οτι ταιζουν και οι δυο. Εκεινο που ηθελα να πω ειναι ο καναρος προσφερει μεγαλη βοηθεια στο ταισμα γιαυτο λεω να τον αφησω μαζι της οταν τα χωρισω με τα μικρα. Σημερα ειδα τα μικρα που καθονται πανω πλεον στη φωλια και ετοιμαζονται να πεταξουν οποτε νομιζω οτι φτανουμε πρωτα ο θεος στο, τελος..
 
Σε μερικές μέρες, τα μικρά θα τριγυρνούν στο κλουβί.Αν τα αφήσεις στον ίδιο χώρο, με την νέα φωλιά και τα νέα αυγουλάκια, πιθανότατα να έχεις δυσκολίες και προβλήματα. Εκεί χρειάζεται μεγαλύτερη εμπειρία για την διαχείριση της κατάστασης. Αλλά πάλι σκέπτομαι, οτι μόνον μέσα απο την επαφή μ' αυτές τις δυσκολίες θα αποκτήσεις τις δικές σου εμπειρίες. Κάνε λοιπόν αυτό που νομίζεις καλύτερο και συνέχισε να ρωτάς για τις όποιες απορίες σου. Καλή συνέχεια :)
 
Καλημερα στην ομορφη παρεα μου😛 τα μικρουλια μου εγιναν μεγαλα πια, τα χωρισα μολις χθες απο τους γονεις και παμε για τεταρτη γεννα με 5 πεντε αυγουλακια παλι😱
 
και παμε για τεταρτη γεννα με 5 πεντε αυγουλακια παλι😱
Ελένη, έτσι όπως πάτε εσύ και η κανάρα, θα πάρετε επίδομα πολύτεκνου και θα γεμίσετε όλην την Κέρκυρα με καναρινάκια σας.
Εύχομαι όλα να πάνε καλά και αυτήν τη φορά. Αλλά πρόσεξε. Για να μην γίνει η κανάρα σου έτσι 😱, το αργότερο τη 12 η ημέρα θα χωρίσεις το ζευγάρι και όταν τα μικρά βγουν από τη φωλιά με το καλό, θα βγάλεις και τη φωλιά.
Καλή δύναμη λοιπόν εύχομαι και πάλι (και καλή επιλογή των αποδεκτών των μικρών σου)
 
Back
Top