Αναπαραγωγή Καναρίνια ζευγαρωνουν μεγαλωνοντας τα μικρά τους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giorgio94
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

giorgio94

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιαν 2014
Μηνύματα
34
Εχθές πρόσεξα πως το ζευγάρι καναρινιων μου ζευγαρωνει ακομη έχοντας 10-15 ημερών τα μικρά τους. Τι να κανω να τα αφήσω μαζι να τα χωρίσω να τους βάλω άλλη φωλιά;
 
αφου τα εχεις μαζι οπως και οι περισσοτεροι, αυτο ειναι φυσικο, βαλε μια αλλη φωλια και αστα οπως ειναι, το μονο ανησυχητικο ειναι μην αρχισει η θηλυκια τα τραβαει πουπουλα απο τα μικρα για να φτιαξει τι νεα φωλια και τα ξεμαδησει
 
Φοβαμαι μην τα αφησει απο το ταισμα και καθησει στην αλλη φωλια και μου ψωφισουν,...
 
Δεν θα σταματήσουν να ταΐζουν, βάλε δίπλα 2η φωλιά και δώσε νήμα μην σου μαδήσουν τα μικρά.
 
Και ποτε να βγαλω τα μικρα μονα τους;

Στην πρωτη γενα μου εκανε 4 αυγα απο τα οποια τα 3 ηταν ενσπορα, σκευτομουν να τα χωριζα λιγακι στην ζευγαρωστρα εχοντας τους πλουσια διατροφη για κλυτερη επιτυχια, τιλετε για αυτο. Αλλα απο οτι καταλαβα τωρα θα χρειαζεται και αλλη φωλια λογο το οτι ζευγαρωσαν ειδη
 
Όταν θα αρχίσουν να τρώνε μόνα τους... Φτιαχνε τους αυγοτροφη για να αρχίσουν να τσιμπάνε και δινε στα μικρά φρούτα και λαχανικά για να μάθουν από τώρα να τα τρώνε..
 
Επειδή εγώ είχα πρόσφατα το ίδιο σκηνικό μ'εσένα, σου λέω υπέυθυνα ότι:
α) λίγα πουπουλάκια των μικρών ή του αρσενικού, θα βρεις σίγουρα στη νέα φωλιά! Με το που χώρισα τα μικρά, μαδούσε τον αρσενικό, ευτυχώς όχι ιδιαίτερα... Μικρό το κακό! :D
β) τα πουλάκια συνήθως στο μήνα μπορούν πλέον να τρώνε μόνα τους.. Τα δικά μου στις 30-32 μέρες περίπου, ενώ ψιλοτρώγονται να περάσουν στην άλλη πλευρά με τους γονείς και περιμένουν από τον πατέρα να τα ταϊσει, τρώνε μιά χαρά μόνα τους και μάλιστα όχι μόνο αυγοτροφή και σπόρους, αλλά και φύλλα από μαρούλι ή μπρόκολο που βάζω ανά 3-4 μέρες 1 φορά!
γ) δεν τα έχω χωρίσει πλήρως από το κλουβί, αφού βλέπω τον πατέρα να τα επιτηρεί διαρκώς, λες και κάνει... Περιπολία! Θα τα βγάλω μάλλον σήμερα ή αύριο και βλέπουμε..
 
Τα μικρά ειναι 22 ημερών, η καναρα σήμερα έκανε το δεύτερο αυγό της,τα μικρά πανε και κάθονται στην φωλιά και ενοχλούν την καναρα μου,τι να τα κανω, να χωρίσω τα μικρά; Μαζι με τον ερεσει κι βέβαια, η να τα αφήσω ολα μαζι;
 
Αν τα βλέπεις να τρώνε μόνα τους (ανεξάρτητα αν επαιτούν φαγητό από τους γονείς ) χώρισέ τα. Αν δεν τρώνε ακόμα μόνα τους, χώρισε τον πατέρα μαζί με τα μικρά η βάλε χώρισμα με τον πατέρα και τα μικρά στη μία πλευρά και τη μάνα στην άλλη.
 
Κάνε αυτό που σου λέει ο Νίκος.. Δεν νομίζω να τα αφήνουν αταϊστα. Βάλε τις πατήθρες πολύ κοντά στο διαχωριστικό, για να μην παιδεύονται και τεντώνονται
& άσε καλύτερα τους 2 γονείς από τη μία μεριά (για παν ενδεχόμενο!). Αν δεις ότι δεν πολυασχολούνται μαζί τους (ειδικά ο πατέρας), τότε βάλτον μαζί με τα μικρά! Και καλή επιτυχία και πάλι!
 
Σήμερα το πρωί που ξύπνησα η καναρα δεν ήταν στην φωλιά της,ήταν τα δυο μικρά και τι να δω, είχε κάνει τρία αυγά και το ενα ήταν σπασμένο ☹ θα τα χωρίσω σήμερα ευχαριστώ
 
Back
Top