Ασθένειες Κανάρα με πρόβλημα στα πόδια

mohican

PB New Member
Εγγραφή
21 Δεκ 2008
Μηνύματα
45
Πόλη
Ρόδος
Πριν τρειςμέρες η κανάρα εμφάνισε μια ελαφρά διόγκωση κοκκινωπή στα δύο δάκτυλα
της έβαλα αμέσως Betadin γιατί νόμιζα ότι αν πληγές
χθες της έβαλα podagrine solution της TAFARM (Permethrin 2%) αλείφοαντας με το πινελάκι και τα δύο πόδια

σήμερα το μεσημέρι είδα αυτή την μεγάλη επιδείνωση η οπόια είχε ξεκινήσει από χθες

Σημειωτέον είναι σε αναπαραγωγ'η και τρώει αυγό αυγοτροφή μήλο σπόρους σουπιοκόκκαλο άμμο

Τι μπορεί να είναι
IMG_2181_zpse1b040c2.jpg
IMG_2179_zps7988a4f9.jpg
IMG_2176_zps4a430e14.jpg
IMG_2174_zpsd2c4add9.jpg
IMG_2173_zps793695d9.jpg
IMG_2169_zps2a4fef96.jpg
 
αγαπητέ φίλε αυτό που έχει η κανάρα είναι ευλογιά αλλά μην στεναχωριέσαι υπάρχη φάρμακο και είναι θεραπεύσιμη ξέχασα να σου γράψω ότι εγώ δυο φορές χρησιμοποίησα το (beaphar epithol-en wondzalf) με 100/100 αποτέλεσμα ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΑΘΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ
Ο ιός της ευλογιάς στα πουλιά
 
απομακρυνση οπωσδηποτε απο το υπολοιπο κοπαδι σου! Προστασια απο κουνουπια στο χωρο που τα εχεις! Αν ειναι εξωτερικος δεν παιρνει πολλα πραγματα. Προσπαθησε να βαλεις κοντα στα κλουβια εκεινους τους κυλινδρους που ανοιγουνε και γινονται σαν ταινια και κρεμιουνται απο πανω και κολλανε!
για να καταλαβεις στο σημειο αυτο το τσιμπησε κουνουπι το πουλι και τωρα εχεις ευλογια. Διαβασε τα αρθρα και ευχομαι καλα αποτελεσματα!
 
Βγάλτη από αναπαραγωγή, βάλτη σε ένα κλουβάκι μόνη κατά προτίμηση μέσα στο σπίτι. Κάθε βράδυ πριν τον ύπνο επάλειψη με ΜΠΕΤΑΝΤΙΝ και μόνον (τίποτα άλλο). Περνάμε και τα δύο πόδια πάντα, και μέχρι το τριχωτό (ολόκληρο το πόδι δλδ). Μετά την πάροδο λίγων ημερών θα μαυρίσπυν οι φουσκάλες και θα πέσουν. Θα βάζεις betadine όχι για περισσότερο από 5 ημέρες. Διακοπή και επανάληψη για άλλο ένα πενθήμερο ΜΟΝΟΝ αν χρειαστεί (εμφανίσει σε άλλο σημείο φλύκταινα).
 
Ευχαριστω Παναγιώτη και Αλίκη
Θα βάλω σίτα για προστασία
Έχω μπερδευτεί όμως
τι είναι πιο αποτελεσματικό
Μπεταντίν (Αλίκη)
(beaphar epithol-en wondzalf)( Μανώλης)
η Celestoderm v with garamycin που μου πρότεινε ένας φίλος
πάντως έβαλα το απόγευμα Celestoderm αφού η Podagrin δεν έκανε κάτι
θα προμηθευτώ και beaphar epithol-en wondzalf να έχω για να το εφαρμόσω αν δεν κάνει κάτι το Celestoderm

Betadin έχω επίσης
σας ευχαριστώ όλους
θα επικοινωνήσω ξανά
 
Εγώ αυτή τη θεραπεία που σου λέω την έκανα το καλοκαίρι που μας πέρασε σ ένα καναρινάκι μου και όντως μέσα σε 7 μέρες το σπυράκι που είχε (είχε μόνο ένα), ξεράθηκε, μαύρισε και έπεσε.. Μόνο με μπετναντίν.. Από κει και πέρα, το τι θα κάνεις είναι δικιά σου επιλογή! 😉
 
Δεν υπάρχει φάρμακο για την αντιμετώπιση της ίδιας της αρρώστιας, πέραν απο το προληπτικό εμβόλιο κατά της ευλογιάς. Αυτό που βλέπεις στα πόδια είναι οι φλύκταινες που σπάνε και δημιουργούνται δευτερογενείς μολύνσεις. Η καθημερινή χρήση του Μπεταντίν (κάθε βραδυ πριν τον ύπνο) θα γλυτώσει το πουλάκι απο αυτές. Οσο περισσότερα σκευάσματα τύπου ΕΠΙΘΟΛ ή ΠΟΔΑΓΚΡΙΝ χρησιμοποιείς στα σημεία, τόσο μεγαλώνουν οι πιθανότητες για μεγαλύτερη μόλυνση μιας και στα λιπασμένα σημεία κολλούν ακαθαρσίες. Λοιπόν μόνον Μπεταντίν,όπως σου λέει η Αλίκη, μέχρι η ασθένεια κάνει τον κύκλο της. Εκείνο που βλέπω όμως, είναι οτι δεν αντιμετωπίστηκε άμεσα και έχουν πάρει άσχημη μορφή.

Υ. Γ Πρέπει να μάθουμε, οτι όταν διαχειριζόμαστε τα πουλάκια που ασθενούν, χρησιμοποιούμε γάντια μιας χρήσης.
 
Συμφωνώ με Μάκη και Αλίκη.. Εγώ μάλιστα χρησιμοποιώ σαπούνι betadine scrub (7%) για πλύση και μετά εφαρμόζω betadine σε μορφή κρέμας που μένει πάνω στο σημείο.
 
γεια σας
δυστυχώς σήμερα έχασα την κανάρα μου
ενώ τα ογκίδια είχαν μικρύνει, η διάθεση της κανάρας έδειγνε φυσιολογική
σήμερα την βρήκα ξαφνικά φουσκωμένη με το κεφάλι μέσα στα φτερά και μέσα σε μισή ώρα την έχασα
Είμαι πολύ στεναχωρημένος ελπίζω σε μερικές μέρες να συνέλθω
σας ευχαριστώ για το ενδιαφέροω
 
Back
Top