Αναπαραγωγή Κανάρα παράτησε αυγά ενσπορα.

napolitanos-10-

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2014
Μηνύματα
63
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα στην ομάδα,σήμερα μια κανάρα που έχω,είχε πέντε αυγά ενσπορα,και τα εγκαταληψε,τα έβαλα σε άλλες καναρες που έχω αλλά δεν ξέρω πόσες ώρες πρέπει να μείνουν τα αυγά ώστε να μην υπάρχει νέκρωση των εμβρύων.
 
  • Like
Αντιδράσεις: CHRISV
σήμερα μια κανάρα που έχω,είχε πέντε αυγά ενσπορα,και τα εγκαταληψε,
Πόσες ημέρες χρειάζονται για να εκκολαφτούν τα αυγά ?
τα έβαλα σε άλλες καναρες
Αυτές έιχαν κάνει τα αυγά τους τις ίδιες ημερομηνίες με την κανάρα που άφησε την φωλιά ?
Έλεγξες την φωλιά για τυχόν ψείρες ?
Μπορείς να πιθανολογήσεις γιατί άφησε την φωλιά ?
Υπήρχε αρσενικός στο κλουβί ?
 
Τα αυγά είναι να βγουν,την τρίτη κ μετά,αυτές που τα έβαλα έχουν απόκλιση μια δυο μέρες,ψείρες όχι δεν είχε έλεγξα,τον αρσενικό τον έχω με άλλη θηλυκιά τον έβγαλα πριν μέρες,γνωρίζεις πόσες ώρες μπορούν να μείνουν τα αυγά κρύα;
 
γνωρίζεις πόσες ώρες μπορούν να μείνουν τα αυγά κρύα;
Δυστυχώς όχι, αλλά πιστεύω ότι επειδή βρίσκονται κοντά στην ολοκλήρωση της εκκόλαψης έχουν περισσότερες ελπίδες να τα καταφέρουν.
 
Γύρω στις δύο ώρες έμεινε η κανάρα εκτός φωλιάς,άρχισε να την χαλάει,κ εκεί κατάλαβα ότι τα παράτησε.
Ποτέ μα ποτέ στα τόσα χρόνια που ασχολούμαι δεν έχω δει κανάρα χωρίς λόγο να εγκαταλείπει ένσπορα αυγά λίγα μάλιστα εικοσιτετράωρα πριν αυτά εκκολαπτούν.
Οι μοναδικές λίγες περιπτώσεις που εγώ πιστεύω είναι είτε μετά από επίθεση γερακιού, φιδιού, κουναβιού, αρκούδας είτε με την παρουσία ψείρας στην φωλιά σε υπερθετικό βαθμό δεν μιλάμε για 5-10 μαμουνάκια...
Εδώ άλλοι παίζουν volley ball με την φωλιά και η κανάρα εκεί βράχος...
Κάτι πρέπει να συνέβη...
Για ψάχτο λίγο...
Ακόμη και άσπορα αυγά ή με νεκρά έμβρυα δεν τα παρατάνε τόσο εύκολα...
Μήπως παρεξήγησες συμπεριφορά...
Μπορεί να προέβη σε εργασίες συντήρησης/επισκευής της φωλιάς κι όχι καταστροφής...

Μου έχει τύχει να ανεβάζουν τα αυγά στο πλαστικό χείλος της φωλιάς να προσθέτουν ή να αφαιρούν νήμα και να τα ξαναβάζουν μέσα...
 
Back
Top