Ασθένειες Κανάρα μόνιμα φουσκωμένη κάθεται συχνά στον πάτο του κλουβιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Savvina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Savvina

PB New Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
5
Πόλη
Πάτμος
Καλησπέρα! Διαβάζω πολύ συχνά τις συζητήσεις και έχω μάθει αρκετά χάρη σε εσας. Εγώ έχω 2 καναρίνια όμως έχω ένα σοβαρό πρόβλημα με το 1. Ειναι κανάρα η οποία τις τελευταίες μέρες είναι μόνιμα φουσκωμένη. Κάθεται συχνά στον πάτο του κλουβιού και τα μάτια της είναι σχεδόν συνέχεια κλειστά. Καταλαβαίνω ότι αρρώστησε. Δεν ξέρω τι έχει κ θέλω να την σώσω πάση θυσία! Την αγαπώ πολύ. Τι ν κάνω;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εγω μένω Πάτμο και ο κτηνίατρος έρχεται την Τετάρτη δυστυχώς. Μιλήσαμε στο τηλ και της ξεκίνησα βιταμινες. Δεν πίνει πολύ νερό και προσπάθησα να της δώσω λίγο με μια σύριγγα.
 
Απομόνωσε το πουλάκι απο το άλλο αν δεν το έχεις κάνει ήδη και κράτα το σε ζέστη (~30 C) αν γίνεται. Δεδομένου του που βρίσκεσαι κι ότι κάθε ώρα που περνάει είναι πολύτιμη και ότι μέχρι την Τετάρτη θα είναι μαλλον αργά θα έπαιρνα τηλ τον κτηνίατρο να μου συστήσει μια αντιβίωση ευρέως φάσματος για να ξεκινήσω. Δείχνει σημάδια δύσπνοιας, έχει λερωμένη αμάρα; Περιέγραψέ του όσα περισσότερα μπορείς ελπίζοντας να κάνει όσο πιο έγκυρη υπόθεση γίνεται, γιατί όπως καταλαβαίνω και να το δει πάλι υπόθεση θα κάνει αφού το νησί δεν διαθέτει οργανωμένο κτηνιατρείο κι ο γιατρός δεν ίσως μάλλον ειδικός για πουλιά. Αν σου πει να πάρεις αντιβίωση ρώτα να σου υπολογίσει τη δόση για λήψη απο το στόμα ώστε να είσαι σίγουρη πόσο και κάθε πότε παίρνει το φάρμακο.
 
Δεν είναι σίγουρα σε φάση για ζευγάρωμα. Φαίνεται ξεκάθαρα ότι κάτι δεν πάει καλά. Θα ξαναμιλήσω μαζί του. Την έχω όσο μπορώ ζεστά. Μακάρι όλα να πάνε καλά., 🙏
 
Δεν είναι σίγουρα σε φάση για ζευγάρωμα. Φαίνεται ξεκάθαρα ότι κάτι δεν πάει καλά. Θα ξαναμιλήσω μαζί του. Την έχω όσο μπορώ ζεστά. Μακάρι όλα να πάνε καλά., 🙏
Μπορείς να τη ζεστάνεις περισσότερο π.χ. αν τη βάλεις κοντά σε λάμπα πυρακτώσεως, απλά θα βάλεις το πλαϊνό τμήμα του κλουβιού κοντά στη λάμπα, ώστε το πουλάκι να έχει το περιθώριο να απομακρυνθεί από τη ζέστη (πηγαίνοντας στην άλλη πλευρά), αν του είναι δυσάρεστη.
Επίσης καλό θα ήταν να δεις την κοιλιά της, παραμερίζοντας τα πούπουλα, και να μας ανεβάσεις μια φωτογραφία, να δουν τα μέλη που ξέρουν, μήπως φαίνονται προβλήματα στο συκώτι, στα έντερα...
Τέλος, προκειμένου λιγάκι να πάρει ενέργεια της δίνεις στο στόμα λίγες σταγόνες από διάλυμα ηλεκτρολυτών (αλμόρα, από το φαρμακείο) ή ζαχαρόνερου.
Και τέλος, χωρίς να θέλω να σε παρασύρω (αλλά πραγματικά νιώθω άσχημα εδώ και ένα τέταρτο που δεν στο έχω γράψει), στη θέση σου θα αγόραζα άμεσα αντιβίωση ευρέως φάσματος (π.χ. αβιομυσιν), θα έκανα τη διάλυση στο νερό και θα έδινα μερικές σταγόνες στο στόμα με σύριγγα (χωρίς τη βελόνα). Φυσικά αυτό είναι παρακινδυνευμένο, διότι δεν ξέρουμε τι έχει το πουλάκι, και αν η αντιβίωση θα το επιβαρύνει αντί να το βοηθήσει, αλλά προσωπικά αυτό μάλλον θα έπραττα αναλόγως όμως του τι θα έβλεπα στην κοιλιά του.
Εύχομαι το πουλάκι να επιβιώσει και να γίνει καλά.
 
Θα βγαλω φώτο όταν σχολασω να μου πείτε την γνώμη σας. Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!
[automerge]1582457433[/automerge]
Παιδιά μόλις γύρισα. Και παρατήρησα ότι στα κακά της έχει υγρο και λίγο κόκκινο. Τι συμβαίνει;
 
Eιναι η εποχη που αρχιζουν και οι δυστοκιες, εχε και αυτο στο νου σου.
παρατήρησα ότι στα κακά της έχει υγρο και λίγο κόκκινο

@Savvina για τους παραπάνω λόγους πιστεύω πως πρέπει να δώσεις στο πουλάκι υγρό ασβέστιο άμεσα.
 
Καλησπέρα! Διαβάζω πολύ συχνά τις συζητήσεις και έχω μάθει αρκετά χάρη σε εσας. Εγώ έχω 2 καναρίνια όμως έχω ένα σοβαρό πρόβλημα με το 1. Ειναι κανάρα η οποία τις τελευταίες μέρες είναι μόνιμα φουσκωμένη. Κάθεται συχνά στον πάτο του κλουβιού και τα μάτια της είναι σχεδόν συνέχεια κλειστά. Καταλαβαίνω ότι αρρώστησε. Δεν ξέρω τι έχει κ θέλω να την σώσω πάση θυσία! Την αγαπώ πολύ. Τι ν κάνω;
ποσες μερες γινετε αυτο; μπορει απλα να κρυωσε και να μν ειναι τιποτα αλλο. Οι καιροι ειναι παραξενοι.
 
Back
Top