Ασθένειες Κανάρα χάνει πούπουλα και πρήστηκε το μάτι της

valentinos28

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιαν 2017
Μηνύματα
12
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα παιδια χρειαζομαι επειγον τις αποψεις και τις γνωσεις σας! Εχω μια καναρα tibrado η οποια απο το καλοκαιρι δεν εχει ξεπυρρωσει εχει αρχισει και χανει τα πουπουλα της και δε φτανει μονο αυτο,το πτερωμα του κεφαλιου εχει αρχισει και αρραιωνει το ενα ματι της παραμορφωθηκε προς τα πανω και απο κατω ακριβως εμα πρηξιμο μεχρι και κοντα στο ραμφος... Ποια ειναι η γνωμη σας γιαυτο; Σας ανεβαζω φωτος...
 

Συνημμένα

  • IMG_20200303_114704-min.webp
    IMG_20200303_114704-min.webp
    128,4 KB · Προβολές: 28
  • IMG_20200303_114637-min.webp
    IMG_20200303_114637-min.webp
    173,8 KB · Προβολές: 28
Καλησπερα, θα πρεπει να το δει αμεσα γιατρος.
Δεν θα μπορεσει καποιος εδω να σου πει κατι σιγουρο γι αυτο που βλεπουμε.

Mπορεις να συμβουλευτεις την λιστα πτηνιατρων
 
απο το καλοκαιρι δεν εχει ξεπυρρωσει
Βαλεντίνο, αυτό δεν είναι σωστό. Σε τι συνθήκες έχεις το πουλάκι; Σε τι χώρο βρίσκεται και ποια είναι η διατροφή του; Έχεις άλλα πουλιά;
 
Πεντακαθαρο το εχω το πουλακι μαζι με τον αρσενικο.. Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι δεν εχει ξεπυρρωσει τοσο καιρο και τωρα αυτο μ το ματακι του.. Τα ταιζω κελαηδινη και αυγοτροφη και τα μαρουλακια τους μηλα και ολα.. Τωρα τι να πω..
 
Πεντακαθαρο το εχω το πουλακι
Δεν εννοούσα ότι δεν είναι καθαρό. 🙂 Ρωτάω απλώς, σε τι είδους δωμάτιο βρίσκεται, δηλαδή υπνοδωμάτιο, σαλόνι, κουζίνα, τι ακριβώς;

Επίσης...
τα ταιζω κελαηδινη και αυγοτροφη
Τι ακριβώς είναι αυτά; Είναι χύμα, είναι συσκευασμένα και αν ναι, ποια μάρκα το καθένα;

το εχω το πουλακι μαζι με τον αρσενικο
Στο ίδιο κλουβί ή το καθένα μόνο του σε ξεχωριστό; Η κατάσταση του αρσενικού πώς είναι;

Η κανάρα χρειάζεται γιατρό δεν το συζητώ. Αυτά που ρωτάω ίσως μας βοηθήσουν να καταλάβουμε για ποιο λόγο έγινε έτσι. Αν δεν λυθούν τα πρωτογενή προβλήματα, φοβάμαι ότι δεν θα αποκατασταθεί η υγεία της ακόμη και αν γίνει σωστή διάγνωση και θεραπεία.
 
στη κουζινα τα εχω μαζι τα πουλακια παιρνω χυμα τροφη λετε να φταιει αυτο; Ο αρσενικος ειναι ειναι πεντακαθαρος δεν εχει τιποτα μια χαρα δεν εχει εμφανισει κατι.,
 
λετε να φταιει αυτο;
Πιστεύω ότι οι συνθήκες που διατηρείς τα πουλιά δεν είναι κατάλληλες. Όταν τα πουλιά ζουν σε συνθήκες που δεν είναι κατάλληλες, μπορούν να βγάλουν ένα σωρό πρόβλημα μεταξύ των οποίων και αυτά που αντιμετωπίζει η κανάρα σου.

Χώροι όπως κουζίνες, μπάνια κ.λπ. είναι τα χειρότερα μέρη για να διατηρούμε τα πουλιά μας. Εξηγώ γιατί στο άρθρο για τη φροντίδα των κατοικίδιων πτηνών.

Επομένως πιστεύω ότι πρέπει να βρεις έναν άλλο χώρο για να τα φιλοξενεί. Στην επιλογή χώρων θα σε βοηθήσει πολύ το άρθρο επιλογή θέσης κλουβιού στο σπίτι.

Τα καναρίνια χρειάζονται ένα τυποποιημένο μείγμα σπόρων και όχι χύμα τροφή. Οι λόγοι για τους οποίους πρέπει να την αποφεύγουμε εξηγούνται εδώ χύμα ή συσκευασμένη τροφή για τα πουλιά;

και αυγοτροφη
Αυτό τι είναι; Χύμα επίσης ή έχει κάποια μάρκα;
 
@valentinos28 , κατέληξες σε ποιον γιατρό θα την πας;
Όπως και να έχει, πιθανά το ότι βρίσκεται σε κλειστό χώρο, χωρίς να ακολουθεί το φυσικό ημερήσιο πρόγραμμα του φωτός ανά εποχή και με τη συγκατοίκηση με τον αρσενικό, δεν βοήθησε να ξεπυρώσει. Επίσης, αν έχει κάτι το μολυσματικό, δεν είναι καθόλου απίθανο να έχει κολλήσει και το αρσενικό σου.
Πες μας όταν θα έχεις νέα
 
Back
Top