Αναπαραγωγή Κανάρα περίπου 1.5 χρονών δεν ζευγαρώνει με τίποτα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tomy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tomy

PB New Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2015
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα,
Ήθελα μία βοήθεια έχω μία καναρα από περισι είναι περίπου 1.5χρονων και δεν ζευγαρώνει με τίποτα την έχω ξεχωριστά από τον αρσενικό και δεν φτιάχνει φωλιά...
Ή διατροφή είναι αυγό περίπου κάθε μέρα και βιταμίνη Ε
Τι λέτε;
 
Ή βιταμίνη είναι ή nekton e 3φορες την εβδομάδα και το κάνω συστηματικά 10μερες βάζω ένα μισή κουταλάκι στα 100μλ
 
1 στα 250 δεν ειναι;

1 στα 250 είναι που και πάλι κατά τη γνωμη μου ειναι πολύ. Η μεζουρα είναι 1g εγω βαζω (όταν το χρησιμοποιώ, φαντάζομαι λέει για το NEKTON-E)περίπoυ 600-700mg 3 φορές τη βδομάδα. Δεν φταίει και τα γνώμη μου που έβαλε παραπάνω απο την άποψη οτι οι περισσότεροι ζητάνε κάτι "να πυρώσει ο/η.." και οι πετσοπάδες δίνουν σωρηδών κάτι aidonine,fertivit και nekton λες και είναι πανάκειακαι αμα πείς πόσο να βάλω "βάλε-βάλε" λεει ο άλλος βιταμίνες είναι δεν είναι κάτι...
 
Αν αφήσω τον αρσενικό χωρίς ν έχει φτιάξει φωλιά θα γίνουν χειρότερα;
 
Αν αφήσω τον αρσενικό χωρίς ν έχει φτιάξει φωλιά θα γίνουν χειρότερα;

Το θέμα δεν είναι να φτιάξει φωλιά αλλά το αν είναι πυρωμένη, ειναι; Ο αρσενικός ειναι;
https://community.petbirds.gr/threads/Το-καναρίνι-μου-είναι-αρσενικό-ή-θηλυκό.17712/#post-191164

Ρίξε μια ματιά εδώ, ναι μεν είναι για ξεχωρισμό φύλλου αλλα τα 2 πουλιά στις φωτογραφίες ειναι πυρωμένα οπότε μπορείς να συγκρίνεις με τα δικά σου.
Γενικά το παν στην αναπαραγωγή καναρινιών ειναι η ένωση του ζευγαριού καναρινιών οταν είναι και τα 2 αντίστοιχα έτοιμα η περιπου αντίστοιχα, με την πρώτη επιλογή να έχει μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας.
Αυτα βέβαια προυποθέτουν τα πουλιά να μην είναι άρρωστα.


θα γίνουν χειρότερα
Χειρότερα απο τι;
Αν εννοείς ως προς την αναπαραγωγή απλά θα είναι λιγότερες οι πιθανότητες για φωλιά/αυγά η για ένσπορα αυγά αναλόγως ποιο απο τα δύο δεν είναι έτοιμο.
 
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις προφανώς και δν είναι πυρωμένη ο αρσενικός πιστεύω ότι είναι γιατί τον είδα και ήταν από κάτω ενώ τ θυληκο όχι και όταν τ είχα μαζί ο αρσενικός την κυνηγουσε για 😛 αλλά αυτήν τν έδιωχνε
 
προφανώς και δν είναι πυρωμένη
Σε τι χώρο ζουν; Με ποια θερμοκρασία; Και με πόσες ώρες ημερήσιου φωτισμού; Τέτοια περίοδο θηλυκό που δεν είναι πυρωμένο πολύ δύσκολο... Πως έκανες γνωριμία στο ζευγάρι;
 
Ζουν εξωτερικά σε ζευγαρωστρα είχα το αρσενικό και αγορασα ένα θηλυκό το αρσενικό το έχω 5χρονια. Εχω και μία καρδερίνα την οποία έχω βάλει μαζί τώρα! Θα βγάλω φωτογραφία τ θυληκο να το δείτε για 1000%
 
Θηλυκό τέτοια εποχή σε εξωτερικό χώρο και να μην είναι πυρωμένο δεν παίζει.. Τι διατροφή του κάνεις; η άλλη εκδοχή είναι να μην έχει ταιριάξει με το αρσενικό!
 
Ζουν εξωτερικά σε ζευγαρωστρα είχα το αρσενικό και αγορασα ένα θηλυκό το αρσενικό το έχω 5χρονια. Εχω και μία καρδερίνα την οποία έχω βάλει μαζί τώρα! Θα βγάλω φωτογραφία τ θυληκο να το δείτε για 1000%
Και από αυτά τα τρία πουλιά τι σχεδιάζεις;
Θα κάνεις αναπαραγωγή με κάποιο; Με ποιό?
Η υγεία του θηλυκού πως είναι;
Είναι νωχελικό και ανόρεκτο ή ευδιάθετο και τρώει κανονικά;
 
Back
Top