Ασθένειες Κανάρα παράτησε τα αυγά ενώ κλωσούσε και κάνει σαν να τρέμει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giouli
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

giouli

PB New Member
Εγγραφή
28 Μαρ 2009
Μηνύματα
50
Πόλη
Κατερίνη
😡γεια σας εχω ενα προβληματακιμε μια θυληκια ειχε κανει αυγουλακια και τα κλωσουσε ωσπου ξαφνικά ενα βραδυ τα παρατησε αλλα δεν ειναι αυτο το πουλακι ειναι φουσκωμενο και κανει κατι σαν να τρεμει δεν ξερω τι μπορει να επαθε και τι να κανω
 
Αν αυτο το βραδυ που λες ειναι το χτεσινο ισα που προλαβαινεις να τα βαλεις σε αλλη καναρα τα αυγα, εαν και εφοσον ταιριαζουν οι ημερομηνιες, ελεγξε τις φωλιες για ψειρες κατ' αρχην, ειχες ψεκασει προληπτικα οταν τις εβαλες φωλια και νημα; Μονο αν σιγουρευτεις οτι δεν ειναι απο ψειρες το προβλημα θα πρεπει να κοιταξουμε για παθολογικα αιτια.
 
δεν ξερω αν ειναι απο ψειρες αλλα τα ειχα ψεκασει με το αντιψειρικο τα αυγα τα πεταξα μονο μια ειναι που κλωσαει αλλα δεν το σκεφτηκα τοτε να τα βαλω αλλα εμενα κυριως με ενδιαφερει μη χασω τη θηληκια τι να κάνω;
 
Χωρίς περισσότερα στοιχεία και με δεδομένο την περιγραφή που δίνεις θα πρότεινα επίσκεψη σε πτηνίατρο γιατί τα πιθανά αίτια είναι πολαπλά και με σιγουριά δεν μπορούμε να πούμε.
 
την πηγα και μου ειπαν οτι εχει διαρια και πηρα αντιβιωση ελπιζω να συνελθει
 
μου εδωσαν ενα ferti-vit μου ειπαν οτι ειναι αντιβιωση και να τη βαζω μερα παρα μερα στο νερο τι να πω και μου ειπαν οτι δεν επρεπε να τη βγαλω εξω
 
Δηλαδη το μεσα εξω εκανε τη ζημια; Το ferti-vit δεν ειναι αντιβιωση αλλα συμπληρωμα με βιτ Ε και χρησιμοποιηται για την αναπαραγωγη
Ferti-vit (Orlux)
Αν ειναι κρυολογημα πιθανον να ξεπεραστει με καλη διατροφη και σε σταθερο περιβαλλον (καλυτερα μεσα). Να ξερεις οτι τα κλουβια δεν κανει να τα μετακινουμε μεσα-εξω πολυ περισσοτερο την εποχη που γεννανε. Το περιεργο και αυτο που περιμενω να μαθω ειναι καποιο αποτελεσμα διαγνωσης απο τον γιατρο.
 
αυτο που μου ειπε ακριβως ειναι οτι εχει διαρεια και κρυωσε επειδη το ειχα εξω . Το θεμα ειναι οτι δεν ειχα μονο αυτη εξω αλλα και αλλα 6 πουλια και δεν την ειχα μεσα εξω την ειχα συνεχεια εξω . Τωρα την εβαλα μεσα στο σπιτι εννοειτε α κατι με το οποιο δεν ασχοληθηκε καθολου ειναι οτι το ραμφος ειναι καπως μπλε δεν ειναι οπως ηταν+
 
Τι εννοεις μπλε ραμφος, εχει χρωματιστει απο κατι; Εχει μελανιασει; μονο το ραμφος η και γυρω απο αυτο. Αν μπορεις να ανεβασεις καποια φωτο...
 
Δεν μου ειπες ομως ειναι μελανια αυτο το μπλε; παντως ο γιατρος μαλλον δε βοηθησε και πολυ και ισως μια 2η ιατρικη γνωμη να ειναι απαραιτητη τη στιγμη δε που εδωσε βιταμινη αναπαραγωγης για αντιβιωση...😕
 
Θα συμφωνήσω με τον Γιώργο και να υποθέσω ότι ο γιατρός λόγω της γέννας της θυλικιάς μπέρδεψε τις μεγάλες κουτσουλιές με διάρροια. (εκτός και αν δεν του είπες για γέννα). Το μπλέ ράμφος που αναφέρεις το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό (μια και δεν το έχω ξανατιμετωπίσει) είναι επιπόλαιο χτύπημα του πουλιού στα κάγγελα λόγω φόβου και δημιουργία μελανιάς.
Σε κάθε περίπτωση βάλε λευκό χαρτί στον πάτο για να φαίνονται οι κενώσεις και μετά μια 2η γνώμη θα είναι καλύτερα αφού πρώτα δεις και αυτό:
https://community.petbirds.gr/threa...ν-για-τη-διάγνωση-ασθενειών-των-πτηνών.17694/
 
Δεν μπορω να το καταλαβω αυτο με το μπλε ραμφος! Αν ειναι γυρω απο το ραμφος ισως οφειλεται σε υπερβολη στο φαρμακο που χρησιμοποιησες για τις ψειρες. Ελεγξε και το χρωμα απο τα ποδαρακια του. Και προπαντως πηγαινε το αμεσα σε ενα γιατρο που να ξερει τι φαρμακα δινει και για ποιο λογο.
 
το φαρμακο για τις ψειρες εχω καιρο που το εβαλα πριν κανει τα αυγα δηλαδη σιγουρα πριν 20 μερες
 
Back
Top