Αναπαραγωγή Κανάρα στη δεύτερη γέννα με 6 αυγά, να αλλάξω διατροφή;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panikos7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panikos7

Πρώην NPANOPOULOS
Εγγραφή
24 Φεβ 2009
Μηνύματα
45
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά! Η κανάρα μου βρίσκεται στην δεύτερη γέννα και έχει 6 αυγά:D συνεχίζω να της δίνω αυγό, αυγοτροφή και λίγη πρασινάδα... Μήπως πρέπει να σταματήσω κάτι από αυτά;
Υ. Γ ο αρσενικός παραμένει ακόμα στο κλουβί.
 
Εαν γέννησε όλα τα αυγά της και κάθεται να κλωσσήσει, σταμάτα το αυγό και την αυγοτροφή μέχρι την ημέρα που θα βγεί οπρώτος νεοσσός οποτε και τα ξαναρχιζεις
 
Κινδυνος οχι, απλά το αυγο και η αυγοτροφή ειναι παχυντική και ειδικά για την καναρα που δεν κινειται και πολύ λογω κλωσσίματος το παχος μπορεί να είναι επιβαρυντικό.
 
Ο. Κ Τζωρτζίνα ευχαριστώ πολύ! Πρώτη φορά έχω τόσα αυγά σε μία γέννα και υπάρχει το ανάλογο αγχος! 🙄
 
Ο. Κ Τζωρτζίνα ευχαριστώ πολύ! Πρώτη φορά έχω τόσα αυγά σε μία γέννα και υπάρχει το ανάλογο αγχος!
 
Απόλυτα κατανοητό και οπωσδήποτε μη παρεξηγήσιμο!

Να εισαι ηρεμος και να μην ενοχλείς πολύ τα πουλάκια αυτο το διάστημα, απλά να παρακουθείς συστηματικά τις κινησεις τους ωστε αν διαπιστώσεις κατι ανησυχητικό να παρέμβεις!
 
είναι δοκιμασμένο ζευγάρι, οπότε μάλλον θα τα πάνε καλά! Σήμερα έκανα ωοσκόπηση και τα 5 σίγουρα είναι; Τα αυγά τα επέστρεψα μόλις έκανε το τρίτο γιάτί έφυγα για πάσχα, λογικά θα γεννηθούν με δυο-τρείς μέρες διαφορά,θα χρειάζεται να βοηθήσωστο τάισμα; (ο αρσενικός πάντα ταίζει τα μικρά του)
 
καλη επιτυχια σου ευχομαι. Την 1η εβδομαδα μπορεις να τα βοηθησεις αν θελεις.
 
Back
Top