Αναπαραγωγή Κανάρα χωρίς αυγά

anastasios2020

PB New Member
Εγγραφή
31 Οκτ 2019
Μηνύματα
24
Χριστός Ανέστη.ή καναρα μάς κάθεται στήν φωλιά τής χωρίς να κάνει αυγά καί είναι ή δεύτερη τής γέννα διότι στήν πρώτη σπάσανε τά αυγά τής. Επίσης επειδή τό αρσενικό τήν πειράζει όταν κάθεται στην φωλιά τής τό βάλαμε σέ άλλο κλουβί.
 

Συνημμένα

  • received_2284783195163069.webp
    received_2284783195163069.webp
    51,2 KB · Προβολές: 18
επειδή τό αρσενικό τήν πειράζει όταν κάθεται στην φωλιά τής τό βάλαμε σέ άλλο κλουβί.
Ο αρσενικός πρέπει να επιστρέψει άμεσα στο κλουβί αν θες να έχεις μια επιτυχημένη αναπαραγωγή.
Τα αυγά της πρώτης προσπάθειας μετά από πόσες ημέρες τα έσπασαν;
Είδες ποίος τα έσπασε;
 
σπάσανε διότι στήν πρώτη γέννα τήν έριχναν τήν φωλιά κάτω μέ αποτέλεσμα να σπάσουν τά αυγά.στήν τωρινή κατάσταση δέν τήν έριξαν
[automerge]1589149451[/automerge]
@anastasios2020 τήν πεμπτη μέ έκτη ημέρα συνέβη αφού είχαν κάνει τέσσερα αυγά
 
σπάσανε διότι στήν πρώτη γέννα τήν έριχναν τήν φωλιά κάτω
Θα πρέπει να τοποθετήσεις 2 πατήθρες δεξιά και αριστερά της φωλιά που θα εφάπτονται σε αυτή και θα λειτουργήσουν σαν επιπλέον στήριγμα.
Με αυτό τον τρόπο δεν θα υπάρχει φόβος για κατάρρευση της φωλιάς.
 
να ναι ευλογημένο σάς ευχαριστώ θερμά
[automerge]1589149857[/automerge]
επίσης τά γκλοστερακια μάς ακόμα δέν έχουν κάνει γέννα
[automerge]1589149936[/automerge]
τά γκλοστερακια σήμερα τήν πέταξαν τήν φωλιά κάτω
[automerge]1589149994[/automerge]
μήπως δεν είναι έτοιμα ακόμα λόγω ράτσας;
 
Επίσης καλό θα είναι να τοποθετήσετε τσόχα στην φωλιά που θα βοηθήσει να είναι σταθερό και το εσωτερικό της φωλιάς.
Αφού δεν έχει κάνει ακόμα αυγά, βγάλτε τις υπάρχουσες κλωστές μετά τοποθετήστε την τσόχα και δώστε νήμα για να ξαναφτιάξει την φωλιά όπως πρέπει.

Καλή επιτυχία!
 
Αληθως Ανεστη Αναστασιε!
Νομιζω θα πρέπει να αλλαξεις τυπο φωλιας και να παρεις το κλασσικο καλαθακι.

Οταν λες οτι την πειραζει ο αρσενικος, εξήγησε μας λιγο τι ακριβως εννοείς αν θελεις.
 
ή μία μού καναρα έκανε τρία αυγά και κάθεται γιά τό τέταρτο,όμως ανησυχώ μήπως έχουν χαλάσει τά αυγά γιατί τά έχω βάλει από σήμερα το πρωί πού τά γέννησε σέ λεκάνη μέ σπόρους
 
τά έχω παραγγείλει και δέν έχουν έρθει ακόμα
[automerge]1589751380[/automerge]
τά αυγά πού τά έχω σέ λεκάνη μέ σπόρους χαλάνε;
[automerge]1589751507[/automerge]
αύριο πού ή καναρα θά κάνει το τέταρτο αυγό τότε τά άλλα τρία πού έκανε θά τά βάλω στήν φωλιά
[automerge]1589751624[/automerge]
παρακαλώ απαντήστε μου γιατί κάποιος Κύριος μού είπε ότι τά αυγά όταν είναι εκτός φωλιάς πάνω από 6 μέ 7 ώρες χαλάνε
 
τά αυγά πού τά έχω σέ λεκάνη μέ σπόρους χαλάνε;
ΟΧΙ, αλλά θα πρέπει να τα επιστρέψετε στην φωλιά όταν κάνει και το τέταρτο αυγό για να αρχίσει η επώαση.
 
σάς ευχαριστούμε θερμά
[automerge]1589752197[/automerge]
επίσης ή άλλη μού καναρα προχθές έκανε το δεύτερο τής αυγό και εχθές και σήμερα κανένα.έλπιζα ότι εχθές θά έκανε καί σήμερα αποφάσισα να τά βάλω στήν φωλιά όπου έκατσε ή καναρα τό απόγευμα καί τό βράδυ βγήκε από τήν φωλιά καί κοιμάται σε πλαστικό κλαρακι. Δηλαδή ή μία καναρα κάθεται και ή άλλη όχι
[automerge]1589752341[/automerge]
τί μπορεί νά συμβαίνει και δεν κάθεται; αύριο θά τήν παρακολουθήσω. Εφοσον το απόγευμα έκατσε γιά κάποιες ώρες σημαίνει ότι τά αναγνωρίζει, σωστά;
[automerge]1589752597[/automerge]
Κύριε Ιωάννη εννοείται πώς θά ξανά κάτσει; Μήπως θά κάνει κι άλλα αυγά γιαυτό; Είναι ή πρώτη τής γέννα και έχει κάνει μόνο δύο αυγά. Επίσης τήν χώρισα σήμερα τό πρωί από τό αρσενικό γιατί τήν πείραζε μέ συνέπεια νά σηκώνεται ή φωλιά και μέ κίνδυνο να σπάσουν. Τι νομίζεται εσείς;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Νομίζω ότι έτσι απλά επειδή την πείραζε, δεν θα έπρεπε να χωρίζεις το ζευγάρι. Αν γίνουν τσακωμοί μεταξύ τους με αίματα ή σπάσιμο αυγών, τότε ναι, μπορείς να τους χωρίσεις.
Όσον αφορά στο αν κάθεται ή δεν κάθεται στη φωλιά, προφανώς δεν είναι ακόμη η ώρα που θα κλωσσήσει κανονικά. Σε μία - δύο ημέρες το πολύ θα τη δεις μέσα, το πιθανότερο, και θα βγαίνει ελάχιστα.
Ενίοτε μπορεί να υπάρξει μία μέρα κενό μεταξύ των αυγών και στα καναρίνια.
Γενικά μην παρεμβαίνεις τόσο πολύ
 
Ωραία. Οπωσδήποτε χρειάζεται πλέον ησυχία και καμία ενόχληση που δεν είναι απαραίτητη. Επομένως φροντίζεις το κλουβί μια φορά την ημέρα (νερό, φαγητά) και αν έχεις τη δυνατότητα εκείνη την ώρα ή όταν σηκωθεί, κοιτάς τη φωλιά για το πόσα αυγά υπάρχουν.
 
ή δεύτερη καναρα κάθισε και εκείνη σήμερα
[automerge]1589792563[/automerge]
ή δεύτερη έχει δύο αυγά καί ό καναρος τής πρώτης καναρας κάθεται και εκείνος στά αυγά,θά γίνουν καλοί γονείς :)
 
Back
Top