Φροντίδα Καναρίνια αρσενικά θηλυκά όλο τον χρόνο σε εξωτερική κλούβα

euaggelos28

PB New Member
Εγγραφή
1 Φεβ 2021
Μηνύματα
3
Πόλη
Ορεστιάδα
Καλησπερα στην ομάδα... Θέλω να κάνω μια ερώτηση.. Μπορώ να έχω σε μια κλουβιά εξωτερική όλο τον χρόνο έξω καναρίνια αρσενικά θυληκα μαζι και καρδερίνα;
 
Μπορώ να έχω σε μια κλουβιά εξωτερική όλο τον χρόνο έξω καναρίνια αρσενικά θυληκα μαζι και καρδερίνα;
Αν η κλούβα είναι μεγάλη - ευρύχωρη και προστατευμένη από ρεύματα αέρα και τις καιρικές συνθήκες σίγουρα μπορείς.
Θα πρέπει να σκεφτείς τα υπέρ και τα κατά, η διαχείριση των πουλιών, η ανεξέλεγκτη αναπαραγωγή τους, η μετάδοση κάποιας αρρώστιας σε όλο το κοπάδι είναι πράγματα που θα πρέπει να λάβεις υπόψιν σου.
Δες το παρακάτω άρθρο:
 
Μπορεί δλδ να αναπαράγω ντε όλο τον χρόνο συνεχώς?
Όλο τον χρόνο όχι, αλλά σίγουρα θα αναπαραχθούν ανεξέλεγκτα την άνοιξη όπως τα περισσότερα πουλιά στην φύση.
Χωρίς να έχεις έλεγχο θα γίνουν ζευγαρώματα που δεν πρέπει(Αιμομιξίες, Πατέρας-Μάνα με τα παιδιά τους, Αδέρφια μεταξύ τους, Πουλιά με μαλακό φτέρωμα μεταξύ τους) και θα γεννηθούν πουλιά με σοβαρά προβλήματα.
Για να αποφύγεις όλα τα παραπάνω μπορείς να φτιάξεις 2 κλούβες, μια για τα αρσενικά και μια για τα θηλυκά,
 
Θα βάλω τότε μόνο αρσενικά μέσα 2-3 καναρίνια και 2-3 καρδερίνες... Την έχω την κλουβί στην αυλή μου για να πινω καφεδακι να τα ακουω και να ξεχνιεμαι... Δεν θέλω να κάνω αναπαραγωγή...
 
Back
Top