Αναπαραγωγή Κανάρα τσιμπάει τον αρσενικό στην ουρά

giannhslfc

PB New Member
Εγγραφή
4 Νοε 2018
Μηνύματα
149
Πόλη
Βέροια
Καλησπέρα παιδιά. Τα καναρινακια μου είναι στην αναπαραγωγική περίοδο τα έχω μαζί και η κανάρα μου έχει ξεκινήσει την φωλιά χθες και σχεδον την ολοκλήρωσε. Τα ένωσα πριν καμια βδομάδα τα είχα χώρια στην ζευγαρώστρα. Γενικά είναι πολύ ήρεμα δεν μαλώνουν αλλά κάποιες φορές η κανάρα τσιμπάει τον αρσενικό στην ουρά και του ανοιγει τα φτερά και κουνάει το κεφάλι και αυτό γίνετε κυρίως οταν τρώνε δηλαδή όταν πάει ο αρσενικός κοντά την ώρα που τρώει αυτή. Την ταιζει κάποιες φορές βέβαια γενικά όλα ήρεμα. Είναι κάτι που πρέπει να ανησυχώ το ότι η θηλυκιά τον τσιμπάει στην ουρά κάποιες φορές πάνω στο φαΐ;
 
Καλημέρα. Υλικό έχω απο προχθές και έχω προσθέσει 2-3 φορές απο τότε και η φωλιά είναι σχεδόν ολοκληρομενη. Στο κάτω μέρος της φωλιάς δεν εχει μόνο υλικό πολύ κυρίως γύρω γύρω. Και απο το υλικο που της βάζω διαλέγει μόνο το βαμβάκι τώρα και οχι τις κλωστές. Οπαα μολις και ο αρσενικος πηγε στη φωλια βαμβακι. Διαλέγουν αποτι κατάλαβα μονο το μαλακό υλικό τώρα. Μήπως ειναι απλα λογικά καβγαδάκια ζευγαριού την ωρα του φαγητού και οχι γιατί θέλει να τον ξεπουπουλιάσει για να κάνει φωλιά;
[automerge]1552116877[/automerge]
Υ. Γ. : το υλικό έχει και κλωστουλες και βαμβάκι μέσα λέτε να πάρω ένα σήμερα σκέτο βαμβακι ή κατι μαλακό και να βάλω μονο αυτό; , γιατί σήμερα δεν ειδα καθόλου να κουβαλάνε κλωστουλες αλλαμόνο βαμβάκι.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μην ανησυχείς δεν υπάρχει θεμα. Πιστεύω πως ειναι απλα καβγαδακια του ζευγαριου. Αλλα για να εισαι σιγουρος παρατήρησε τα καλύτερα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top