Γενικά Κανάρα malinois με απύρωτο αρσενικό malinois ή με πυρωμένο κοινό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gioko
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gioko

PB Member
Εγγραφή
29 Νοε 2007
Μηνύματα
234
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους. Έχω 2 κανάρια malinois 1 έτους δίπλα δίπλα για να βλέπονται και θέλω να τα βάλω ζευγάρι. Η θηλυκιά μόλις που άρχισε να πυρώνει και να στρώνει φωλιά. Ο αρσενικός σαν να είναι στον κόσμο του και το λεω αυτό γιατί τα έχω βάλει κανα δυό φορές μαζ'ι και δεν έδινε σημασία προς αυτήν. Στο κοπάδι μου έχω και ένα καναρίνι αρσενικό"κοινό"και είναι αυτο που έχω φώτο στο avatar. Μια απ'αυτές τις μέρες στην εβδομαδιαία τους έξοδο απ'το κλουβί για την βόλτα τους μέσα στο δωμάτιο οπου τα εχω, ο κοινός βρέθηκε με την θηλυκιά malinois πάνω σε ένα κλουβί δίπλα δίπλα και άρχισαν τα φιλάκια. Απο την ημέρα αυτή και μετά ο κοινός κοντευει να φαει τα σίδερα ενω ο αρσενικός malinois συνεχιζει τον υπνο του δικαίου. Σήμερα που τα έβγαλα στο μπαλκόνι για να τα χτυπήσει λίγο ο ήλιος καί να κάνουν το μπανάκι τους ο κοινός σαν τρελλος παλι μολις την είδε. Τι να κάνω να τα βάλω μαζί και να μην σταθώ εμπόδιο σ'αυτόν τον έρωτα ή να περιμένω να ξυπνήσει ο αρσενικός malinois.
 
Για να περιμένεις μέχρι τώρα, χωρίς να τον έχεις
βάλει,(εννοώ τον κοινό)καταλαβαίνεις οτι δεν είναι γενετικά σωστό.
Αφού λοιπόν γνωρίζεις το σωστό και το λάθος δεν είναι θέμα του
φόρουμ αυτό που ρωτάς, αλλά αποκλειστικά δικό σου.
Εσύ πρέπει να πάρεις την απόφαση :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ΙΟΑ
Κ. Μάκη με την ευκαιρία να σας ευχαριστήσω για τις χρήσιμες συμβουλές που μας δίνεται, προσωπικά εχω μάθει πάρα πολλά απ'αυτά που γράφεται. Για τον λόγο του οτι δεν ειναι γενετικά σωστό δεν τον βάζω και περιμένω τον malinois.Kαμιά συμβουλή για να ξυπνήσω τον malinois.
 
Αν έχεις καλή θερμοκρασία και σωστό φωτισμό(13 ώρες τουλάχιστον),
με λίγο αυγουλάκι και μια καλή πολυβιταμίνη θα κάνει "τούμπες".:D
 
Back
Top