Αναπαραγωγή Κανάρα με νεοσσό 12 ημερών χτίζει νέα φωλιά γύρω του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mina

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαϊ 2020
Μηνύματα
93
Πόλη
Ηράκλειο
Καλημέρα σας. Θα ήθελα παρακαλώ τη γνώμη σας. Η κανάρα με 12 ημερών νεοσσό, χτίζει νέα φωλιά με χαρτιά, γύρω από τον νεοσσό. Χθες είχα καθαρίσει τη φωλιά και έβαλα μόνο τσόχα, γιατί ήταν γεμάτη κουτσουλιές. Το καλό είναι ότι το ταΐζει, μέχρι τώρα τουλάχιστον. Δεν το παράτησε. Αρσενικό στη φωλιά έχω το μικρό της που είναι 40 ημερών, αρσενικό.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλημέρα κι ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Το ίδιο είχε κάνει η κανάρα και στην προηγούμενη γέννα, της έβαλα νέα φωλιά αλλά πήγαινε πάλι εκεί που είχε τον νεοσσό. Τελικά, όταν ο νεοσσός έγινε 15 ημερών, το παράτησε η κανάρα και το τάιζα εγώ με τη σύριγγα πλέον. Ελπίζω να μην παρατήσει κι αυτό...
 
Τελικά, όταν ο νεοσσός έγινε 15 ημερών, το παράτησε η κανάρα και το τάιζα εγώ με τη σύριγγα πλέον. Ελπίζω να μην παρατήσει κι αυτό...
Δεν είμαι βέβαιος ότι κατάλαβα σωστά...
Αρσενικό υπάρχει στο κλουβί; Αν όχι, κοντά στο κλουβί; (εννοώ ενήλικο αρσενικό καναρίνι)
Όταν τα πουλάκια "ντυθούν" η κανάρες παύουν να τα κλωσούν τη νύχτα. Επίσης τα ταΐσματα αραιώνουν σε συχνότητα. Μήπως μπερδεύτηκες από αυτό, που το έβλεπες δλδ ατάιστο για αρκετές ώρες; Ο νεοσσός, τότε ζητούσε φαγητό με αυτόν τον χαρακτηριστικό ήχο που κάνει και η κανάρα αδιαφορούσε;
 
Ακριβώς! Ο νεοσσός ζητούσε φαγητό και η κανάρα δεν τον τάιζε, οπότε για να είμαι σίγουρη ότι δεν θα ψοφήσει το ανέλαβα εγώ. Δεν ξέρω αν έπραξα σωστά, αλλά με οδήγησε το ένστικτό μου. Η κανάρα μετά από μια εβδομάδα μου έκανε άλλα 5 αυγά. Τότε σκέφτηκα ότι κατά πάσα πιθανότητα, γι αυτό να παράτησε το μικρό. Αρσενικό ενήλικο είχα στη φωλιά και στην επόμενη γέννα τον έβγαλα αμέσως. Ποτέ δεν τάιζε άλλωστε τους νεοσσούς. Στην τελευταία τώρα γέννα που αναφέρεται και το άρθρο, υπάρχει μόνο ένα καναρινάκι 40 ημερών. Αρσενικά δε, έχω κι άλλα, σε άλλα κλουβιά τα οποία ακούει η κανάρα.
 
@Mina μετέφερε την φωλιά με τον νεοσσό σε άλλη θέση και στην παλιά θέση βάλε μια νέα φωλιά.
Μια από τις κανάρες μου κάνει ακριβώς το ίδιο, έτσι θα μπορεί να φτιάξει την νέα φωλιά και ταυτόχρονα θα ταίζει τον νεοσσό στην άλλη φωλιά.
 
Λοιπόν, σκέφτηκα να βάλω λίγο νήμα στη φωλιά πάνω από την τσόχα για να καθίσει πιο ψηλά ο νεοσσός! Προς μεγάλη μου έκπληξη, παρατήρησα ότι η κανάρα σταμάτησε να γεμίζει τη φωλιά με χαρτιά! Μέχρι στιγμής όλα πάνε κατ'ευχήν!
Σας ευχαριστώ όλους θερμά, για τη συζήτηση και τις συμβουλές!
 
Back
Top