Ασθένειες Καναρίνια άρρωστα ή όχι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tidus
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tidus

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2014
Μηνύματα
19
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
Είμαι νέος στο forum.
Είχα από πέρυσι ένα αρσενικό καναρίνι που στην αρχή ψιλοκελάιδαγε, αλλά μετά σταμάτησε. Πήγα σε ένα pet shop και μου είπε ότι είχε ποδάγρα. Του έβαλα 7 μέρες epithol και τώρα φτιάξανε.
Ακόμα παρατήρησα και στην θηλυκιά που θα βάλω με αυτόν μικρά σημάδια ποδάγρας και έβαλα κι εκεί αλοιφή.
Ακόμα δεν κελαηδάει, καθώς και έχασε και φτερά από το σβέρκο και το λαιμό. Είναι πιθανόν να έχει και καμιά άλλη αρρώστια;
Ακόμα πήρα εχθές από ένα petshop άλλη μια θηλυκιά και την έβαλα με έναν άλλο αρσενικό που έχω. Δεν παρατήρησα τσακωμούς, αλλα η κανάρα είναι φουσκωμένη σαν μπάλα.
Τι να κάνω ώστε να έχω 2 υγειή ζευγάρια που θα μου κάνουν μικρά;
 
Τι να κάνω ώστε να έχω 2 υγειή ζευγάρια που θα μου κάνουν μικρά;
Λίγο δύσκολο αυτό πλέον Γιώργο, κυρίως για το ζευγάρι με τη καινούργια θηλυκή που μπήκε στο κλουβί μαζί με το αρσενικό χωρίς να έχει προηγηθεί καραντίνα. Καραντίνα στα πουλιά, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης

Θα χρειαστούν μερικές φωτογραφίες, των κλουβιών μαζί με τα πουλιά, κουτσουλιές πάνω σε λευκή κόλλα και των ίδιων των πουλιών στην περιοχή της κοιλιάς με παραμερισμένα πούπουλα ώστε να φαίνεται το δέρμα από το στέρνο μέχρι την αμάρα καθώς και τα πόδια (ξεχωριστή φωτογραφία) των πουλιών που έχουν πρόβλημα.
 
Καλημέρες και ευχαριστώ για την πρωινή και γρήγορη απάντηση.
Λόγω της θέσης που είναι τα πουλιά δεν μπορώ να σας παραθέσω όλες αυτές τις φωτογραφίες, αλλά τα πήγα σε 1 μαγαζί σήμερα και μου είπαν ότι το θηλυκό που είναι λίγο στην κοσμάρα του είναι η ράτσα του αυτή (δεν θυμάμαι όνομα) και ότι θέλει λίγες μέρες ακόμα να πυρώσει. Το άλλο μου θηλυκό έχει σημάδια αρχής της ποδάγρας, αλλά αφού είναι για ζευγάρι να του βάλω αλοιφή μετά, αλλιώς θα ξεπυρώσει και ο αρσενικός απλά ταλαιπωρημένος από την μια εβδομάδα epithol και ότι φέτος δεν πρέπει να ζευγαρώσει.
Επειδή όμως μου ζητήσατε φωτογραφίες των πουλιών θα σας στείλω το καλύτερο που μπόρεσα να κάνω, γιατι η μηχανή είναι για ανακύκλωση :), απλά βλέπω ότι δεν μπορώ να τις κάνω απευθείας upload και θέλει να τις ανεβάσω online πρώτα!
 
Καλώς ήρθες! Διάβασε λίγο αυτό: petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/
 
αλλά τα πήγα σε 1 μαγαζί σήμερα και μου είπαν ότι το θηλυκό που είναι λίγο στην κοσμάρα του είναι η ράτσα του αυτή (δεν θυμάμαι όνομα) και ότι θέλει λίγες μέρες ακόμα να πυρώσει.
Οι όροι ασθένεια και... Πύρωμα είναι ασύμβατοι. Δεν μπορεί να μιλάμε για αναπαραγωγή όταν υπάρχει ασθένεια. Επίσης, δεν υπάρχουν πουλιά καμιάς ράτσας που έχουν απλά "ασθενική φάτσα". Εσύ, ως ιδιοκτήτης τους, θα πρέπει να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι τα πουλιά που πρόκειται να βάλεις για αναπαραγωγή, δεν πάσχουν από καμία ασθένεια.

Τέλος, το τελευταίο μέρος που θα μπορούσες να πάρεις μια σοβαρή συμβουλή για τα πουλιά σου, είναι κάποιο... μαγαζί. Αν τα μαγαζιά είχαν αυτή τη διάθεση, θα πουλούσαν ένα πουλάκι τον μήνα.
 
Δεν πήγα στο ίδιο μαγαζί που το αγόρασα.
Εντελώς διαφορετικές περιοχές και πιστευω δεν είχε και λόγο να μου πει ψέματα.
Εγώ μίλησα ότι είναι φουσκωμένο και όχι κάτι για "ασθενική φάτσα" που προφανώς σαν άπειρος θεωρώ ιδιοκτήτης δεν μπορώ να ξεχωρίσω.
Θέλω τα καναρίνια μου να είναι υγιή πάνω απ'ολα και να καταφέρω φέτος να έχω μια γενιά έστω.
Γι'αυτό αναζητώ και κάποια βοήθεια από ανθρώπους που έχουν σαφώς μεγαλύτερη πείρα και γνώσεις από εμένα
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    13,8 KB · Προβολές: 103
  • 3.webp
    3.webp
    9,6 KB · Προβολές: 108
  • 2.webp
    2.webp
    16,7 KB · Προβολές: 92
Γιώργο μου συγγνώμη που θα στο πω αλλά τα πουλιά σου μόνο υγιή δεν είναι... Εγώ στη θέση θα τα έβαζα όλα σε ατομικά κλουβάκια και με την βοήθεια πολλών έμπειρων μελών του φόρουμ μας και πτηνιατρων θα προσπαθούσα να τα κάνω καλά ώστε του χρόνου να μου χαρίσουν πολλούς και υγιείς απογόνους... Αυτά τα πουλιά είτε δε θα μπορέσουν να ζευγαρώσουν είτε δε θα αντέξουν την όλη διαδικασία... Όσο για τους ιδιοκτήτες πετ σοπ δεν έχουν γνώσεις πάνω στις ασθένειες των καναρινιών μόνο να πουλήσουν θέλουν... Δυστυχώς αυτή είναι η πικρή αλήθεια! Αν αγαπάς τα καναρίνια σου και θες ο,τι καλύτερο για αυτά άκουσε μας και δε θα χάσεις! Πάνω από όλα η υγεία και μετά θα έρθει η νέα γενιά! 😉
 
Συμφωνώ απόλυτα με την Αλίκη. Τα πουλιά δεν είναι σε καλή κατάσταση και είναι προφανές ότι δεν έχουν κάνει προετοιμασία. Προτείνω να τα φροντίσεις ώστε να καταφέρουν να αντιμετωπίσουν την πτερόροια το καλοκαίρι παρά να μπουν σε διαδικασία αναπαραγωγής. Και όπως σου είπε η Αλίκη θα πρέπει να δούμε κάθε πουλί ξεχωριστά και οπωσδήποτε στοιχεία ηλικίας και διατροφής.
 
Γιώργο όποτε μπορέσεις έλεγξε την κοιλιά τους αν είναι "καθαρή" και αν έχουν καρίνα.
 
Ωραία παιδιά θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας. Προσ το παρών δεν έχω ατομικά κλουβιά για το καθένα, καθώς μένω σε διαμέρισμα. Έχω μια ζευγαρώστρα και 1 κλουβί ακόμα. Το αρσενικο-κοκκινοκίκτρινο είναι μόνο του ούτως η άλλως.
Τώρα για ηλικία λίγο δύσκολο. Ο αρσενικός είναι 1 χρονού και κάτι.
Το θηλυκό δεν ξέρω. Μου το δώσανε, οπότε θα σας γελάσω.
Η διατροφή τους είναι σπόρια, αυγό, βιταμίνη κίτρινη, μήλο και σήμερα πήρα και MULTA VIT να βάλω.
Τα 2 θηλυκά είναι στην ζευγαρώστρα χωρισμένα και έχω κάνει πατέντα με χαρτόνι ώστε να μην βλεπονται κιολας.
Σταύρο δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι καρίνα.Αν μπορείς να γίνεις πιο σαφής.
Πείτε μου τι πρέπει να κάνω ώστε να τα κάνω καλά.
Υ/Γ είναι ακόμα 1 πουλάκι το 2ο θηλυκό που δεν είναι στην φώτο.
Αυτό είναι καλά, πιστεύω
Στην φώτο βλέπετε το αρσενικό και το θηλυκό.
Αρσενικό που πήρα από φίλο και το θηλυκό που αγόρασα προχθές.
Το άλλο μου αρσενικό είναι μια χαρά και κελαηδάει σχεδόν όλη μέρα. Το είχα βάλει για 1 βράδυ με την φουσκωμένη θηλυκιά. Εύχομαι να μην έχει πάθει τίποτα, γιατι 3/4 άρρωστα πουλάκια θα το θεωρήσω τρελή γκαντεμιά.
 
καλημέρα, βγάλε καθαρή φωτογραφία το στήθος των πουλιών με τα πούπουλα παραμερισμένα να φαίνεται το δέρμα.
Καρίνα είναι το κόκκαλο του στήθους. Σε ένα υγιές πουλάκι δεν προεξέχει. Αν είναι μυτερό και φαίνεται, λέμε το πουλί έχει καρίνα, ένδειξη ότι είναι αδύνατο από κάποιο λόγο, ασθένεια. Επίσης από το στήθος, διακρίνονται και τυχόν εμφανείς βλάβες στα εσωτερικά όργανα. Γι' αυτό αυτές οι φωτογραφίες είναι πολύ χρήσιμες για να ακούσεις γνώμες.
 
Βγάλε φωτο για όλα.. Ακόμα κι αν φαίνονται υγιή... Στερνο, κοιλιά και κουτσουλιές του καθένα! Πήρες τη σωστή απόφαση και είμαι σίγουρη πως θα γίνουν καλά και του χρόνου θα σου χαρίσουν υγιής και όμορφους απογόνους!

Επίσης την. Κίτρινη βιταμίνη μην τη ξαναδώσεις.. Το μόνο που προσφέρει είναι λίπος... Τίποτα άλλο.. Χίλιες φορές καλύτερα να βράζεις ένα αυγό για 15' να το κόβεις στην μέση και να δίνεις στο καθένα από μισό αυγό... Εκτός αν έχεις όρεξη να τους φτιάξεις εσύ μια αυγοτροφη σπιτική θρεπτικοτατη για τα πουλάκια σου και πολύ οικονομική για σένα! Εγώ τους κάνω αυτό: Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή
 
Ας αρχίσουμε με την φουσκωμένη πρώτα και θα προσπαθήσω να τα βγάλω όλα.
Αυτό ήταν το καλύτερο που μπόρεσα να βγάλω.

Και αν παρατηρήσετε λίγο την δευτερη φωτογραφία έχει κάτι μαυρα στιγματάκια στο πόδι του

Ορίστε περισσότερες φωτογραφίες
 

Συνημμένα

  • SAM_1954.webp
    SAM_1954.webp
    13,1 KB · Προβολές: 115
  • SAM_1955.webp
    SAM_1955.webp
    15,7 KB · Προβολές: 103
  • arseniko me epithol 2.webp
    arseniko me epithol 2.webp
    8,2 KB · Προβολές: 165
  • arseniko me epithol.webp
    arseniko me epithol.webp
    13 KB · Προβολές: 98
  • thiliko 2a.webp
    thiliko 2a.webp
    8,3 KB · Προβολές: 83
  • thiliko fouskomeno.webp
    thiliko fouskomeno.webp
    10,4 KB · Προβολές: 93
  • thiliko2.webp
    thiliko2.webp
    9,8 KB · Προβολές: 82
Πρώτη απώλεια.
Το αρσενικό που κελάηδαγε και έιχα βάλει για 1 βράδυ με την φουσκωμένη θηλυκιά χθές δεν κελάηδαγε καλά και σήμερα το πρωί το χάσαμε!
 
Κρίμα... ☹ έπρεπε να τα έχεις χωριστά και να αντιδράσεις γρήγορα.. Δεν τα είπαμε;
 
Ναι είπαμε, μόνο το βράδυ τα είχα πριν μιλήσουμε.
Το πρωί τα έβγαλα.
Το θηλυκό είναι ακόμα ζωντανο
 
Αντικατέστησα το αρσενικό που έχασα με ένα άλλο κίτρινο απο Pet shop μόλις τώρα.
Το έβαλα στο μικρό κλουβί που είχα και το άλλο μόνο του, αφού πέρασε μπάνιο με χλωρίνη και ζεστό νερό και καινούργιες ταίστρες που πέρασα με fairy.
Του έβαλα σπόρια και ίγο αυγουλάκι και multivit στο νερό.
Τι άλλο χρειάζεται να εφαρμόσω την καραντίνα;
 
Κρίμα για την απώλεια. Μακριά τα πουλιά μεταξύ τους αφού δεν ξέρεις ποιο, τι έχει, παρατήρηση και καλή διατροφή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Tidus
Το καινούργιο ασρσενικό, πεταρίζει ψυρίζεται και φουσκώνει και ξεφουσκώνει.
Ντάξει πριν 2 ώρες το πήρα. Δεν το άκουσα σήμερα.
Τους έβαλα αυτά που σου έγραψα. Ελπίζω να πάνε όλα κάλά και να το ακούσω υγειέστατο!
 
Back
Top