Αναπαραγωγή Κανάρα συμπεριφέρεται σαν αρσενικό

bluespyros

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2017
Μηνύματα
222
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα.
Θελω να σας διαβιβασω τον προβληματισμό μου.
Έχω ένα ζευγάρι που περσι μου έδωσε πετυχημένες γέννες.
Όταν τα βάζω διπλά διπλά σκοτώνονται από τα κάγκελα και δεν κελαηδαει.
Έβαλα τον αρσενικό δίπλα σε άλλες και αμέσως ορμουσε στα κάγκελα κελαιδοντας.
Θεωρεισα ότι το θυληκο ειναι ανέτοιμο αν και έχει πρησμένη αμαρα.
Λοιπόν σήμερα περνώ το θυληκο και το βάζω διπλα σε ένα θηλυκό.
Ταυτόχρονα βάζω τον αρσενικό δίπλα σε ένα άλλο θυληκο.
Ο αρσενικός άμεσος ξεκινισε να της κελαηδαει.
Και βλέπω το θηλυκό να φουσκώσει τον λαιμό του και να κελαηδαει χαμηλόφωνα πλησιάζοντας το αλλο θυληκο.
Και το αλλο θυληκο να χαμηλώνει τα φτερά και να σηκώνει την ουρά.
Δηλαδή για να συνοψίσω το θυληκο μαλώνει με τα αρσενικά και κελαδακει στα θυληκα και αυτά ανταποκρίνονται.
Αν δεν ήξερα το πουλί θα έλεγα αρσενικο είναι.
Δεν βγάζω πλεων άκρη με αυτό το θυληκο.
 
Όταν τα βάζω διπλά διπλά σκοτώνονται από τα κάγκελα και δεν κελαηδαει.
Έβαλα τον αρσενικό δίπλα σε άλλες και αμέσως ορμουσε στα κάγκελα κελαιδοντας.
Λοιπόν σήμερα περνώ το θυληκο και το βάζω διπλα σε ένα θηλυκό.
Ταυτόχρονα βάζω τον αρσενικό δίπλα σε ένα άλλο θυληκο.
Πιστεύεις πως όλες αυτές οι αλλαγές και οι πειραματισμοί. Βοηθούν στην αναπαραγωγική ετοιμότητα;
Θα πρότεινα και εύχομαι να το κάνεις. Να σταματήσεις τα βάζω βγάζω.. και να αφήσεις σε μια ζευγαρώστρα με χώρισμα το ζευγάρι σου.
Και μέχρι να ξεκινήσει να ετοιμάζει τη φωλιά της. Δεν θα ξανα-πειραματιστείς με τα βάζω βγάζω.
Αν ασφαλώς επιθυμείς να έχεις γρήγορα, καλά και με υγεία αναπαραγωγικά αποτελέσματα...
Διαφορετικά εκτός από τα πουλιά που θα υποφέρουν.. Θα ταλαιπωρηθείς κι εσύ...
 
Πειραματίζομαι για να τελειώσω με το ταίριασμα των ζευγαριών.
Πιστεύω όλοι μπαίνουν σε αυτή την διαδικασία.
Πιστεύω εινεί ανωφελο να αφήσω δύο πουλιά διπλά διπλά και η μόνη τους ασχολεια είναι να μαλώνουν όλοι μερα.
Είναι η πρώτη μου χρονιά που ασχολούμαι εξολοκλήρου με την προετοιμασία του ζευγαρώματος.
Δεν περιμένω να έχω τα αποτελέσματα που προσδοκω αλλά με τους πειραματισμούς και την βοήθεια σας θα αποκτήσω την εμπειρία που χρειάζεται.
 
Δεν περιμένω να έχω τα αποτελέσματα που προσδοκω αλλά με τους πειραματισμούς και την βοήθεια σας θα αποκτήσω την εμπειρία που χρειάζεται.
Αν άφηνες τους πειραματισμούς, τις δοκιμές αυτού του τύπου και ξεκινούσες με βάση τους πειραματισμούς και την εμπειρία αιώνων (την οποία και εμείς εφαρμόζουμε) τα αποτελέσματα θα ήταν απείρως καλύτερα...
Πιστεύω εινεί ανωφελο να αφήσω δύο πουλιά διπλά διπλά και η μόνη τους ασχολεια είναι να μαλώνουν όλοι μερα.
Δεν είναι όμως..
Είναι ότι καλύτερο έχει μέχρι στιγμής προταθεί.. όχι μόνο από μας.. αλλά από τους επί αιώνες εκτροφείς των καναρινιών.
 
Το ιδιο θα συνεστηνα κ εγω τωρα ειναι αργα για πειραματισμους φιλε, βαλε τα ζευγαρια οπως σου αρεση με χωρισμα κ οταν ερθη η ευλογημενη ωρα ολα θα παρουν τον δρομο τους. Τα βαλε βγαλε μονο στρες επιφερουν στα πουλια αυτην την στιγμη κ δεν ειναι το καλυτερο για την ηρεμια τους
 
Θα τολμούσα να τα βάλω μαζί, ευθύς εξαρχής εφόσον ήταν ζευγάρι και πέρυσι κι εφόσον (επίσης) ο αρσενικός μου φαινόταν έτοιμος, που προφανώς για να κάνει κόρτε στη "γειτόνισσα" είναι, και θα έβλεπα αντιδράσεις.
 
Θα τολμούσα να τα βάλω μαζί, ευθύς εξαρχής εφόσον ήταν ζευγάρι και πέρυσι
Δεν υπάρχει καμία μνήμη Γιάννη και κανένας δεσμός.
Όλα αρχίζουν από την αρχή και μην παραξενευτείς αν υπάρχει διαφορετική συμπεριφορά, είτε προς το χειρότερο είτε προς το καλύτερο.
Όλα πρέπει να γίνουν σαν να ενώνονται για πρώτη φορά.
 
Δεν υπάρχει καμία μνήμη Γιάννη και κανένας δεσμός.
Όλα αρχίζουν από την αρχή και μην παραξενευτείς αν υπάρχει διαφορετική συμπεριφορά, είτε προς το χειρότερο είτε προς το καλύτερο.
Όλα πρέπει να γίνουν σαν να ενώνονται για πρώτη φορά.
Δεν ξέρω, προφανώς έτσι όπως τα λες θα είναι. Ο ίδιος βασιζόμουν σε δύο ζευγάρια μου τα οποία δεν βλέπονταν (αλλά ακούγονονταν) τον υπόλοιπο χρόνο πλην της αναπαραγωγής και μετά τη "γνωριμία" τους την πρώτη φορά, τα έβαζα μαζί χωρίς να ακολουθήσω τη διαδικασία της εξοικείωσης μεταξύ τους, κι ουδέποτε δεν είχε δημιουργηθεί πρόβλημα, αψιμαχία ή τέλος πάντων αρνητικές καταστάσεις. Αλλά βεβαίως 2 ζευγάρια δεν δίνουν στατιστικό δείγμα.
 
Για να απαντήσω καθαρά ώς προς τον τίτλο του θέματος, Ναι συμβαίνει και αυτό. σπάνια θα έλεγα αλλά μου έχει τύχει στο παρελθόν σε κλούβα με τα θηλυκά, κάποιο που ερχόταν σε πιο γρήγορα από τα αλλά όχι μόνο να έχει συμπεριφορά σαν αρσενικό αλλά να τα καβαλάει κιόλας και αυτά να κάθονται μια χαρά άσχετα ότι όταν μπήκε με αρσενικό έκανε την δουλειά τής μια χαρά εν ολίγοις έκατσε στα αυγά της! Τώρα για τα πολλά βάλε βγάλε θα συμφωνήσω με την άποψη ότι δεν χρειάζονται μόνο αρνητικά αποτελέσματα μπορεί να φέρουν! Υπομονή λοιπόν και όλα θα γίνουν!
 
Back
Top