Ασθένειες Κανάρα με μωβ στήθος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Alexx
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλησπέρα , το πουλάκι είναι φυσιολογικό . Μάλιστα είναι τέλειο κατά την δική μου άποψη . Εάν τα ζευγαρώνεις καλό θα είναι να τους ανεβάζεις λίγο τις ποιότητες - ποσότητες ώστε να παχαίνουν λίγο παραπάνω . Καλή συνέχεια .
 
Ρωτάω διότι χωρίς να το περιμένω, προχθές βρήκα την καρδερίνα μου ετοιμοθάνατη..άντεξε λίγες ακόμα ώρες από τη στιγμή που τη βρήκα.. Δεν έχω εμπειρία από ασθένειες, τι έχετε να μου πείτε;IMG-ffa5e7a739a6c8f61a6e76dd3fd989a9-V.webp
Για τα καναρίνια, επιχείρησα για ζευγάρωμα αρχές Μάη (2 είχε;), ο αρσενικός όμως μαλλον δεν ήταν έτοιμος, η θηλυκιά πάντως έκανε φωλιά. Θέλω να ξαναδοκιμάσω τώρα, έχοντας δώσει και βιταμίνη στο νερό (vitamix plus solution της tafarm). Πρασινάδες καθημερινά ανεξαρτήτως περιόδου (όχι μαζί με βιταμίνες), αυγό αυτή την περίοδο καθημερινά, πιο πριν έδινα 1 φορά την εβδομάδα με μία αυγοτροφή της manitoba. Επίσης δίνω της manitoba canary best premium, αν και δεν πολυεκτιμούν τα πελλετς. Τα σπόρια είναι άφθονα, πρασινάδες τόσο όσο, για να μην αδιαφορούν για τα σπόρια. Στα σπόρια βάζω και λίγη ρίγανη. Μιας και αναφερθήκατε τα λέω μήπως έχετε κάποιο σχόλιο
 
Το χρώμα στο στήθος της καναρας είναι φυσιολογικό.

Η καρδερίνα της φωτογραφίας ασθενούς,γι αυτό και ήταν αδυνατισμενη όπως βλέπουμε και επίσης με εμφανώς πρησμένο έντερο.
 
Για την καρδερίνα, να φανταστώ, δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι είχε από τη φωτογραφία;
Για τα υπόλοιπα που είπα υπάρχει κάποιο σχόλιο;
 
Στα σπόρια βάζω και λίγη ρίγανη
Τα σπόρια να τα αφήνεις όπως είναι, μπορείς να βάζεις σε μια αυγοθήκη ρίγανη, θυμάρι, βασιλικό (αποξηραμένα).

Θέλω να ξαναδοκιμάσω τώρα,
Υπάρχει χρόνος για μια 2η προσπάθεια, έλεγξε τα νύχια του αρσενικού και να έχεις τις πατήθρες στην μέση του κλουβιού.
ο αρσενικός όμως μαλλον δεν ήταν έτοιμος
Ούτε η θηλυκιά ήταν έτοιμη 100% αφού έκανε μόνο 2 αυγά.
Φρόντισε να υπάρχει πάντα σουπιοκόκκαλο στο κλουβί.
.
 
Πάντως πρέπει να ξέρεις ότι οι καρδερινες είναι περισσότερο επιρεπεις και ευαίσθητες στις εντερικες λοιμώξεις παρά στις αναπνευστικες όπως τα καναρινια. Πάντως δεν μπορούμε τώρα να καταλάβουμε ακριβώς τί ειχε.
 
Για την καρδερίνα, να φανταστώ, δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι είχε από τη φωτογραφία;
Για τα υπόλοιπα που είπα υπάρχει κάποιο σχόλιο;

Κατά πάσα πιθανότητα,κοκκιδια.
 
Back
Top