Ασθένειες Κανάρα που ταΐζει μικρά με φούσκωμα κάτω από το μάτι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης esam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

esam

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2018
Μηνύματα
127
Πόλη
Πειραιάς
Έχω ένα πρόβλημα που δεν μου έχει ξανασυμβεί. Όλες οι απόψεις καλοδεχούμενες και προκαταβολικά ευχαριστώ.
Το ζευγάρι είναι στην δεύτερη γέννα και εχτές έσκασε το 4 και τελευταίο αυγό. Το βράδυ τα έλεγξα και ήταν όλα φυσιολογικά.
Σήμερα το πρωί ενώ πλησίασα στην ζευγαρώστρα είδα την κανάρα να κάθεται στη φωλιά κανονικά
αλλά είχε ένα μικρο φούσκωμα κάτω από το δεξί της μάτι. (εχτές το βράδυ στις 8 δεν το είχε).
Τρώει κανονικά και δεν έχει κάνει καρίνα. Τι μπορεί να έπαθε;
Την δευτέρα θα την πάω στο γιατρό. Τι να κάνω μέχρι τότε; Υπάρχει κίνδυνος για τα πουλάκια;
Οι φώτο όσο μπόρεσα!



1(1).webp2(1).webp3(1).webp4(1).webp
 
Δεν είναι καλή η εστίαση, δεν φαίνεται τίποτα. Απομάκρυνε τη φωτογραφική - τηλέφωνο μέχρι να καθαρίσει η εικόνα και μετά κάνε τη λήψη.
 
Δεν είναι καλή η εστίαση, δεν φαίνεται τίποτα. Απομάκρυνε τη φωτογραφική - τηλέφωνο μέχρι να καθαρίσει η εικόνα και μετά κάνε τη λήψη.
Ευχαριστώ.

IMG_20200502_142719_1(1).webp
 

Συνημμένα

  • IMG_20200502_142649_1(1).webp
    IMG_20200502_142649_1(1).webp
    198,3 KB · Προβολές: 17
  • IMG_20200502_142703_1(1).webp
    IMG_20200502_142703_1(1).webp
    213,8 KB · Προβολές: 17
  • IMG_20200502_142719_1(1).webp
    IMG_20200502_142719_1(1).webp
    171,7 KB · Προβολές: 17
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Θα ελεγα να μιλησεις πρψτα με το γιατρο και αν μπορεις να του στειλεις με καποιο email τις φωτο.
Αν παει στο γιατρο το πουλακι το μικρα δεν θα επιζησουν,θα αφησει την φωλια.
 
Το κιτρινο χρωμα που εχει το σημειο με ανησυχεί λιγο.
Σου μοιαζει με πυον;
Ειναι σκληρο ή μαλακο;
 
Είναι σκληρό. Δεν μοιάζει να έχει πύον. Σήμερα το πρωί κάθεται στη φωλιά κανονικά δεν φαίνεται να πονάει η κάτι να την ενοχλεί.
 
Παιδια υπαρχει περιπτωση να εχει ερεθιστει απο το τάισμα;

Ναι είναι πολύ πιθανό.

Είναι πολύ μικροί οι νεοσσοί τώρα,ώστε να έχει ερεθισμό απο το τάισμα. Πιθανότερο είναι να έχει προκύψει κατα την διάρκεια της πρώτης γέννας και δεν το παρατήρησες. Ούτως ή άλλως δεν μπορεί να γίνει καμία κίνηση τώρα. Θα το ψάξεις μετά απο 3-4 εβδομάδες που τα μικρά θα είναι έτοιμα για έξοδο.
 
Είναι πολύ μικροί οι νεοσσοί τώρα,ώστε να έχει ερεθισμό απο το τάισμα. Πιθανότερο είναι να έχει προκύψει κατα την διάρκεια της πρώτης γέννας και δεν το παρατήρησες. Ούτως ή άλλως δεν μπορεί να γίνει καμία κίνηση τώρα. Θα το ψάξεις μετά απο 3-4 εβδομάδες που τα μικρά θα είναι έτοιμα για έξοδο.

Να μην την πάω να την δούνε την Δευτέρα; Σκέφτηκα ότι εάν γίνει
αυτό που λέει ο φίλος πιο πάνω (θα σταματήσει το τάισμα)
ότι θα τα ταΐζει ο αρσενικός.
Πάντως τώρα τα ταΐζει.
Δεν φαίνεται να πονάει.
 
Να μην την πάω να την δούνε την Δευτέρα;
... Και ποιός θα ζεσταίνει τα μικρά ;
... Θα τα ταΐζει ο αρσενικός.
Στην ηλικία ολίγων ημερών το τάισμα του θηλυκού δεν μπορεί να αντικατασταθεί απο το αρσενικό. Το αρσενικό δρα επικουρικά.
 
Την δευτέρα θα την πάω στο γιατρό.

Γνώμη μου είναι ότι κακώς την έπιασες για να την φωτογραφήσεις. Δεν χρειάζεται να την πας στο γιατρό για να εγκαταλείψει τη φωλιά της. Δεν θέλουν και πολύ... Εύχομαι να έχει επιστρέψει στην φωλιά της μετά το σοκ του πιασίματος. Προτεραιότητά σου πρέπει να είναι οι νεοσσοί. Περαστικά εύχομαι και να σου ζήσουν.
 
Φοβήθηκα γιατί διαβάζω σε άλλα θέματα περιπτώσεις σαν και αυτή ότι ίσως πρόκειτε για ευλογιά. Νομίζω ότι δεν είναι κάτι τέτοιο γιατί θα το καταλάβαιναν και θα μου το έλεγαν όσοι πιο έμπειροι από εμένα, είδαν τις φωτογραφίες. Επέστρεψε αμέσως στη φωλιά και ταΐζει κανονικά. Την παρακολουθώ δεν φαίνεται τρομαγμένη ούτε οτι πονάει. Ευχαριστώ.
 
Back
Top