Διατροφή Καναρίνια δεν τρώνε το μείγμα σπόρων τους

katerinak

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2017
Μηνύματα
924
Πόλη
Ζάκυνθος
Παιδια για ακομη μια φορα χρειαζομαι τις γνωσεις σας!
Εχω παρατηρησει οτι τα καναρινακια μου δεν πολυτρωνε το κυριως φαγητο τους, παρα μονο το αυγο,τα λαχανικα, τους μεμονομενους σπορους τους και τα φρουτα(δεν τα δινω ολα μαζι, με προγραμμα μεσα στην εβδομαδα).Λετε οτι προτιμουν τα υπολοιπα ισως γιατι εχουν πιο πολυ γευση;
Εγω τι λετε οτι πρεπει να κανω για να τρωνε και το κυριως φαγητο τους;
Για ακομη μια φορα ευχαριστω εκ των προτερων για την πολυτιμη βοηθεια σας! 🙂
 
Εχω παρατηρησει οτι τα καναρινακια μου δεν πολυτρωνε το κυριως φαγητο τους, παρα μονο το αυγο,τα λαχανικα, τους μεμονομενους σπορους τους και τα φρουτα
Εντέλει δεν τρώνε όλη την τροφή η καθόλου;
Γιατί το ένα με το άλλο έχει μεγάλη διαφορά.
Μου κάνει εντύπωση όμως γιατί η τροφή που έχεις είναι αρκετά καλή.
Την prestige μας είχες πει πρόσφατα, θυμάμαι καλά;
Αν το σκέφτεσαι να πάρεις άλλη τροφή, μην την αλλάξεις αμέσως αλλά σταδιακά. Μην κάνεις απότομες αλλαγές δεν κάνει.
 
Την βασικη σχεδον καθολου. Ναι καλα το θυμασαι eva,την prestige τους εχω,την οποια την ξεκινησαμε προσφατα και αυτη, γιατι δεν ετρωγαν ουτε την προηγουμενη. Ναι, το εμαθα που μου ειπατε σταδιακα, το ξερω τωρα και δεν το ξανακανω αυτο το λαθος.
 
Μάλλον θα τρώνε τους λιπαρούς σπόρους πιο πολύ...
Να βάζεις ένα κουταλάκι του γλυκού τροφή σε κάθε ταίστρα κάθε μέρα, δε μπορεί θα μάθουν να τρώνε όλα τα σπόρια.
 
Ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις! 🙂Μηπως να σταματησω τα κερασματα;
 
Αραια και που, ε; Οχι δεν δινω καθε μερα σπορια, δινω μια με δυο φορες την εβδομαδα, περα απο τους νεοσσους που δινω καθε μερα.
 
Σε πουλιά που έχουν ολοκληρώσει τον αναπαραγωγικό κύκλο και δεν έχουν ξεκινησει πτερορροια, άνετα κατα τη γνώμη μου μπορεις να δίνεις μονο το βασικό μείγμα σπόρων και κανένα αυγό μία φορα την εβδομάδα, και χορταρικά όσο συχνα θελεις. Αυτο δεν ισχύει όμως για πουλακια που έχουν γεννηθεί μέσα στη χρονιά.
 
Αρα παιδια εχετε δικιο, συμφωνειτε να τα μειωσω εως καθολου, ε;Βεβαια ειπαμε περα απο τους νεοσσους. Κατα την πτεροροια τι δινουμε πιο πολυ τωρα που το ανεφερες Γιαννη;
 
Στην πτερορροια μπορείς να δίνεις άνετα διάφορα μεμονωμένα.
Και ειδικά περίλλα!+χόρτα, λαχανικά φρούτα, αυγό η αυγοτροφή 3φορές την εβδομάδα σίγουρα, καμια γύρη στην αυγοτροφή και διάφορα τέτοια που τα χει ανάγκη ο οργανισμός τους.
 
Back
Top