Αναπαραγωγή Κανάρα φτιάχνει φωλιά στο πάτο του κλουβιου σε εξωτερική εκτροφή

Στέλιος Β.

PB New Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2015
Μηνύματα
241
Πόλη
Σαλαμίνα
Καλησπέρα παιδιά...
Έχω ένα ζευγάρι καναρίνια σε μια διπλή ζευγαρωστρα και παρατήρησα ότι η θυληκια 'μαζευει'
κομματάκια από εφημερίδα σε μια γωνία του κλουβιου... Τι πρέπει να κάνω;
 
Πριν βιαστείς να κάνεις οτιδήποτε και μια και όπως υποθέτω έχεις αρκετό χρόνο μέχρι η κυρία να αποφασίσει να ετοιμάσει σωστά τη φωλιά της μπορείς να διαβάσεις τα παρακάτω:
  1. https://community.petbirds.gr/threads/Όταν-η-κανάρα-δεν-αποδέχεται-καμιά-φωλιά.25831/
  2. https://community.petbirds.gr/threads/Κανάρες-που-απορρίπτουν-την-εξωτερική-φωλιά.22282/
Αν έχεις απορίες ή η κανάρα συνεχίζει μετά από μια δυο βδομάδες την ίδια συμπεριφορά... κάνεις την ερώτηση στο αντίστοιχο forum...
 
Έννοεις οτι τα εχεις με χώρισμα, χωρίς φωλια και νήμα στο κλουβίκαι βρίσκονται στη ζευγαρωστρα λογο οτι δεν εχεις άλλο κλουβί.
 
Νωρίς είναι, αλλα αμα το ζευγαρι είναι μαζί στη ζευγάρωστρα και ταιζεται, Εστω και με χώρισμα δεν ειναι και απίθανο να κανει αυγά και να θέλει να χτίσει φωλια όσο και αν εμεις δεν της βάζουμε,όσο και αν δε το θέλουμε. Καλυτερα Στέλιο να είσαι πιο περιγραφικος.
 
Τα καναρίνια τα έχω σε ζευγαρωστρα με χώρισμα στη μέση... Μάλιστα τα έχω δει να ταιζονται στο στόμα πριν λίγες μέρες... Δεν τους έχω βάλει ούτε νήμα ούτε φωλιά... Η τροφή που τους παρεχω είναι σποροι και μια σπιτικη αυγοτροφή... Τα καναρίνια μου φαίνονται πυρωμενα και έτοιμα για αναπαραγωγή...

Αυτό που με ανησυχεί είναι το γεγονός ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα για την αναπαραγωγική περίοδο...
 
Αν σου περισσεύει ενα κλουβί μπορείς να βάλεις το ενα πουλακι χωρια, μακρια η' μέσα στο σπιτι (μαλλον το αρσενικο ). Επίσης δεν βαζεις αυγοτροφη για αυτό το διαστημα.
 
Μάλιστα τα έχω δει να ταιζονται στο στόμα πριν λίγες μέρες...
Με τον τρελόκαιρο που έκανε πολλές μέρες άνοιξη είναι φυσιολογικό.

Αυτό που με ανησυχεί είναι το γεγονός ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα για την αναπαραγωγική περίοδο...
Όπως και να χει εσύ μην βιαστείς. Δίνε αυγοτροφή 2 φορές την εβδομάδα (1 στο θηλυκό να το τρενάρεις λίγο) μόνο και βάλε και αδιάφανο διαχωριστικό ή πήγαινε τον αρσενικό αλλού.. Και σε λίγο καιρό τον ξαναβάζεις για να γίνει σωστή και στην ώρα της η αναπαραγωγή!
 
Θα σου δείξουν τα πουλιά πότε ακριβώς θα πρέπει να ενωθούν.
Τα ενώνουμε όταν είναι έτοιμη η κανάρα και φτιάχνει φωλιά...
Δηλαδή θα πρέπει να της έχω από τώρα νήμα και φωλιά στο κλουβί της;
 
Πιθανολογώ πως θα πάει όλο χαμένο.
Θα περιμένεις να δεις το θηλυκό να μαζεύει διάφορα στη φωλιά... όταν αυτό αρχίσει να προσθέσεις νήμα.
Αν είναι στη σωστή στιγμή την επόμενη η φωλιά θα είναι έτοιμη.
 
Σε εξωτερική εκτροφή να προσέξεις η θερμοκρασία την ημέρα να μην πέφτει κάτω από τους 15 βαθμούς και να έχει σταθεροποιηθει ο καιρός. Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να ενώσεις το ζευγάρι μετά τις 15 του Μάρτη.
 
Back
Top