Ασθένειες Κανάρα παρουσίασε εξόγκωμα στην περιοχή που γεννά τα αυγά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης valia zoi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

valia zoi

PB New Member
Εγγραφή
4 Μαϊ 2020
Μηνύματα
2
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας,
εχω ένα καναρίνι περίπου 6 χρόνια. Αλλες χρονιές έκανε αυγουλάκια, φέτος με την πρωτη της προσπάθεια παρουσίασε μεγάλο εξόγκωμα στην περιοχή που γεννά τα αυγά. Σταδιακά εξαντλήθηκε κ την πήγα σε πτηνίατρο, από όσο διάβασα γνωστό στο forum. Εκανε υπέρχηχο, αλλά δεν έβγαλε συμπέρασμα, μου είπε ότι δεν μπορεί να διακρίνει αν αυτό που εχει στην κοιλιάτης είναι αυγό, καθώς είχε υγρή μορφή, ή κάποια άλλη ασθένεια, δεν μου εδωσε καποια οδηγία, αλλα μίλησε για ευθανασία κ ενδεχόμενο χειρουργείο το οποίο όμως θα ηταν επικίνδυνο.
Η μικρή μου πείρα με το συγκεκριμένο πουλάκι, μου λέει ότι δυσκολεύτηκε να κανει αυγό κ κάτι έμεινε στην περιοχή. Διάβασα για έλλειψη ασβεστίου και προπτώσεις, αλλά ο γιατρός δεν ενέφερε καθόλου τέτοια θέματα. Καθώς βλέπω ότι το καναρίνι μάχεται κ παρά το γεγονός ότι τη μεγαλύτερη διάρκεια της μέρας κάθεται κάτω, παρόλα αυτά, ανεβοκατεβαίνει για φαγητό κ νερό κ όλη αυτή η προσπάθεια που καταβάλλει με στενοχωρεί καθώς δεν μπορώ να κάνω κάτι να το βοηθήσω. Προσωπικά, αλλά δεν είμαι γιατρός, δε θεωρώ ότι δεν μπορεί να σωθεί. Μήπως κάποιος εχει καμια ιδέα για βοήθεια; Δεν μπορώ να τη φωτογραφίσω αυτή τη στιγμή γιατί ήδη κοιμάται. Σαε ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε ιδέα.
 
@Tony Forpus
[automerge]1588878349[/automerge]
Όχι δυστυχώς δίνω μια αντιβίωση αντισηπτικη κ βιταμινες, τιποτε άλλο
 
Back
Top