Γενικά Καναρίνια και κρύος καιρός

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ΗΡΩ
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ΗΡΩ

PB New Member
Εγγραφή
12 Φεβ 2009
Μηνύματα
82
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους! Θα ηθελε να ρωτησω το εξης, τα 4 καναρινακια μου απο το καλοκαιρι δεν τα εχω βαλει καθολου μεσα στο σπιτι σε σχεση με περσι που τα μπαινοεβγαζα στο μπαλκονι ολο το χειμωνα. Φετος φαινονται πολυ πιο ευτυχισμενα που δεν ειναι μεσα στο σπιτι, ο μεγαλυτερος μου δε κελαηδαει φετος ενω περσι τον ειχε πιασει μουγκαμαρα... Ενημερωνω οτι εχω κατεβασμενες μονιμα τις τεντες οποτε ειναι προστατευμενα απο τον αερα τα πουλακια. Ομως φοβαμαι μηπως κρυωνουν τα βραδια η και την μερα καμια φορα οταν κανει πολυ κρυο. Ισχυει αυτο; 😕 Και κατι ακομη το ενα μου αρσενικο καναρινακι μαδαει αυτην την εποχη, ειναι φυσιολογικο; 😕
 
Σκεπασε ολες τις πλευρες των κλουβιων με διαφανες χοντρο ναυλον εκτος απο την
προσοψη.
 
Eιναι πολλα που πρεπει να συνυπολογισεις. Τις συνθηκες ακριβως μπορεις να τις κρινεις μονον εσυ. Ο προσανατολισμος, η προφυλαγμενη ή οχι θεση που εχεις τα κλουβια τους, εκεινο που θα εκανα εγω ειναι να ψαξω μια ενδιαμεση λυση.Αλλα δεν θαταφηνα εκτεθειμενα με μονη προστασια την τεντα, δεν αναφερεις τιποτα για τους υπολοιπους κινδυνους απο τα αρπακτικα πουλια. Μην τους υποτιμας, δεν συμβαινουν μονον στους αλλους. Διαβασε τουλαχιστον οτι αφορα το θεμα και μεχρι τοτε παρε τα μετρα σου. 😉
 
ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΚΑΙ ΚΡΥΟΣ ΚΑΙΡΟΣ

το μπαλκόνι μου εκτος απο τις κατεβασμένες τέντες μπροστά εχει και μια τέντα πλάγια και απο την αλλη μερια υπαρχει απο αλουμίνιο παραθυρο με τζάμι που κόβει τον αέρα. Πιστευω οτι δεν κινδυνεύουν απο καποιο αρπαχτικό γιατι εχω χασει καναρινακι στο ιδιο σπιτι απο καποιο μεγαλο πουλι και ο λογος ηταν που δεν ειχα κατεβασμενες τις μπροστινες τεντες,το θεαμα με σοκαρε και προσεχω πολυ απο τοτε γιατι δυσκολευτηκα να το ξεπερασω. Τα βραδια τα σκεπαζω τα κλουβια με πετσετα ειναι σωστό?
 
Καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους! Θα ηθελε να ρωτησω το εξης, τα 4 καναρινακια μου απο το καλοκαιρι δεν τα εχω βαλει καθολου μεσα στο σπιτι σε σχεση με περσι που τα μπαινοεβγαζα στο μπαλκονι ολο το χειμωνα. Φετος φαινονται πολυ πιο ευτυχισμενα που δεν ειναι μεσα στο σπιτι, ο μεγαλυτερος μου δε κελαηδαει φετος ενω περσι τον ειχε πιασει μουγκαμαρα... Ενημερωνω οτι εχω κατεβασμενες μονιμα τις τεντες οποτε ειναι προστατευμενα απο τον αερα τα πουλακια. Ομως φοβαμαι μηπως κρυωνουν τα βραδια η και την μερα καμια φορα οταν κανει πολυ κρυο. Ισχυει αυτο; 😕 Και κατι ακομη το ενα μου αρσενικο καναρινακι μαδαει αυτην την εποχη, ειναι φυσιολογικο; 😕
δεν τα ενοχλει το κρυο αλλα τα ρευματα αερα οποτε κανονισε αναλογος το οτι τα διατηρεις ολο το χρονο εξω ειναι πολυ καλο για τα πουλακια δεν ειναι φυσιολογικο να εχει πτεροροια τετοια εποχη παρακολουθησετο για εξωπαρασιτα και βαλτου νερακι για λουτρο καθε 2-3 ημερες
 
Back
Top