Γενικά Κανάρα τραβάει τα φτερά της

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης abscanary
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

abscanary

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2008
Μηνύματα
263
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά μία από τις κανάρες μου επιμένει να τραβάει τα φτερά της, ιδιαίτερα της ουράς, το αποτέλεσμα είναι να έχει μια ουρά στραπατσαρισμένη ενώ αυτή δεν χτυπάει πουθενά στο κλουβί. Η κατάσταση βελτιώνεται όταν κάνει μπάνιο [της βάζω καθημερινά εξωτερική μπανιέρα], αλλά μετά πάλι τα ίδια. Η διάθεσή της και η όρεξή της δεν έχουν αλλάξει. Δείχνει ιδιαίτερα κεφάτη και ορεξάτη.

Γνωρίζει κανείς που οφείλεται το γεγονός; Είναι ανησυχητικό? Μπορεί να οδηγήσει σε τραυματισμό?

Εγώ προσωπικά ανησυχώ γιατί την συγκεκριμένη κανάρα malinois σκοπεύω να ζευγαρώσω του χρόνου
 
Σπεύδω να διευκρινήσω ότι προέχει η υγεία του πουλιού και όχι το ζευγάρωμα φυσικά.
 
Η... Εφεύρεση, που ακολουθεί είναι για τον ίδιο λόγο κατασκευασμένη.Ισως κι' εσύ, βρείς λύση σ' αυτήν.
 

Συνημμένα

  • sxoini.webp
    sxoini.webp
    43,5 KB · Προβολές: 157
Το χρησιμοποιούν Μάκη; Αν αρχίσουν να τραβάνε κλωστές από το σκοινί, σταματούν εντελώς το τράβηγμα της ουράς;
 
😱Απιστευτο😱
Γιατι το κανουν και σε τι τους ικανοποιει να τραβανε το σχοινι; 😕
 
Το χρησιμοποιούν Μάκη; Αν αρχίσουν να τραβάνε κλωστές από το σκοινί, σταματούν εντελώς το τράβηγμα της ουράς;
Τις πρώτες μέρες ασταμάτητα. Με το πέρασμα του χρόνου λιγότερο.Αν όμως το αλλάζεις θέση, εκδηλώνουν πάλι έντονο ενδιαφέρον. Το σχοινί είναι απο κανάβι,όπως λένε στον Πειραιά, και
δεν μαδάει, παρά μόνο με πολύ κόπο. Οταν υπάρχει υλικό και μάλιστα εύκολο στην πρόσβαση, γιατί να ασχολούνται με την ουρά τους;
 
Χρησιμοποιώ τη λύση του σκοινιού εδώ και 2 εβδομάδες περίπου. Ενώ αρχικά είδα μεγάλη βελτίωση τώρα η κανάρα έχει υποτροπιάσει. Τραβάει περισσότερο τα μικρά πούπουλα του στήθους και της πλάτης και λιγότερο την ουρά. Θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις:

1) Ένα πουλί που παρουσιάζει τέτοια συμπεριφορά το επιλέγουμε για τα ζευγάρια μας ή έχει αυξημένες πιθανότητες να παρουσιάσει ανάλογες συμπεριφορές κατά την αναπαραγωγική διαδικασία με ανεπιθύμητα αποτελέσματα;

2) Είναι δυνατό η συμπεριφορά αυτή [το τράβηγμα των φτερών] να σχετίζεται με την αναπαραγωγική διαδικασία; Π.Χ Λόγω ιδιαίτερα υψηλής θερμοκρασίας και μεγάλης διάρκειας ημέρας να είναι το πουλί αναπαραγωγικά έτοιμο και να αναζητά υλικό για την δημιουργία φωλιάς στο ίδιο του το πτέρωμα.
 
Τίμο αν το σχοινί δεν κάνει δουλειά,θα έλεγα να της δώσεις
κλωστές, κανονικά σαν να έφτιαχνε φωλιά. Με την σκέψη, να
παρακολουθήσεις την συμπεριφορά της.Αν και πάλι εξακολουθεί να ασχολείται με τα δικά της πούπουλα, κάτι δεν πάει καλά με το πουλάκι.
 
Σήμερα το απόγευμα βρήκα ένα αυγό στον πάτο του κλουβιού που είμαι σίγουρος ότι γέννησε σήμερα, τώρα τι εναλλακτικές έχω;
 
Τιμο γνωμη μου ειναι να της βαλεις μια φωλια ψιλοφτιαγμενη απο εσενα να κανει οτι ειναι να κανει τωρα και μετα να την χωρισεις εντελως απο τα αλλα σου πουλια και με ελαφρια διατροφη -μονο σπορακια δηλ.- να ξεπυρρωσει σιγα σιγα γιατι αλλιως αν μεινει πυρρωμενη ξεχνα την για αργοτερα. Και παλι οταν ερθει ο καιρος θα πρεπει να την καθυστερησεις λιγο για να βγαλει σωστα 2 γεννες τουλαχιστον.
 
Σήμερα το απόγευμα βρήκα ένα αυγό στον πάτο του κλουβιού που είμαι σίγουρος ότι γέννησε σήμερα, τώρα τι εναλλακτικές έχω;

Ελα βρε Τίμο και θα το βγάζαμε άρρωστο
το πουλάκι.Αν είχες κυττάξει την αμάρα, φαντάζομαι θα
το είχες καταλάβει.Αν δεν το έχεις κάνει άλλη φορά νομίζω είναι ευκαιρία τώρα να την δείς προσεκτικά,ώστε να έχεις μια πλήρη
εικόνα για το πώς είναι η "πυρρομένη" κανάρα.
-Αν δεν έχει έρθει σε επαφή με αρσενικό, η λύση του Γιώργου,
είναι η πιο σωστή.Αν πάλι υπάρχει υποψία για ένσπορα, τότε
τα κυττάς την 5-6η μέρα και την αφήνεις να τα βγάλει. 😉
 
Παρεπιπτόντως και για όποιον ενδιαφέρεται μεταξύ άλλων βρήκα στην αγορά το ακόλουθο προϊόν (1ο στον κατάλογο):

reptilica.gr/product_info.php/product/Doppelte-Spielseile-aus-Baumwolle_(gr_20009
 
Back
Top