Αναπαραγωγή Κανάρα πέταξε δύο αυγά έξω από τη φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bkourou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bkourou

PB New Member
Εγγραφή
17 Σεπ 2011
Μηνύματα
71
Πόλη
Γλυφάδα
Η κανάρα σήμερα πέταξε δύο αυγά έξω από τη φωλιά (2η μέρα επώασης), χθες αφού έκανε το τέταρτο αυγό και επέστρεψα τα άλλα τρία στη φωλιά, σήμερα το πρωί δεν εκανε πέμπτο στις 11:00 που έλεγξα τη φωλιά λείπανε δύο αυγά τα βρήκα στη σχάρα σπασμένα.
Πως το εξηγείτε;
 
Η κανάρα σήμερα πέταξε δύο αυγά έξω από τη φωλιά (2η μέρα επώασης), χθες αφού έκανε το τέταρτο αυγό και επέστρεψα τα άλλα τρία στη φωλιά, σήμερα το πρωί δεν εκανε πέμπτο στις 11:00 που έλεγξα τη φωλιά λείπανε δύο αυγά τα βρήκα στη σχάρα σπασμένα.
Πως το εξηγείτε;
Δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να δώσει εξηγήσεις σε κάτι τέτοιο...
Μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε...
Ποιος μπορεί να τα πέταξε;
  1. Ο αρσενικός... κάποιες φορές αδικαιολόγητα ή ίσως επειδή δεν έχει ολοκληρωθεί (γι αυτόν) το ζευγάρωμα.. και κάποιες δεκάδες επιπλέον λόγους.
  2. Το θηλυκό είτε γιατί έχει μεγάλα νύχια και βγαίνοντας κατά λάθος τα παρέσυρε, είτε γιατί της φάνηκαν ξένα... και κάποιες δεκάδες επιπλέον λόγους.
Το ποιος τα πέταξε δε νομίζω να έχει και ιδιαίτερη αξία αυτή τη στιγμή. Γιατί μας ενδιαφέρει η ασφάλεια των υπολοίπων...
Τι προτείνω να κάνεις...
Αν μπορείς να παρακολουθείς τα τεκταινόμενα και να τοποθετήσεις για μερικές μέρες το διαχωριστικό ανάμεσα στο αρσενικό και το θηλυκό καναρίνι.
 
Ξέχασα να αναφέρω ότι ο αρσενικός είναι χωριστά με χώρισμα μαζί με τους τρείς νεοσσούς της πρώτης γέννας στην οποία δεν είχα κάτι παρόμοιο, βέβαια στην πρώτη δεν αντικατέστησα τα αυγά γιατί δεν προλάβαινα.
Ευχαριστώ Γιάννη για την άμεση απάντηση και 'γω δεν μπορώ να εξηγήσω την συμπεριφορά της γι'αυτό το έβαλα σαν θέμα συζήτησης.
 
Ξέχασα να αναφέρω ότι ο αρσενικός είναι χωριστά με χώρισμα μαζί με τους τρείς νεοσσούς της πρώτης γέννας στην οποία δεν είχα κάτι παρόμοιο, βέβαια στην πρώτη δεν αντικατέστησα τα αυγά γιατί δεν προλάβαινα.
Ευχαριστώ Γιάννη για την άμεση απάντηση και 'γω δεν μπορώ να εξηγήσω την συμπεριφορά της γι'αυτό το έβαλα σαν θέμα συζήτησης.
Καλά έκανες...
Αν θες απαντάς σε μερικές ερωτήσεις... Περισσότερο για ενημέρωση της παρέας μας.
Γιατί είναι χώρια τα πουλιά;
Έχεις ενδείξεις κακού ζευγαρώματος;
έχουν αναπαραγωγικό ιστορικό τα πουλιά;
 
Όταν η κανάρα έκανε το πρώτο αυγό ο αρσενικός με τα τρία μικρά χωρίστηκαν με ανοικτό χώρισμα από την θηλυκιά για την αποφυγή προβλήματος στα αυγά και στην φωλιά μπορεί άθελά τους να ραγίσουν τα αυγά και να κοτσιλίσουν μέσα στην φωλιά.
Τα πουλιά και τα δύο είναι του 14', πρώτη αναπαραγωγική χρονιά και για τα δύο.
Στην πρώτη γέννα, σωστή παρατήρηση Γιάννη, πάλι είχα βρει την φωλιά αναστατωμένη είχε γλιστρήσει το νήμα και τα αυγά ακουμπούσαν το πλαστικό της φωλιά, υπέθεσα τότε ότι ο αρσενικός το είχε κάνει γιατί ενοχλούσε την θηλυκιά.
 
Όταν η κανάρα έκανε το πρώτο αυγό ο αρσενικός με τα τρία μικρά χωρίστηκαν με ανοικτό χώρισμα από την θηλυκιά για την αποφυγή προβλήματος στα αυγά και στην φωλιά.
Τα πουλιά και τα δύο είναι του 14', πρώτη αναπαραγωγική χρονιά και για τα δύο.
Στην πρώτη γέννα, σωστή παρατήρηση Γιάννη, πάλι είχα βρει την φωλιά αναστατωμένη είχε γλιστρήσει το νήμα και τα αυγά ακουμπούσαν το πλαστικό της φωλιά, υπέθεσα τότε ότι ο αρσενικός το είχε κάνει γιατί ενοχλούσε την θηλυκιά.
Είδες πόσα μαθαίνουμε Βασίλη;
Τελικά δε φταίει ο αρσενικός...
Σ' ευχαριστούμε!
 
Ημουν σίγουρος ότι το έκανε η θηλυκιά γιατί ήταν μόνη της.
Παραμένει όμως το πρώτο ερώτημά μου, γιατί το έκανε η θηλυκιά, πως εξηγείτε αυτή η συμπεριφορά;
 
Ημουν σίγουρος ότι το έκανε η θηλυκιά γιατί ήταν μόνη της.
Παραμένει όμως το πρώτο ερώτημά μου, γιατί το έκανε η θηλυκιά, πως εξηγείτε αυτή η συμπεριφορά;
Δυστυχώς Βασίλη κανείς δεν γνωρίζει..
Κάνουμε καταγραφές ελπίζοντας να καταφέρει - καταφέρουμε κάποτε να αποκρυπτογραφήσουμε τις συμπεριφορές...
Κομματάκι δύσκολο αλλά η ελπίδα πάντα πεθαίνει τελευταία..
 
Ίσως ήταν άσπορα και για αυτό τα πέταξε, μόνη της.
Μάκη δεν έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν αυτό στις πρώτες μέρες.
Μετά από κάποιες (αρκετές) μέρες επώασης... κάποια πουλιά μπορούν να διακρίνουν τα κατεστραμμένα αυγά και να τα πετάξουν... αλλά μέχρι εκεί.
Αν το αυγό δεν είναι "κλούβιο" για να συμπεριφέρεται ασύμμετρα στο γύρισμα κάθετε πάνω τους αρκετές μέρες πάνω από το 14...
 
Σωστό αυτό που λες και μου φαίνεται ότι έχει κάποια βάση.
Για αυτό και δεν καταλαβαίνουν την αλλαγή με τα πλαστικά αυγά.
 
η δικια μου καναρα Μακη το εκανε αυτο μετα απο 12 μερες.
πεταξε το αυγο της που ηταν αςπορο...
δεν ξερω ομως κ Γιαννη αν ηταν και τυχαιο!
 
η δικια μου καναρα Μακη το εκανε αυτο μετα απο 12 μερες.
πεταξε το αυγο της που ηταν αςπορο...
δεν ξερω ομως κ Γιαννη αν ηταν και τυχαιο!
Καθόλου τυχαίο.
Μετά από μέρες τα αυγά που έχουν καταστραφεί χάνουν τη συμμετρία περιστροφής... κι αυτό προφανώς γίνεται αντιληπτό από τις μητέρες...
Μπορείτε εύκολα να το διαπιστώσετε κι εσείς.
Βάλτε ένα αυγό που δεν εκκολάφτηκε σε μια λεία επιφάνεια κουνήστε το και θα δείτε.
 
Κι γω έλεγα πως δεν καταλαβαίνουν τα άσπορα κι όμως η μία μου κανάρα φέτος με εξέπληξε! Με το που έκλεισε 14 μέρες κλωσήματος, την 15η μέρα παράτησε τη φωλιά και άρχισε να στρώνει νέα. Όταν είδα τα αυγά ήταν και τα 4 κλούβια! Εντυπωσιάστηκα μπορώ να πω!
 
Back
Top