Φροντίδα Κανάρες τσακώνονται

katerinak

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2017
Μηνύματα
924
Πόλη
Ζάκυνθος
Παρεα γεια σας και παλι!
Το καινουριο μου θεμα εχει να κανει με δυο καναρες που εχω,τις οποιες μετα τα ζευγαρωματα τους και αφου τις χωρισα απο τους αρσενικους τους,τις εβαλα στην ιδια κλουβα πτησης(μονες τους)και απο την πρωτη στιγμη ξεκινησαν να τσακωνονται.. Να σημειωσω πως οι καναρες δεν εχουν συγγενεια μεταξυ τους. Τους εβαλα διαχωριστικο αλλα τις βλεπω οτι ακομη κι ετσι συνεχιζουν να εχουν τη διαθεση να τσακωθουν.. Ηθελα λοιπον να ρωτησω, συνηθιζεται να τσακωνονται οι καναρες μεταξυ τους;Γιατι στο προσεχες διαστημα θα παρω καποιες ακομη και θελω να δω που θα τις βαλω..Αν θα πρεπει να ειναι η καθε μια μονη της θα εχω προβλημα χωρου.. Οσοι εχετε αρκετες καναρες,τις εχετε μαζι ή χωριστα;Εχω προβληματιστει, γιατι πιστευα πως θα εχω τα αρσενικα χωρια(οπως και τα εχω)και τις καναρες μου μαζι για εξοικονομηση χωρου.. Δεν υπαρχει περιπτωση αυτες οι δυο να τα βρουν; Και οι αλλες που θα παρω;Να δοκιμασω να τις βαλω μαζι;
Σας ευχαριστω πολυ!
 
Οι κανάρες συνήθως τσακώνονται για λίγο και για λίγο χρονικό διάστημα. Στη συνέχεια επικρατεί μία ας το πούμε ιεραρχία και οι καυγάδες αποσοβούνται. Βάζεις μία ταΐστρα για κάθε πουλί στο κλουβί.
Στο προσεχές διάστημα που θα πάρεις και άλλα θηλυκά καναρίνια, στην ιδανική περίπτωση, θα πρέπει να τα έχεις καραντίνα. Δλδ, 40 ημέρες ξέχωρα από το κοπάδι σου, καλύτερα σε άλλο δωμάτιο ή χώρο, το καθένα στο κλουβί του - ειδικά αν προέρχονται από άλλες εκτροφές, και με διαφορετικά σύνεργα (π.χ. Ποτίστρες, κλαδια΄...) και διαφορετικό πανάκι - σφουγγαράκι αν καθαρίζεις. Οπότε... Αναλόγως του χώρου και των δυνατότητων σου προνοείς αν γίνεται.
Πάντως, αυτό που είναι πολύ ενδιαφέρον με εσένα ότι κάνεις μια παρατήρηση, ρωτάς άμεσα και κάνεις και προβολή στο μέλλον...
 
Δηλαδη βρε παιδια λετε σιγα σιγα οτι μπορει και να τα βρουν; Ποτε λετε να δοκιμασω παλι να τις ενωσω για να δω πως τα πανε;Γιαννη σ'ευχαριστω πολυ που με συμβουλευεις,το ξερω για την καραντινα και το εχω στο προγραμμα..
 
Δηλαδη βρε παιδια λετε σιγα σιγα οτι μπορει και να τα βρουν; Ποτε λετε να δοκιμασω παλι να τις ενωσω για να δω πως τα πανε;Γιαννη σ'ευχαριστω πολυ που με συμβουλευεις,το ξερω για την καραντινα και το εχω στο προγραμμα..
Άνοιξε το χώρισμα εκτός κι αν σκοτώνονται... Μαδιούνται...
 
Θα προσπαθησω αυριο.. Και βλεπουμε! Την προηγουμενη φορα, δηλαδη την πρωτη μερα χιμηξε η μια στην αλλη και την εβαλε απο κατω της και την τσιμπαγε. Σας μιλαω...χαμος!
 
Θα προσπαθησω αυριο.. Και βλεπουμε! Την προηγουμενη φορα, δηλαδη την πρωτη μερα χιμηξε η μια στην αλλη και την εβαλε απο κατω της και την τσιμπαγε. Σας μιλαω...χαμος!
Αν πάντως είναι τέτοια η βία, όχι, μην τα βάζεις μαζί γιατί κάποιο θα τραυματιστεί.
 
Εδω και λιγη ωρα τα εχω παλι μαζι.. Δεν εχει γινει κατι σοβαρο, παντως αγαπημενες δεν τις λες κιολας..
 
Τελικα κατα το απογευματακι τις χωρισα παλι, γιατι καποια στιγμη αρχισε η μια να προσπαθει να βατεψει την αλλη και οπως καταλαβαινετε.. Μα τι πουλια εχω;😀👎
 
Εδω και μερες πια εχω τα κοριτσια μου μαζι και ολα πανε καλα! Συνηθισαν η μια την αλλη και ετσι τελειωσαν οι τσακωμοι!Για ακομη μια φορα ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σας! 🙂
 
Back
Top