Ασθένειες Κανάρα που γέννησε της φεύγουν πούπουλα κάτω από το ράμφος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tasos78
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tasos78

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2015
Μηνύματα
3
Πόλη
Πόρτο Χέλι
Καλησπέρα, λέγομαι Τάσος και ασχολούμαι περίπου 1 χρόνο με τα καναρίνια. Έχω 15 και πριν από λίγες μέρες γέννησε για δεύτερη φορά μία από τις κανάρες μου 2 μικρά. Τώρα περιμένω κι από άλλες δύο που κλοσάνε. Το πρόβλημά μου είναι ότι η κανάρα που γέννησε για δεύτερη φορά έχει τρεις μέρες που τις φεύγουν τα πούπουλα κάτω από το ράμφος κι έχει αδειάσει. Μπορεί κάποιος να μου πει αν του έχει συμβεί και γιατί γίνεται αυτό;
 
Μήπως έχεις παρατηρήσει να ξύνεται, ή να τρίβεται τακτικά στις πατήθρες;
Αν μπορείς βγάλε μια φωτογραφία με την περιοχή του καναρινιού που περιγράφεις να δούμε μήπως βρούμε τι συμβαίνει.
 
Αν δεν παρατηρείς άλλα σημάδια ασθένειας, το πιο πιθανό είναι να πρόκειται για τοπική απώλεια πτερώματος από το τάισμα των μικρών. Εάν υποθέτεις παρατηρώντας στη φυσική της κατάσταση ότι δεν πρόκειται για ασθένεια, τότε θα επανέλθει στο κανονικό μετά την αναπαραγωγική περίοδο.
 
Στην προηγούμενη γέννα πόσα μικρά είχε μεγαλώσει; Τα μεγάλωσε μόνη της;
 
Μπορεί να προέρχεται και από υποβιταμίνωση. Καταπονείται ο οργανισμός στην αναπαραγωγή και όπως έγραψε ο Σταύρος, αν δεν είναι ασθένεια θα επανέλθει.
 
GetAttachment.webp Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές. Αυτή είναι η κανάρα που έχει το πρόβλημα. Εκτός από το ξεπουπούλιασμα δεν έχω παρατηρήσει αλλαγή στην διάθεσή της. Το φαγητό της το προσέχω πολύ, βάζω λαχανικά, φρούτα και αυγό... Υπάρχει κάτι άλλο να βάζω που δεν το γνωρίζω;
 
View attachment 32481 Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές. Αυτή είναι η κανάρα που έχει το πρόβλημα. Εκτός από το ξεπουπούλιασμα δεν έχω παρατηρήσει αλλαγή στην διάθεσή της. Το φαγητό της το προσέχω πολύ, βάζω λαχανικά, φρούτα και αυγό... Υπάρχει κάτι άλλο να βάζω που δεν το γνωρίζω;
Λίγο μεγαλύτερη φωτογραφία γίνεται;
 
Θα σου έλεγα να μην την βάλεις για τρίτη γέννα πάντως.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Στην προηγούμενη γέννα πόσα μικρά είχε μεγαλώσει; Τα μεγάλωσε μόνη της;
Στην προηγούμενη γέννα είχε κάνει 3 αυγά και τελικά βγήκαν 2 πουλάκια τα οποία τα μεγάλωσε μαζί με τον αρσενικό.

Λίγο μεγαλύτερη φωτογραφία γίνεται;
Φίλε μου προσπαθώ να βάλω μεγαλύτερη αλλά δεν μπορώ, λέει ότι είναι πολύ μεγάλο το αρχείο.
 
Back
Top