Αναπαραγωγή Κανάρα με φωλιά αλλά χωρίς αυγά

johnpat

PB New Member
Εγγραφή
10 Απρ 2011
Μηνύματα
11
Γειά σας και από εμένα, είμαι ο Γιάννης και έχω ένα θεματάκι, στο οποίο αν μπορείτε να με βοηθήσετε. Έχω ένα ζευγάρι κόκκινα μωσαϊκά και εδώ και 3 βδομάδες η κανάρα μου έχει φτιάξει τη φωλιά και δεν έχει κάνει ακόμα κανένα αυγό και απλώς μπαίνει μέσα στη φωλιά και κάθεται.
Να την αφήσω τη φωλιά λίγο ακόμα και αν δεν κάνει κάτι να τη χαλάσω τελείως μιας και έπιασαν οι ζέστες;
 
@Tony Forpus το ζευγάρι δεν έκανε άλλη γέννα φέτος και είπα να τα βάλω έστω και αργά να προλάβω μία, να μην πάει χαμένη η χρονιά. Τα έχω μέσα στο σπίτι και μου έκανε νωρίς πτερόρρεια ο αρσενικός λόγω της ζέστης που είχα στο σπίτι από τα καλοριφέρ πιστεύω και μέχρι να είναι πάλι τέλειος τα άργησα.
 
είπα να τα βάλω έστω και αργά να προλάβω μία, να μην πάει χαμένη η χρονιά.
Η χρονιά είναι ήδη χαμένη, αν άρχιζε από αύριο να κάνει αυγά η εκκόλαψη θα γίνει γύρω στις 5 Ιουλίου και ο απογαλακτισμός 5 Αυγούστου.
Καλύτερα να τα χωρίσεις για να προετοιμαστούν για την επερχόμενη πτερόροια και να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή τον νέο χρόνο στις σωστές συνθήκες.
 
Καλύτερα να τα χωρίσεις για να προετοιμαστούν για την επερχόμενη πτερόροια και να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή τον νέο χρόνο στις σωστές συνθήκες.
Τελικά αυτό θα κάνω. Δεν υπάρχει λόγος να τα ταλαιπωρίσω. Αύριο κιόλας θα βγάλω τη φωλιά και θα τα χωρίσω. Ευχαριστώ σε όσους απάντησαν στην απορία μου.
 
Back
Top