Ασθένειες Καναρίνια ειχαν στα ποδια τους ενα τεραστιο σπυρι

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Καλησπερα. Σημερα επισκεφτηκα τον ξαδελφο μου και μου ειπε πως πεθαναν δυο καναρινια. Πανω στα ποδια τους ειχαν ενα τεραστιο σπυρι. Το τριτο το αδελφακι τους εχει και στα δυο τα ποδια. Τους εβαζε πετατιν αεραιωμενο για να βοηθησει αλλα δεν εγινε κατι.
Σας περναω μια φωτο μηπως καταφερουμε και το σωσουμε. Ειναι φετινο.

σπυράκι_πόδια_καναρινιού.webp
 
Νομίζω πως είναι μεγάλης έκτασης προσβολή από ξηρή ευλογιά και η καθημερινή επάλειψη με κρέμα Betadine (κρέμα όχι υγρή μορφή) δεν θα καλύψει το πουλί. Θα χρειαστεί και μια κρέμα με αντιβίωση πχ Fusidin όπως προτείνεται https://community.petbirds.gr/threads/Πληγές-στα-πόδια-νεαρών-καναρινιών.24452/#post-282374
 
Θα συμπλήρωνα και μία πολυβιταμίνη στο νερό, φρέσκο διάλυμα κάθε μέρα.
 
και φυσικά μην ξεχνάμε... Πρόληψη με σίτες, κντικουνουπικά κτλ για να μειώσουμε το ποσοστό εμφάνισης προβλήματος στα καναρίνια μας.
 
Και μαζί με όλα καθημερινή καθαριότητα στις πατήθρες! Περαστικά τους! ☹
 
Καλησπερα... Έβαλε fusidin για αρκετές μέρες και δεν είδε διάφορα. Έτσι χρησιμοποίησε αυτό που βγάζει ο κάκτος aloe vera και το ένα πόδι είναι πετακαθαρο και το άλλο έμεινε ελάχιστο. Μπήκα για να σας πω αυτή την θεραπεία για να βοηθήσω κάποιον άλλο που ίσως αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα.
 
Καλησπερα... Έβαλε fusidin για αρκετές μέρες και δεν είδε διάφορα. Έτσι χρησιμοποίησε αυτό που βγάζει ο κάκτος aloe vera και το ένα πόδι είναι πετακαθαρο και το άλλο έμεινε ελάχιστο. Μπήκα για να σας πω αυτή την θεραπεία για να βοηθήσω κάποιον άλλο που ίσως αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα.

σε τη μορφη την αγορασε και απο που
 
Η αλόη είναι ένα "κακτοειδές" φυτό με σαρκώδη παχιά λογχοειδή φύλλα. Τα φύλλα αυτά από μέσα τους έχουν ένα παχύ ρευστό υγρό σε μορφή ζελέ. Εκεί βρίσκονται τα όποια θεραπευτικά συστατικά έχει το φυτό. Μπορείς να κόψεις το φύλλο και να το πιέσεις μέχρι να πάρεις όλο το χυμό από μέσα του και να τον χρησιμοποιήσεις είτε ως επίθεμα σε κάποιο δερματικό πρόβλημα, είτε να το βάλεις μέσα σε χυμό ή ακόμη και να το φας σκέτο.

Από την επεξεργασία αυτού του ζελέ, δημιουργούνται τα εμπορικά προϊόντα της αλόης, η ποιότητα των οποίων εξαρτάται από το ποσοστό του φυσικού ζελέ αλόης που περιέχουν.
 
Back
Top