Διατροφή Καναρίνια και γλυστρίδα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stra.tsa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δε θα πάθουν κάτι εάν τους βάλεις πολύ μιας και θα φάνε μόνο όση χρειάζονται. Μπορείς να δίνεις 2-3 φορές την εβδομάδα μερικά κλωναρακια. Και κάθε μέρα να δίνεις δεν θα πάθουν κάτι. Καλό είναι όμως να έχουν πλούσιο πρόγραμμα διατροφής και να μην τρέφονται συνέχεια με ίδιες τροφές.
 
Καλό είναι μέρα παρά μέρα να τρωνε λαχανικά. Μην τους βάζεις μόνο γλυστριδα αλλά δοκίμασε και αλλά λαχανικά, φρούτα και αγριόχορτα.
Τρώνε επίσης μαρούλι, ροδάκινο και μήλο.
[automerge]1566299708[/automerge]
Δε θα πάθουν κάτι εάν τους βάλεις πολύ μιας και θα φάνε μόνο όση χρειάζονται. Μπορείς να δίνεις 2-3 φορές την εβδομάδα μερικά κλωναρακια. Και κάθε μέρα να δίνεις δεν θα πάθουν κάτι. Καλό είναι όμως να έχουν πλούσιο πρόγραμμα διατροφής και να μην τρέφονται συνέχεια με ίδιες τροφές.
Δεν επηρεάζει το βάρος τους το γεγονός ότι τρώνε περισσότερο ίσως από όσο θα έτρωγαν αν είχαν μόνο σπόρους, ας πούμε;
 
Δεν επηρεάζει το βάρος τους το γεγονός ότι τρώνε περισσότερο ίσως από όσο θα έτρωγαν αν είχαν μόνο σπόρους, ας πούμε;
Οχι φυσικά, λαχανικά είναι. Δεν παχαίνουν τα πουλιά ή τουλάχιστον δεν έχω παρατηρήσει κάτι στα τελευταία χρόνια που τα ταΐζω καθημερινά.
 
Τρώνε επίσης μαρούλι, ροδάκινο και μήλο.
Πολύ ωραία. Δοκίμασε να τους δώσεις και χορταρικά όπως βλιτα αλλά και μπρόκολο που περιέχει πάρα πολλές βιταμίνες. Επίσης αγριόχορτα όπως ρόκα, πυκραλίδα και ραδίκι. Μπορεις ακόμα να δοκιμάσεις βότανα( ρίγανη, βασιλικό)
 
Βρες λίγο χρόνο όποτε μπορέσεις και διάβασε το παρακάτω άρθρο και ειδικότερα την παράγραφο "Φρούτα και Λαχανικά" που σε ενδιαφέρει:


Επίσης, άλλο ένα, εξαιρετικά αναλυτικό, άρθρο επί του θέματος είναι και το παρακάτω όπου επισημαίνονται τα φυτά τα όποια ΔΕΝ θα πρέπει να δίνουμε στους μικρούς μας φίλους.

 
Πολύ ωραία. Δοκίμασε να τους δώσεις και χορταρικά όπως βλιτα αλλά και μπρόκολο που περιέχει πάρα πολλές βιταμίνες. Επίσης αγριόχορτα όπως ρόκα, πυκραλίδα και ραδίκι. Μπορεις ακόμα να δοκιμάσεις βότανα( ρίγανη, βασιλικό)
Μπρόκολο τους έχω δώσει αρκετές φορές. Τα άλλα όμως είναι δυσεύρετα.
[automerge]1566302345[/automerge]
@GreekMan72, Ευχαριστώ πολύ!
 
Εύκολο να το λες το φύτεμα. Στην πόλη όμως είναι κάπως δύσκολο.
Και γω σε πόλη μένω και μια χαρά έχω φυτέψει. Αλλά αν δεν θες σπόρους, στην λαϊκή μπορείς να βρεις την κατάλληλη εποχή...
 
Και στη λαϊκή και σε φυτώρια μπορείς να βρεις σπόρους γλιστρίδας. Φύτεψα πριν 2 εβδομάδες ακριβώς σε μεγάλη γλάστρα και αυτη τη στιγμή έχω φυντανάκια αρκετά μεγάλα, περίπου 8-9 πόντους σε ύψος.
 
Και στη λαϊκή και σε φυτώρια μπορείς να βρεις σπόρους γλιστρίδας. Φύτεψα πριν 2 εβδομάδες ακριβώς σε μεγάλη γλάστρα και αυτη τη στιγμή έχω φυντανάκια αρκετά μεγάλα, περίπου 8-9 πόντους σε ύψος.
Από λαϊκή προμηθευομαι κι εγώ τα λαχανικά και τα φρούτα. Απλώς δε βρίσκω πάντα γλυστρίδα. Αλλά βέβαια, και η εναλλαγή των λαχανικών καλή είναι. Αν και η γλυστρίδα είναι η αγαπημένη τους.
 
Από λαϊκή προμηθευομαι κι εγώ τα λαχανικά και τα φρούτα. Απλώς δε βρίσκω πάντα γλυστρίδα. Αλλά βέβαια, και η εναλλαγή των λαχανικών καλή είναι. Αν και η γλυστρίδα είναι η αγαπημένη τους.
Συμφωνώ πως η εναλλαγή είναι καλή. Οπως συμφωνώ και στο οτι ολα τα πτηνα (και καναρινιακαι παπαγαλοι) εχουν συνήθως μεγάλη αδυναμία σ' αυτή.
 
Το μαρουλι, οπως και τα αλλα λαχανικα, αλλά ιδιαιτέρως το μαρουλι θα πρεπει να το πλενεις πολυ καλα για συνηθως φερει αρκετα φυτοφάρμακα πανω του.

Προσωπικα το αποφευγω.
 
Οταν υπάρχουν στην λαϊκή,ζωχοί,ραδίκια, άγρια του βουνού, είναι πολύ προτιμότερα απο τα μαρούλια, που εκτός τα πολλά φάρμακα δεν προσφέρουν και τίποτα.Α! Και επ' ευκαιρία... Οσοι έχετε βασιλικούς στις γλάστρες σας, κορφολογήστε τους. Οι περισσότεροι είναι και σποριασμένοι. Μπορεί στην αρχή να είναι λίγο διστακτικά, αλλα όταν δοκιμάσουν γίνεται η μεγάλη επίθεση 😀
 
Απλώς δε βρίσκω πάντα γλυστρίδα.
Αν μένεις δυτικά και μπορείς... Να πηγαίνεις στην λαϊκή της Παρασκευής στον Εύοσμο...
Εγώ εκεί βρίσκω πάντα τέτοιο καιρό...
 
Back
Top