Γενικά Καναρίνια από το εξωτερικό τα πουλάνε για ελληνικά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pyroferus
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pyroferus

PB Member
Εγγραφή
2 Δεκ 2008
Μηνύματα
974
Πόλη
Αιγάλεω
Γεια σας. Θελω να ρωτησω το εξης. Σε καποιο πετ σοπ μου ειπαν οτι φερνουν καναρινια απο το εξωτερικο χωρις δακτυλιδικαι τα πουλανε για ελληνικα καναρια. Εγω προσωπικα αυτο δεν το πιστευω🙄. Ηδικη σας γνωμη;Ευχαριστω:).
 
Απο την στιγμή που δεν έχει δαχτυλιδι κανένας δεν μπορεί να γνωρίζει την προέλευση (και οχι μόνο). Αρα δεν καταλαβαίνω την λογική αυτής της πράξης, ούτε την σκοπιμοτητάς της.
 
Απλα ποσες φορες εχουμε παει σε ενα πετ σοπ και εχουμε ζητησει καναρια ελληνικα και μας εχουν πει οτι ειναι αυτα που δεν εχουν δακτυλιδι; Προσωπικα αυτο μου εχει τυχει τον περασμενο Νοεμβριο.😱
 
Απλα ποσες φορες εχουμε παει σε ενα πετ σοπ και εχουμε ζητησει καναρια ελληνικα και μας εχουν πει οτι ειναι αυτα που δεν εχουν δακτυλιδι; Προσωπικα αυτο μου εχει τυχει τον περασμενο Νοεμβριο.😱

Την απάντηση την έδωσες εσυ.
 
Δηλαδη δεν υπαρχουν καναρια εισαγωγης που να μην εχουν δακτηλιδι.
 
Ας πούμε οτι υπάρχουν. Πως μπορείς να ξέρεις την προέλευση χωρίς δαχτυλίδι;
 
To θεμα δεν ειναι η προελευση του πουλιου αλλα η πραξη του μαγαζατορα για να πουλησει το καναρινι.Αυτο θελω να πω. Υπαρχουν πολλοι που θελουν καναρια ελληνικα ο καθενας για τους δικους του λογους.
 
Γεια σας. Θελω να ρωτησω το εξης. Σε καποιο πετ σοπ μου ειπαν οτι φερνουν καναρινια απο το εξωτερικο χωρις δακτυλιδικαι τα πουλανε για ελληνικα καναρια. Εγω προσωπικα αυτο δεν το πιστευω🙄. Ηδικη σας γνωμη;Ευχαριστω:).

Η αλήθεια είναι οτι πέρνουν καναρίνια ΑΔΑΚΤΥΛΙΔΩΤΑ απο Ελληνες
"παραγωγούς" και προσπαθούν να τα πουλήσουν σαν Ολλανδικά,
Βέλγικα, Γερμανικά και αυτό γιατί στα καναρίνια δεν ισχύει ότι στα αρνιά(το Ελληνικό ειναι το καλύτερο), αλλά ακριβώς το αντίθετο.
- Επειδή λοιπόν είμαστε και εμείς καταναλωτές, καλόν είναι να είμαστε
ενημερωμένοι. Δεν αγοράζουμε πουλιά χωρίς ΚΛΕΙΣΤΟ δακτυλίδικαι δεν "μασάμε" απο διάφορες δικαιολογίες του τύπου, "τα κόβουμε γιατί τραυματίζονται" κλπ.

Y.G Off - topic . Εξ άλλου είμαστε σε εποχή εκθέσεων. Πηγαίνετε να δείτε απο κοντά πολλές ποικιλίες καναρινιών να συζητήσετε με τους εκτροφείς τους και αν θέλετε να πάρετε και κάποια πουλιά, σε πολύ καλές τιμές.
 
Μιας και ήρθαν στα χέρια μου τα δακτυλίδια της νέας χρονιάς του συλλόγου μου, έκανα εδώ, μια μικρή παρουσίαση της μορφής του.

Το χρώμα είναι σχεδόν ακριβές.

DAKTILIDI.webp
 
η όλη κουβέντα μου θύμισε τους καραγκιόζηδες που φέρνουν αρνάκια 1 μήνα πριν το πάσχα από βουλγαρία τα ταίζουν εδώ στην ελλάδα τον 1 μήνα αυτό και τα πουλάνε για ελληνικά, σαν δεν ντρεπόμαστε λέω γω, αλλά έτσι είναι αυτά παιδιά, στην ελλάδα ζούμε...''Η ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ''
 
Back
Top