Αναπαραγωγή Κανάρες απύρωτες ακόμη αυτή την εποχή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xxx
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xxx

PB Member
Εγγραφή
10 Δεκ 2008
Μηνύματα
353
Πόλη
Λάρισα
παιδιά θα ήθελα να αναφερθώ σε αυτό το θέμα μιας και είδα από κάποιον συμφορουμίστα να αναφέρεται σε αυτό το ζήτημα δηλαδή ότι η κανάρα του είναι ακόμη και τώρα τέλη Μαΐου απύρωτη! Το μυστικό είναι το εξής (και γιατί λέμε μην αγοράζεται θηλυκά πουλιά Μάρτιο-Απρίλιο...)... Πολλοί εκτροφείς κάνουν τις αναπαραγωγές τους στους μήνες Δεκέμβριο-Ιανουάριο-Φεβρουάριο και έτσι πουλιά θηλυκά τα οποία για παράδειγμα έχουν στο δαχτυλίδι τους την χρονολογία γέννησης τους 2008 μπορεί να είναι γεννημένο Ιανουάριο 2008... (αν λάβουμε υπόψιν ότι οι θηλυκές είναι έτοιμες προς αναπαραγωγή στους 8 μήνες ζωής τους και τα αρσενικά στους 12 μήνες...)το πουλάκι αυτό μπορεί να γέννησε Δεκέμβριο 2008 και Γενάρη-Φλεβάρη 2009 και μετά να το δείτε να μπάινει σε πτερρόροια από μέσα Μάρτη 2009... Τότε εσείς θα το βρείτε σε ένα πετ έτοιμο προς πώληση και όπως καταλαβένετε το πουλί αυτό πάει για του χρόνου ιδίως αν έχει μπει σε πτερρόροια τόσο νωρίς δηλαδή Μάρτη-Απρίλη! Πολλά τέτοια πουλιά λοιπόν(''περσινά'') παρόλο που φαίνεται ότι είναι της περσινής χρονιάς από τα δαχτυλίδια τους τα βρίσκετε στα πετ να πωλούνται ενώ ήδη έχουν κάνει 2-3 γέννες!
 
Συμφωνω με οσα ειπες σε αυτο το συμπερασμα κατεληξα οταν σκεφτομουν γιατι αφου ειναι του 08 αγορασμενα Μαρτιο να μην εχουν διαθεση για ζευγαρωμα. Η καναρα εκανε τις γεννες της μεσα στο χειμωνα και θελει ξεκουραση.
 
Απ' όσο γνωρίζω, κανείς δεν περνάει
δακτυλίδια του προηγούμενου έτους σε πουλάκια της νέας
αναπαραγωγικής χρονιάς. Κανείς δεν θέλει να "χάσει" κάποια πουλιά
που πιθανόν μπορούν να εκθεσιαστούν, με το να τους περάσει
δακτυλίδι της χρονιάς που πέρασε. Ούτε κανείς μέσα στην
περίοδο των εκθέσεων ασχολείται με γέννες.
Για να υπάρξουν νεοσσοί Δεκέμβριο
πρέπει να έχει γίνει προετοιμασία απο αρχές Νοεμβρίου και όπως καταλαβαίνει
κανείς, πρέπει να προέρχονται απο εσωτερική εκτροφή. Ποιος είναι αυτός ο
εκτροφέας που θα γυρίσει θερμοκρασία και φωτισμό απο τόσο νωρίς σε επίπεδα
Ανοίξεως; Θα τα διαλύσει όλα. Ποιό συμφέρον θα έχει για κάτι τέτοιο;
Δεν γίνονται αυτά. Αν υπάρχουν κάποιοι που έχοντας σαν αποκλειστικό
σκοπό το κέρδος βάζουν πουλιά να γεννούν όλο το χρόνο μέχρις εξοντώσεως...
Αυτοί δεν χρειάζονται δακτυλίδια.
 
εγώ το πιστεύω ακράδαντα παιδιά και αν δεν είναι Δεκέμβρη μπορεί να ναι Γενάρη-Φλεβάρη γεννημένα, σίγουρα εσωτερικής εκτροφής με ελεγχόμενες συνθήκες! Δεν εξηγούνται αυτές οι πτερρόροιες του Μαρτίου με άλλο τρόπο παιδιά! Και δεν εξηγούνται επίσης οι πωλήσεις τέτοιων πουλιών μήνα Μάρτη σε πετ shop και μάλιστα από ελληνικό σύλλογο... Εγώ το έχω σπίτι το πουλάκι και δεν μιλάω χωρίς δεδομένα(αποκλείω περίπτωση ασθένειας γιατί ήδη είναι στην κατοχή μου 2.5 μήνες, αλλά δεν είναι μόνο αυτό το πουλί έχω ακούσει και πολλές άλλες περιπτώσεις)... Αν θέλετε μπορώ να σας αναφέρω και κωδικούς δαχτυλιδιού αν και δεν είναι ότι καλύτερο να γίνεσαι Αρτέμης Μάτσας!
 
κι ομως μακη πολυ το κανου αυτο με σκοπο τη αλλο... Το κερδος! Οταν καποιος βγαζει 100-150 πουλια και ξεχωριζει 20-25 για καποια εκθεση τα υπολοιπα τα προοριζει για πωληση! Και υπαρχουν πολλοι τέτοιοι... Δυστηχως!
 
Back
Top