Αναπαραγωγή Κανάρα 8 με 9 μηνών με γλόστερ

toliasp

PB Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
169
Πόλη
Χανιά
Για σας εχω απο προχθες ενα απλο κιτρινο καναρινι νομιζω τα λενε μαλινουα αυτα τα απλα; Το εχω βαλει με διαχωριστικο με να γλοστερ σημερα παρατηρησα οτι δινουν φιλακια διαρκειας απο το διαχωριστικο, μπωρω να τα βαλω για ζευγαρωμα; Εχω δωματιο με κληματισμο επειδη ξερω οτι ειναι δυσκολο με τη ζεστη αυτην την εποχη, αλλα το κυριο ερωτημα μου ειναι μηπος η καναρα επειδη ειναι 8-9 μηνων χασει των κυκλο της;(το ειχα ακουσει στο φορουμ αυτο), αν δεν τα βαλω τωρα κατα τα τελη του αυγουστου καλα θα ειναι;

ευχαριστω, πανος απο χανια, νεος στο φορουμ και στο χομπι..
 
Kαλο θα ηταν να μη βαλεις τα πουλια μαζι τωρα, εκτος απο την τρομερη ζεστη δεν ειναι η εποχη τους. Επισης ουτε ο Αυγουστος ειναι καλη εποχη λογω πτερορροιας. Η καλυτερη εποχη ειναι η ανοιξη... Ετσι ουτε θα ταλαιπωρησεις τα πουλια και θα αποφυγεις να χασει και το κυκλο της η καναρα. Το ξερω οτι εισαι ανυπομονος και το καταλαβαινω.Αν κανεις ομως υπομονη θα εχεις και πολυ καλυτερα αποτελεσματα. Το οτι η καναρα ωριμαζει σεξουαλικα απο 8 μηνων δεν σημαινει οτι ειναι ετοιμη και για αναπαραγωγη.
Επισης το οτι εχεις μονο 2 μερες μονο το ενα πουλι δεν ειναι καλο. Νομιζω οτι πρεπει να τα κρατησεις χωρια για τουλαχιστον 2 1/2 εβδομαδες προληπτικα. Εισαι σιγουρος οτι το πουλακι ειναι υγιες
Επισης η αναπαραγωγη θελει και την αναλογη προετημασια!

ΦΙΛΙΚΑ:)
 
OK πυστευω οτι θα ειναι υγιες, απλος ειδα το φιλακια και λεω μιπως... Τα απλα κιτρηνα καναρινια λεγονται μαλινουα;
 
εκτος απο αυτα που σου ειπε η erina δεν ειναι καλητερο να παρεις και δυο πουλακια για να μην μπερδευεις τις ρατσες.
θα εχεις την ευκαιρια να μαθεις τις ρατσες τον πουλιων καλυτερα και θα μπορεις να βελτιωνεις τα πουλια σου.
και θα ξερεις οτι αυτο ειναι γκλοστερ και το αλλο μαλινουα.
 
φιλε μου απο τη στιγμη που αποφασιζεις να εχεις τα καναρινακια σου και για αναπαραγωγη καλο ειναι οπως ειπαν και οι υπολοιποι(εγω απλα ενισχυω δεν επαναλαμβανω)να κρατησεις καθαρες τις ρατσες ζευγαρωνοντας με πουλακια τοης ιδιας ρατσας. Ο καιρος πια δεν ειναι ο καταλληλος.
ως προς το αν το κιτρινο που εχεις αν ειναι μαλινουα αυτο θα το καταλαβεις αν ειναι αρσενικο και ακουσεις αντιστοιχο κελαηδησμα καποιου σιγουρου μαλινουα.στο youtube και οχι μονο θα βρεις youtube. Επισης προσεξε αν στο ποδαρακι του υπαρχει δακτυλιδι και γραψε οτι γραφει.υπαρχουν ατομα εδω μεσα που θα σου απαντησουν αμεσως για τον εκτροφεα του πουλιου και τα ακριβη στοιχεια του
 
Back
Top