Αναπαραγωγή Κανάρα πετάει έξω απο τη φωλιά τα μωρά της

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Popi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Popi

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαρ 2016
Μηνύματα
9
Πόλη
Σητεία
Καλησπέρα παιδιά. Εχω μια κανάρα η οποία σήμερα μου έβγαλε πουλάκια. Δεν ξέρω για πιο λόγο μου τα πετάει έξω απο τι φωλιά. Τι μπορώ να κάνω για αυτό; Εάν τα βάλω σε μια άλλη κανάρα που έχω μπορεί να τα μεγαλώσει;
 
Εάν τα βάλω σε μια άλλη κανάρα που έχω μπορεί να τα μεγαλώσει;
Να της βάλεις πρώτα τα αυγά ώστε να γεννηθούν σ' αυτή πουλάκια... και μετά τις βάζεις κι αυτά που τα πετάει η μητέρα τους.
Δεν ξέρω για πιο λόγο μου τα πετάει έξω απο τι φωλιά.
Την έχεις δει να το κάνει ή απλά το φαντάζεσαι;
Μήπως η φωλιά είναι ρηχή και τα παίρνει καταλάθος με τα πόδια της;
Τα πετάει όλα ή μόνο κάποιο συγκεκριμένο;
Σε τι κατάσταση είναι τώρα τα μικρά και η φωλιά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Η φωλιά ειναι βαθιά και δεν πιστευω ότι το κάνει καταλάθος... Μεσα έιχε 3 αυγα, σήμερα πήρα είδηση ότι βγήκαν και είδα το ένα κατω, το έβαλα ξανά μέσα στη φωλιά και μετά απο 3 ώρες που πήγα να δω αν όλα είναι καλά είδα δύο πουλακιά κάτω στο πάτο του κλουβιου και είχε μείνει ένα αυγό μέσα στη φωλια. Τα μίκρα δείχνουν ότι πεινάνε, τα έβαλα μόλις σε μια άλλη κανάρα μου που έχει κάνει 2 γέννες φέτος και τα ταίσε, έδειξε ενδιαφέρον... Τι προτείνετε!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
τα έβαλα μόλις σε μια άλλη κανάρα μου που έχει κάνει 2 γέννες φέτος και τα ταίσε, έδειξε ενδιαφέρον...
Η κανάρα που τα έβαλες είχε φωλιά; Είχε αυγα; Είχε άλλους νεοσσους;
 
Οι νεοσσοι που έχει είναι στο στάδιο που φεύγουν απο τη φωλια της, ναι είχε φωλια, άλλα αυγά δεν είχε...
 
Οι νεοσσοί μιας ημέρας είναι εξαιρετικά ευάλωτοι. Άστους στην θηλυκιά που τα ταίζει κατά τη γνώμη μου.
 
Οι νεοσσοι που έχει είναι στο στάδιο που φεύγουν απο τη φωλια της, ναι είχε φωλια, άλλα αυγά δεν είχε...
Μακάρι να τα δεχθεί και να τα ταισει. Το θεωρώ πολύ δύσκολο σε αυτή τη φάση που βρίσκεται. Έχει πολύ ρίσκο. Εύχομαι όλα να πάνε καλά.
 
Με το γάλα νεοσσου υπάρχει περίπτωση να τα καταφερουν;
Ευχαριστώ πολύ για τη γνώμη σας!
 
Οι νεοσσοι που έχει είναι στο στάδιο που φεύγουν απο τη φωλια της, ναι είχε φωλια, άλλα αυγά δεν είχε...
Για να καταλάβω τους νεοσσούς μιας ημέρας τους έβαλες στη φωλιά που είναι οι νεοσσοι έτοιμοι να βγουν από αυτή;
 
Με το γάλα νεοσσου υπάρχει περίπτωση να τα καταφερουν;
Ευχαριστώ πολύ για τη γνώμη σας!

Δεν είναι γάλα, είναι κρέμα κι είναι αρκετά μεγάλος μπελάς για εσένα να αναλάβεις κάτι τέτοιο όπως κι εγχείρημα με μεγάλο ρίσκο. Αν έχεις κανάρα που τα τάισε νομίζω πως είναι η ασφαλέστερη λύση. Βάλτα και παρακολούθησέ τα αρκετά και κρίνεις ανάλογα.
 
Εχουν φύγει απο τη φωλια..

Θα τα αφήσω εκεί και ο Θεος βοηθός!
 
Καναρα που έχει νεοσσούς που μόλις βγήκαν από τη φωλιά δύσκολα θα δεχτεί και θα ταισει νεοσσους μιας ημέρας. Λογικά σύντομα θα θέλει να φτιάξει και νέα φωλιά. Αφού είδες να τους ταΐζει είσαι σε καλό δρόμο. Βέβαια θα πρέπει να είσαι σε επιφυλακή. Το έργο της είναι πολύ δύσκολο, αφού θα έχει να ταισει και τους δικούς της νεοσσους που μόλις βγήκαν από τη φωλιά. Αρσενικός υπάρχει στο κλουβί;
 
Αυτό που έκανες ενείχε πολύ μεγάλο ρίσκο για τη ζωή των νεοσσών! Αλλά αν τα τάισε η κανάρα τότε και τα μικρά αλλά και εσύ είστε πολύ τυχεροί! Συνεχίζει να ταίζει η κανάρα; Τα δικά της μικρά τρώνε μόνα τους ή ταίζει και αυτά;
 
Θα τα αφήσω εκεί και ο Θεος βοηθός!

Ο θεός είναι βοηθός όταν και εμείς λαμβάνουμε τα σωστά μέτρα, τρόπους. Εύχομαι να πάνε όλα καλά για τα μικρά και να μην έχουμε δυσάρεστα θέματα.
 
Back
Top