Αναπαραγωγή Κανάρα παίζει με το νήμα

stelios8977

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαρ 2016
Μηνύματα
106
Πόλη
Αθήνα
Γειά σας!
Είχα να μιλήσω καιρό λόγω κάποιων γεγονότων !
Εχω ενα ζευγάρι καναρίνια... Είναι και τα δύο τους πυρωμένα και αποφάσισα να τους βάλω φωλιά...
Βέβαια να τονίσω ότι είναι η πρώτη τους φορά που ζευγαρώνουν...
Για να μην τα πολύ λέω έβαλα φωλιά και βλέπω ότι η κανάτα παίρνει νήμα αλλά δεν φτιάχνει φωλιά... Παίζει με αυτό.
Τι φταίει; Πρέπει να εφαρμόσω κάτι που θα βοηθήσει;
 
έβαλα φωλιά και βλέπω ότι η κανάτα παίρνει νήμα αλλά δεν φτιάχνει φωλιά... Παίζει με αυτό.
Τι φταίει; Πρέπει να εφαρμόσω κάτι που θα βοηθήσει;
Η κανάρα σου δεν είναι ακόμη έτοιμη. Το νήμα στην παρούσα φάση το χρησιμοποιεί για παιχνίδι και το σκορπά. Θα χρειαστεί να κάνεις μερικές μέρες υπομονή. Αφήνεις το ζευγαράκι μαζί αν δεν υπάρχουν τσακωμοί. Αφαιρείς φωλιά και νήμα και τα τοποθετείς πάλι σε 4-5 ημέρες. Βλέπεις ξανά αντιδράσεις και μας ενημερώνεις.
 
Η κανάρα σου δεν είναι ακόμη έτοιμη. Το νήμα στην παρούσα φάση το χρησιμοποιεί για παιχνίδι και το σκορπά. Θα χρειαστεί να κάνεις μερικές μέρες υπομονή. Αφήνεις το ζευγαράκι μαζί αν δεν υπάρχουν τσακωμοί. Αφαιρείς φωλιά και νήμα και τα τοποθετείς πάλι σε 4-5 ημέρες. Βλέπεις ξανά αντιδράσεις και μας ενημερώνεις.
Παναγιώτα εχω προσπαθήσει τρις φορές λες να χρειαστεί να τα χωρίσω και να ξανά αρχίσω πάλι την διαδικασία για καλύτερα αποτελέσματα;
 
Παναγιώτα εχω προσπαθήσει τρις φορές λες να χρειαστεί να τα χωρίσω και να ξανά αρχίσω πάλι την διαδικασία για καλύτερα αποτελέσματα;
Για να μπει ένα καναρίνι στην αναπαραγωγή σημαντικοί παράγοντες είναι η διατροφή, η θερμοκρασία περιβάλλοντος και η διάρκεια της ημέρας. Αναλυτικές πληροφορίες θα βρεις στο άρθρο μας εδώ
https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/.
Έχεις ένα ανέτοιμο θηλυκό αυτή τη στιγμή και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι υπομονή. Είμαστε στα μέσα Μαρτίου και έχεις καιρό μπροστά σου. Όταν η κανάρα σου θα είναι έτοιμη θα σου δώσει τα δείγματα που περιγράφονται στο άρθρο και θα φτιάξει τη φωλιά της σε χρόνο ρεκόρ που θα σε εκπλήξει. Υπομονή!
 
Αν δεν μαλώνουν (βασικά αν δε σκοτώνονται) δεν υπάρχει λόγος να τα χωρίσεις. Βάζε απλά λίγο νήμα αν δε θες να γεμίζει ο τόπος. Και μόλις δεις να το βάζει στη φωλιά τότε της βάζεις παραπάνω.

Άσ'τα στην ησυχία τους και θα το βρουν τον δρόμο τους.
 
Να σε ρωτήσω κάτι άλλο μήπως φταίει επειδή τα εχω μέσα στο σπίτι και δεν κοιμούνται με την Δύση του ήλιου;
Αν τα βγάλω στο μπαλκόνι θα μπορούν να επιβιώσουν στην θερμοκρασία του περιβάλλοντος;
 
Να σε ρωτήσω κάτι άλλο μήπως φταίει επειδή τα εχω μέσα στο σπίτι και δεν κοιμούνται με την Δύση του ήλιου;
Τα καναρίνια μας θα πρέπει να ξυπνάνε με την ανατολή του ήλιου και να κοιμούνται με τη δύση. Είναι ιδιαίτερα σημαντικό αυτό για να καταλαβαίνουν και τις εποχές.
Αν τα βγάλω στο μπαλκόνι θα μπορούν να επιβιώσουν στην θερμοκρασία του περιβάλλοντος;
Ασφαλώς θα μπορούν. Από εδώ και πέρα είναι η καλύτερη εποχή για να βγουν τα καναρίνια σου σε εξωτερικό χώρο και να συνηθίσουν. Πρώτα όμως θα πάρεις μέτρα προστασίας από αρπακτικά και μετά θα τα βγάλεις έξω.
 
Αν τα βγάλω στο μπαλκόνι θα μπορούν να επιβιώσουν στην θερμοκρασία του περιβάλλοντος
Είναι πολύ αργά για να κάνεις κάτι τέτοιο... αλλά η εξωτερικές θερμοκρασίες της εποχής δεν θα τα εκθέσουν...
Απλά ίσως πάει λίγο πιο πίσω η αναπαραγωγική τους προδιάθεση... αν φυσικά είναι έτοιμα που προσωπικά αμφιβάλω.
 
Είναι πολύ αργά για να κάνεις κάτι τέτοιο... αλλά η εξωτερικές θερμοκρασίες της εποχής δεν θα τα εκθέσουν...
Απλά ίσως πάει λίγο πιο πίσω η αναπαραγωγική τους προδιάθεση... αν φυσικά είναι έτοιμα που προσωπικά αμφιβάλω.
Σε αυτό ίσως συμφωνήσω και εγώ...
Θα ξεκινήσω από την αρχή και βλέπουμε...
 
Εγώ θα σου προτεινα να βρεις ενα χωρο εξω προστατευμενο απο βροχη, ρευματα αερα και εννοειται αρπακτικα. Σιγουρα θα τα παει λιγο πισω, αλλα ουτως ή αλλως δεν ειναι ετοιμα. Βγαλτα εξω να νιωσουν την ανοιξη για τα καλα! Δεν υπαρχει πιο ιδανικος χωρος! Εξω με την ηλιακη ακτινοβολια και τον φρεσκο αερα! Θα δεις αλλα πουλια! Επιπλέον ενισχυσε τη διατροφη τους και σε 1 μηνα θα τα δεις απο μονα τους να ταιζονται και να ψαχνονται για υλικο φωλιας. :)
 
Εγώ θα σου προτεινα να βρεις ενα χωρο εξω προστατευμενο απο βροχη, ρευματα αερα και εννοειται αρπακτικα. Σιγουρα θα τα παει λιγο πισω, αλλα ουτως ή αλλως δεν ειναι ετοιμα. Βγαλτα εξω να νιωσουν την ανοιξη για τα καλα! Δεν υπαρχει πιο ιδανικος χωρος! Εξω με την ηλιακη ακτινοβολια και τον φρεσκο αερα! Θα δεις αλλα πουλια! Επιπλέον ενισχυσε τη διατροφη τους και σε 1 μηνα θα τα δεις απο μονα τους να ταιζονται και να ψαχνονται για υλικο φωλιας. :)
Ωραία ξεκινάω από την αρχή...
Κανονικά με χώρισμα;
 
Back
Top