Ασθένειες Κανάρα χάνει πούπουλα γύρω από τα μάτια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Aineias
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Aineias

PB New Member
Εγγραφή
29 Οκτ 2016
Μηνύματα
82
Πόλη
Αθήνα
καλησπέρα σας έχω μια καναρα hartz roller του 2014 εμφάνισε αυτά στα ματια εδώ k κανένα μηνα k παρατηρώ ότι χάνι κάποια πούπουλα τι κάνουμε;

2cnutlg.webp 2holb8m.webp 2labj0p.webp 20zs9k1.webp
 
Επειδή δε βλέπω και κάτι ιδιαίτερα ανησυχητικό για την περίπτωση της κανάρας, θα έβαζα μερικές σταγόνες tobrex ή tobradex στα μάτια της, λίγη κρέμα epithol στα πόδια της και θα έκοβα - έτριβα λίγο το ράμφος της.
Η πτώση των φτερών αυτή την εποχή σε φυσιολογικές καταστάσεις δεν είναι ιδιαίτερα συνηθισμένη ... κανονικά θα πρέπει να έχει σταματήσει η πτερόρροια... αλλά με γεγονός πως το πτηνό ζει "μέσα" στο σπίτι πιθανόν αυτό να άλλαξε κάπως τα πράγματα.
Ασφαλώς και δεν θα πρέπει να υπάρχει εφησυχασμός και αν συνεχιστεί ή επιδεινωθεί η κατάσταση καλά θα ήταν να το δει κάποιος ειδικός.
Ειδικά αν γίνει κακόκεφο και νωχελικό.
 
Δεν βλέπω κάτι ανησυχητικό, ούτε εγώ. Θα ήθελα όμως, αν μπορείς να ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες που να φαίνεται καθαρά το πουλί ολόκληρο, μαζί με το κλουβί του.
 
Παραθέτω κάποιες καινούργιες εικόνες από την στάση μέσα στο κλουβί.

222wrevt4.jpg 1116zyjwo.jpg
tinypic.webp


Πούλι είναι έξω στο μπαλκόνι
 
Πούλι είναι έξω στο μπαλκόνι
Με ξεγέλασαν οι φωτογραφίες...
Η πτερόρροια θα πρέπει σε αυτή την περίπτωση να εξεταστεί... κυρίως αν συνεχιστεί για πάνω από δέκα - δεκαπέντε μέρες.
 
Sorry για το εκτός.. Την επάνω πατήθρα να την βάλεις λίγο πιο έξω.. Πολύ κοντά στα κάγκελα την έχεις.. Και μπορεί να φθαρεί η ουρά του.. Και την ποτιστρα πάνω από μια πατηθρα για να πίνει πιο εύκολα νερό...
Προστασία απο τα αρπαχτικά δεν έχεις;
 
Με ξεγέλασαν οι φωτογραφίες...
Η πτερόρροια θα πρέπει σε αυτή την περίπτωση να εξεταστεί... κυρίως αν συνεχιστεί για πάνω από δέκα - δεκαπέντε μέρες.
Τι
κάνουμε στην περίπτωση που συνεχίζει να χάνειπούπουλα να δώσω muta vit κ αργόστροφη 3 φορές την εβδομάδα κ να βαλο τοβρεχ
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Υπάρχουν αρκετές μέρες περιθώριο πριν βγει το συμπέρασμα για παθολογική πτερόρροια στο πουλί και η λήψη μέτρων.
Προτείνω προς το παρόν να διαβάσεις το άρθρο https://petbirds.gr/article/bird-moulting/ που θα σε συμβουλέψει... μια και πιστεύω πως η περίπτωσή σου ανήκει εδώ...
 
Θα συμφωνήσω με τις πολυβιταμίνες και το tobrex, μόνο που για το τελευταίο δεν ξέρω πόσο καιρό μπορείς να βάζεις. Επίσης θα ήθελα να της βάζεις μπάνιο με μια σταγόνα ξύδι κάθε ημέρα το πρωί για λίγη ώρα. Να της δίνεις πολλά χορταρικά και κηπευτικά π.χ. μπρόκολα, πιπεριές, ραδίκια, ζωχούς και βότανα όπως ρίγανη.
Να πλύνεις τις πατήθρες όλες, ακόμα και αυτές των ταϊστρών καθημερινά με νερό και ξύδι, μάλιστα αν είναι δυνατό να αλλάζεις κάθε ημέρα πατήθρες ώστε να στεγνώνουν - αυτό το λέω διότι εικάζω ότι τρίβεται πάνω τους. Αλλαγή τροφής καθημερινά πάλι και αν είναι δυνατό με όσο μεγαλύτερη συχνότητα μπορείς πλένε το κλουβί ολοσχερώς και από την εσωτερική πλευρά των καγκέλων με καυτό νερό και πέρνα το και με λίγο ξύδι και όταν στεγνώνει το ξαναβάζεις.
Το miral περιέχει επίσης ιώδιο που είναι χρήσιμο για την καλή λειτουργία του θυρεοειδούς αδένα, αν θέλεις γκούγλαρέ το και χρησιμοποίησέ το
Τρίβε ασβέστιο από το κόκκαλο σουπιάς και βάζε το στην αυγοτροφή ή πάνω σε αυγό και δίνει συχνά έως και 4 φορές την εβδομάδα.
Το πουλάκι έκανε φέτος γέννες; άσπορα αυγά; φρόντισε νεοσσούς; Πότε κλώσσησε (αν κλώσσησε δλδ) τελευταία φορά;
 
Πριν απ' όλα να αλλάξεις κλουβί στο πουλάκι. Οριζόντια σύρματα και οροφοδιαμερίσματα μόνο άγχος προσθέτουν στο καναρίνι. Τobrex και σχολαστική καθαριότητα, μάλλον θα δώσουν την λύση, πράγματι.
 
Γεια σας κ παλι λοιπον σημερα το πρωη πειρα Mutavit ,tobrex, κανω 7 ημερες θεραπεια προλιπτικα σε ολλα τα πουλια μου με το landmark. Μετα θα δωσο mutavit κ αυγοτροφης 3 φορες τιν βδομαδα για 2,3 βδομαδες στιν καναρα θα βαλω tobrex απο. Σημερα απλος δεν ξερω ποσο να ναλω κ ποτ μεσα στο ματι ξ εξοτερικα μια σταγονα ειναι καλα; Κ για ποσο καιρο το tobrex? Κ. Λαχανικα κ φρουτα ελπιζω να πανε ολλα καλα γιατι ειναι. Απ τις αγαπξμενες μου τρωει. Απο το χερι. Μου κ ηταν πολι ταλεποριμενι οταν τιν πειρα
Το πουλάκι έκανε φέτος γέννες; άσπορα αυγά; φρόντισε νεοσσούς; Πότε κλώσσησε (αν κλώσσησε δλδ) τελευταία φορά;
Δεν ξερω αν εκανε γεννες ξ οχι ειναι στιν κατοχη μοτ 4 μηνες απο εμπορα που φερνει πουλια απο το εξοτερικο
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top