Αναπαραγωγή Κανάρα σταμάτησε στο 2ο αυγό

Κλαους

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαρ 2019
Μηνύματα
63
Πόλη
Περιστέρι
Καλησπερα, προχθές η καναρα μου έκανε το 1ο της αυτο και χθες το 2ο, σήμερα δεν έκανε κανένα... Η καναρα κάθεται στην φωλιά και βγάλει έξω μόνο για να φάει, να σημειώσω ότι όταν βγήκε έξω ήταν κινητική και το κλουβί είναι σε εσωτερικό χώρο... Θα κάνει άλλο αυγό η το 2ο ήταν το τελευταίο της;
 
Πολύ πιθανόν αύριο να κάνει το τρίτο και να συνεχίσει μέχρι και το τελευταίο.
Κενά όμως ανάμεσα στις ωοτοκίες δηλώνουν πως κάποιος βιάστηκε περισσότερο από το κανονικό μια και τα πουλιά έτσι δείχνουν έλλειψη αναπαραγωγικής ετοιμότητας (τουλάχιστο ολοκληρωμένης)
Θέλω να πιστεύω πως όσα έγραψα πιο πάνω θα συμβούν γιατί αν σταματήσει στο δεύτερο αυγό τότε ίσως συντρέχουν κι άλλα πιο σύνθετα και δύσκολα προβλήματα.
Παρεμπιπτόντως... ασβέστιο της έχεις δώσει;
 
Δεν νομίζω να βιάστηκαν η εγω να έκανα κάτι λάθος, γιατί τα ειχα για προετοιμασία έναμιση μήνα, την φωλιά την έφτιαξε μονη της και μετά από τέσσερις μέρες έκανε το πρώτο αυγό
Για ασβέστιο της έχω σουπιοκοκαλο
Ελπίζω αύριο να έχει κάνει το τρίτο της αυγο ☹
 
Το σουπιοκόκαλο δε δε καλύπτει...
Να βάλεις ασβέστιο οπωσδήποτε αύριο... ειδικά αν τα έχεις μέσα.
Για τα υπόλοιπα ας μιλήσουμε αργότερα... και ίσως βρούμε τρόπο να εντοπίσουμε τις πιθανές αδυναμίες.
Γιατί υπάρχουν κι αυτό μας το έδειξε το κενό (ελπίζω να είναι κενό κι όχι διακοπή) στην ωοτοκία της κανάρας...
 
Ούτε σήμερα δεν έκανε και της έβαλα λίγο λαδάκι στην αμαρα... Μέχρι να πάω να παρω ασβέστιο(είχε κολλήσει το αυγό και δεν μπορούσε να το βγάλει... Μακάρι να την βοήθησα λιγακι)
 
Τι λάδι και γιατροσόφια είναι αυτά...
Δυστοκία έχει το πουλί και έπρεπε να βάλεις από "χτες" ασβέστιο...
Και προς θεού.. μακρυά τα χέρια σου από την αμάρα του... και το κολλημένο αυγό.
 
είχε κολλήσει το αυγό και δεν μπορούσε να το βγάλει
Δηλαδή το έβγαλε τελικά;
Ακολούθησε οπωσδήποτε τις συμβουλές του κ. Γιάννη πριν να είναι αργά για το πουλάκι.
 
Δεν είμαι σπίτι αυτήν την στιγμή, σε 10 λεπτά θα παω
[automerge]1551873960[/automerge]
Δεν το έχει κάνει... Και ασβέστιο της έβαλα αλλά πάλι τιποτα☹
 
Τελευταία επεξεργασία:
Από την ποτίστρα δεν ξέρεις εάν έχει πιει και πόσο. Στο στόμα πρέπει αλλά δεν γνωρίζω πόσο πρέπει να δώσεις. Μέχρι να μπει κάποιος πιο έμπειρος και να σου απαντήσει θα ψάξω στ αντίστοιχα παλιότερα θέματα.
 
Μεταφέρω οδηγίες του κου Γιάννη @misalouris από αντίστοιχη κατάσταση.

''Βάλε σε ένα κουτάλι νερό και στάξε μέσα 2-3 σταγόνες ασβέστιο.
Με το ίδιο σταγονόμετρο δώσε τώρα να πιει ακόμη και με το ζόρι.''
 
Ποσες φορές χρειάζεστε να το κάνω αυτό Ιωαννη; κάθε 10 με 15 λεπτά όπως λέει και το αρθρο;
 
Από ότι έχω διαβάσει σε αντίστοιχα άρθρα στο forum το σημαντικό είναι να δώσεις την πρώτη φορά περίπου 1ml, όσο πιο πολύ μπορείς από το κουτάλι.
Μετά βάζεις το υγρό ασβέστιο στην ποτίστρα σύμφωνα με τις οδηγίες.
Το πουλί πρέπει να βρίσκεται σε ζεστό σημείο.
 
Back
Top