Αναπαραγωγή Κανάρα τσακώνεται με το μικρό της

kouliskiriakos

PB New Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2022
Μηνύματα
38
Πόλη
GREECE
Καλημέρα φίλοι μου,έχω προσέξει εδώ και 4-5 μέρες η καναρα με το μικρό της 6-7 εβδομάδων τώρα να τσακώνονται και το ένα να απειλεί το άλλο αλλά σπάνια έρχονται σε επαφή,και θα ήθελα να ρωτήσω εσάς μιας και νέος εγώ γιατί γίνεται αυτό και αν θα πρέπει να κάνω κάτι ,σας ευχαριστώ και εύχομαι καλό Σαββατοκύριακο στην παρεα
 
Σε ευχαριστώ ,θα πρέπει να σου γράψω επίσης ότι το ζευγάρι είδη δεν είναι μαζί καθώς η καναρα έχει κάνει τρεις γέννες και θα ετοιμαζόταν και για άλλη με την τώρα συμπεριφορά της,μου γράφεις λοιπόν για καλύτερα βα τα χωρίσω με ένα διαχωριστικό στο ίδιο κλουβί ;η γενικά να αλλαξω και κλουβάκι ::
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@kouliskiriakos
Εάν υπάρχει η δυνατότητα να μπει σε άλλο κλουβί είναι καλύτερα.
Άν δεν υπάρχει άλλο κλουβί βάλε το διαχωριστικό προσωρινά.
Έτσι και αλλιώς θα πρέπει να μπει στο δικό του κλουβί κάποια στιγμή.
 
Αν το κλουβί είναι ευρύχωρο, πχ 60 εκατοστών και το πουλάκι θηλυκό, τότε θα μπορούσες να τα αφήσεις στο ίδιο κλουβί και θα ισορροπήσουν μεταξύ τους, εφόσον δεν υπάρχουν αιματηρές διαμάχες. Απλά θα πρέπει να βάλεις δύο ταΐστρες. Αλλά αφενός δεν γνωρίζεις το φύλο του μικρού, αφετέρου η διατροφή της κανάρας θα πρέπει να μην είναι πλούσια προς το παρόν γιατί αυτό δεν θα τη βοηθήσει να ξεπυρώσει, αφετέρου του μικρού θα πρέπει να είναι κάτι παραπάνω από πλούσια για να χτίσει γερό οργανισμό, οπότε συμφέρει στην τελική να αφήσεις το καθένα σε ένα ευρύχωρο κλουβί.
Σχετικά με τη διατροφή, αν για κάτι δεν είσαι βέβαιος, ρώτησέ μας, όπως και για τα μεγέθη κλουβιών καθώς και για την εσωτερική τους διάταξη.
 
Ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες επισημάνσεις ,ναι η ζευγαρωστρα είναι γύρω στους 60 πόντους και είδη τα χώρισα εκεί μέσα βάζοντας τις τροφές του φυσικά ,έχω βάλει τα ίδια και στα δυο,αλλά θα ξεκόψω μερικά από την καναρα και μάλιστα το αυγό καθώς αυτό μάλλον κάνει την ζημιά,χαχα,ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια,
[automerge]1657359746[/automerge]
Σε συνέχεια με το προηγούμενο..,αριστερά το μικρο
 

Συνημμένα

  • E570A43B-01FC-467E-96EC-4BC72F851C30.webp
    E570A43B-01FC-467E-96EC-4BC72F851C30.webp
    15,6 KB · Προβολές: 23
Τελευταία επεξεργασία:
30 εκατοστά είναι πολύ λίγα για το κάθε πουλί. Εφόσον το μικρό σιτίζεται μόνο του, βάλε το σε ένα μεγαλύτερο κλουβί και ελευθέρωσε αυτό που έχεις για την κανάρα ή το αντίθετο. Επίσης αν βλέπω σωστά στο δεξί τμήμα του κλουβιού μία πατήθρα είναι περίπου κάτω από μία κούνια. Αφαίρεσε την κούνια, αφενός δεν χρειάζεται και αφετέρου η πατήθρα από κάτω θα μαζεύει κουτσουλιές.
 
@ianos,η αλήθεια είναι ότι δεν φτάνουν 30 πόντους για κάθε πουλί και μάλλον προσωρινή και μόνο είναι η λύση αυτή όσο για την κούνια,επειδή έχει βάθος το κλουβί το κλαδάκι βρίσκεται στο πίσω μισό του κλουβιού,όμως γενικά είναι μικρό για το πέταγμα τους σε ευχαριστώ και συμφωνώ
 
Χώρισε τα όπως σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω, μην πάνε και τραυματιστουνε, μέσα από το χωρισμα θα το ταΐζει. Τρώει καθόλου και μόνο του; Λίγο αυγοτροφη, καμιά μαλακιά τροφή;
 
@CHRISV,καλημερα ναι ναι έχει αρχίσει και τρέφεται κανονικά και ήδη τα έχω χωρίσει χωρίς προβλήματα, μένει μόνο το θέμα κλουβί που πρέπει να αγοράσω καινούργιο για το άνετο πέταγμα τους,καλημέρα και καλή Κυριακή στην παρέα
 
Back
Top