Ασθένειες Κανάρα ρίχνει τα πούπουλά της

Vasilis1966

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιαν 2017
Μηνύματα
121
Πόλη
Σέρρες
καλησπερα παιδια και απο εμενα μετα απο καιρο. Εχω ενα προβληματακι με μια θυληκια που εχω. Εδω και τρεις τεσσερις μερες εχει χασει τα πουπουλα στο κεφαλι του και δεν ξερω περι τινος προκειτε. Τα καναρινια ειναι σε δικο τους ζεστο χωρο καθαρο με φως του ηλιου και αεριζομενο. Γενικα ειναι πεντακαθαρα.η διατροφη τους ειναι καλη σε και σε γενικες γραμμες αφιερωνο πολυ χρονο στην υγειηνη τους. Θα μπορουσα να εχω καποιες γνωμες;δωτο αν θελετε σε καποιο email γιατι δεν τις φορτωνει. Ευχαριστώ πολυ
 
Βλέπεις εσύ τριγύρω πούπουλα ή απλά υπάρχει κάποιο κενό στο κεφάλι της;
Έχει περάσει πτερόρροια το καλοκαίρι;
Τι ηλικία έχει;
Μπορείς να μας ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες με το κενό στο φτέρωμά της;
 
Ναι υπηρχαν πουπουλα στον πατο και τριγυρω. Τον αυγουστο εριξε καποια φτερα χωρις να εχουν μεινει γυμνα σημεια στο σωμα του και η ηλικια του ειναι 1,5 χρονο περιπου. Επισης τριζει το στομα του σαν να σπαει σπορακι σημερα. Δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα το αναφερω

4753D0FB-4B95-44C4-9C65-45541C50ECD6.webp

Ειναι λιγο βρεγμενο εδω εαν παραπλανει η φωτογραφια γιατι εβαλα μπανιερα να πλυθει σημερα
 
Η φωτογραφία είναι ενδεικτική της όλης κατάστασης και για μένα δεν εμπνέει πλέον κάποια σοβαρή ανησυχία.
Οι νέες φύτρες είναι ολοφάνερες και σε μια - δυο βδομάδες θα έχει επανέλθει όλη σχεδόν η περιοχή στα φυσιολογικά.
Ή έκταση και η ταχύτητα της πτερόρροιας μου θυμίζει ραγδαία πτερόρροια στο τελευταίο όμως στάδιο. Κι αν αυτό είναι γεγονός όλα σύντομα θα έρθουν στα φυσιολογικά.
Εσύ να έχεις καλή και ισορροπημένη διατροφή, να αποφύγεις τις μετακινήσεις του πουλιού από χώρο σε χώρο και να του βάζεις μπάνιο 3-4 φορές την εβδομάδα ακόμη κι αν χιονίζει...
 
υπαρχει περιπτωση να περναει πτερορροια πουλι ακομα τετοια εποχη;
απο τελη ιουλιου;
 
υπαρχει περιπτωση να περναει πτερορροια πουλι ακομα τετοια εποχη;
απο τελη ιουλιου;
Δεν έγινε λόγος για πτερόρροια, αλλά για ραγδαία πτερόρροια. Ασφαλώς και δεν είναι συνηθισμένο, αλλά μπορεί να συμβεί.
Αν ένα πουλί έχει καθυστερήσει να αλλάξει το πτέρωμά του, τότε ενόψει του χειμώνα το κάνει με πολύ γρήγορους ρυθμούς.
Αν μιλούσαμε για φυσιολογική πτερόρροια δεν θα δικαιολογούταν το κενό σημείο χωρίς πτέρωμα όπως αυτό της φωτογραφίας.
Αν θέλεις επιπλέον πληροφορίες για τη ραγδαία πτερόρροια μπορείς να μελετήσεις το άρθρο που έχει παρατεθεί στο ποστ #4.
 
Λαμβάνω κατά διαστήματα email από εδώ http://www.canaryadvisor.com/, σήμερα έλαβα το εξής και θυμήθηκα το θέμα αυτό:
"
Ένας αναγνώστης ρωτά:
-Τι προκαλεί την απώλεια φτερών γύρω από το λαιμό του καναρινιού μου; Γεννά πολλά αυγά, αυτό θα μπορούσε να είναι το πρόβλημα;
upload_2017-12-12_12-55-1.webp
Όπως συνήθως με τα καναρίνια, μπορεί να υπάρχουν πολλές αιτίες...
κάποιες από αυτές...
Φαλακρά σημεία δεν είναι φυσιολογικλα ακόμη και κατά τη διάρκεια της ετήσιας πτερόρροιας.
Υπάρχουν πολλοί λόγοι που θα μπορούσαν να προκαλέσουν φαλακρά σημεία στα καναρίνια.

Μερικά από αυτά είναι...
-Στρες
- Άλλο πουλί βγάζει τα φτερά του.
-Ακάρεα ή ψείρες
- Ανεπάρκεια βιταμίνης D
- και πολλά άλλα
- Και ΝΑΙ, η συνεχής ωοτοκία μπορεί να έχει σίγουρα αντίκτυπο δημιουργώντας ανεπάρκεια βιταμίνης Β και ασβεστίου.
Επίσης, βεβαιωθείτε ότι ο φωτισμός είναι σωστός. Η ρύθμιση της ώρας της ημέρας συχνά καθορίζει το πρόβλημα της ωοτοκίας.

Δεν ξέρω αν υπάρχει αντίλογος, απλά για τον εμπλουτισμό της συζήτησης σας το παραθέτω.
 
Ναι, το είδα κι' εγώ. Δεν προσφέρει απολύτως καμία καινούργια γνώση ή προβληματισμό απο τα μέχρι τώρα γνωστά.
 
Back
Top