Ασθένειες Καναρίνια κοιμούνται όλη μέρα και μετά πέφτουν κάτω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikfree
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikfree

PB Member
Εγγραφή
19 Απρ 2016
Μηνύματα
684
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα παιδια
ελειπα ταξιδι και γυρισα τωρα!
τα μικρα τα προσεχαν οι δικοι μου το προβλημα ειναι οτι τα εχει χτυπησει μια αρρωστια και μεχρι να ερθω χαθηκαν πανω απο 8 πουλια και συνεχιζει η ιστοριο
Φουσκωνουν γινονται σαν μπαλες κοιμουνται ολοι μερα και μετα απο λιγο τεζαρουν δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε τους δινουν φαρμακα και (ακομα σκεφτειτε δν εχω δει τι φαρμακα βαζουν) απλα τα ειδα και τρελαθηκα γιατι και τωρα εχω 1 που παει να φυγει μαλλον
παει πουθενα το μυαλο σας;
ευχαριστω εκ τον προτερων!
και συγνωμη που εγραψα τωρα που χρειαστηκα κατι ελπιζω να καταλαβενεται οτι λειπω συνεχεια ταξιδια!
 
Κάποιες φωτογραφίες από τα πουλιά μπορούν να βγάλουν;
Κάτι σαν αυτές https://community.petbirds.gr/threads/Φωτογραφίες-κοιλιάς-και-περιττωμάτων-πουλιού.41907/
τους δινουν φαρμακα και (ακομα σκεφτειτε δν εχω δει τι φαρμακα βαζουν)
Θα πρέπει να μάθεις τι φάρμακα τους δίνουν και ποιος τους τα πρότεινε.
 
Τι εννοείς όταν λες ότι φουσκώνουν γίνονται σαν μπάλες, κοιμουνται όλη την ημέρα και μετά πεθαίνουν; Αυτό γίνεται σε σύντομο χρονικό διάστημα; Βλέπεις κάτι άλλο στα πουλιά; Ράμφος, μάτια, αμαρα είναι όλα καθαρά;
 
Τι εννοείς όταν λες ότι φουσκώνουν γίνονται σαν μπάλες, κοιμουνται όλη την ημέρα και μετά πεθαίνουν;

Eννοει οτι τα πουλια φουσκωνουν απο την ασθενεια μιας και αυτο συμβαινει οταν αρρωσταινουν, βαζουν το κεφαλι μεσα και κοιμουνται την ημερα που αυτο συμβαινει οτι ειναι αρρωστα και αδυναμα και κατοπιν πεθαινουν.
 
Αυτό το κατάλαβα. Διευκρινισεις ζήτησα για το " μετά από λίγο τεζαρουν ". Δηλαδή η όλη διαδικασία γίνεται μέσα σε μια μέρα; Το πρωί είναι φουσκωμένα και το βράδυ ή το επόμενο πρωί πεθαίνουν;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καποια πληροφορια για διατροφη, πτερορροια,ωραριο και φωτισμο θα ηταν επισης χρησιμη.

Αν πιστευεις οτι υπαρχει αρρωστια και οτι δεν τρωνε τις σαρκες τους απο διατροφικες ελλειψεις, με την επομενη απωλεια, πας αγια Παρασκευη για νεκροψια.

Ολα τα αλλα ειναι εικασιες που δεν ταιριαζουν στην περισταση.
 
τα μικρα τα προσεχαν οι δικοι μου το προβλημα ειναι οτι τα εχει χτυπησει μια αρρωστια και μεχρι να ερθω χαθηκαν πανω απο 8 πουλια και συνεχιζει η ιστοριο
Έλεγξε αν υπάρχει έστω και η παραμικρή πιθανότητα να μην έχουν πρόσβαση στην τροφή ή το νερό για οποιονδήποτε λόγο. Αν χρησιμοποιείς ποτίστρες υποπίεσης ή με μπίλια, έλεγξε εάν η ροή τους είναι κανονική. Επίσης, έλεγξε τις τροφές σου για την πιθανότητα κάποια από αυτές να έχει χαλάσει ή μήπως τρώνε τα πουλιά κάτι που δεν πρέπει να τρώνε.
 
Αυτό γίνεται σε σύντομο χρονικό διάστημα;
σε μια μερα μεσα ολα ειναι πεντακαθαρα απλα φουσκωνει κοιτατε και την αλλη μερα τεζα

6.webp
7.webp
8.webp
rsz_39468010_679740849068679_316462325764718592_n.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μη χειρότερα. Πριν μερικά χρόνια είχε χάσει ένας φίλος μου έτσι πάνω από 50 πουλιά. Πέθαιναν μέσα σε μια μέρα. Από την πρώτη μέρα ο πτηνιατρος είχει μιλήσει για ένα μικρόβιο, δεν θυμάμαι ακριβώς.
Υπάρχει η δυνατότητα να πας κάποιο από αυτά που έχουν πεθάνει για νεκροψία; Αν δεν είσαι σίγουρος για την αιτία, δεν θα καταφέρεις να το αντιμετωπισεις και θα έχεις κι άλλα θύματα δυστυχώς.
 
εισαι σιγουρος οτι τρωνε;γιατι η κουτσουλια αλλο δειχνει νομιζω...
 
εισαι σιγουρος οτι τρωνε;γιατι η κουτσουλια αλλο δειχνει νομιζω...
Τρωνε οταν φτασει σε αυτη την κατασταση δν ακουμπαει τιποτα νερο με φαρμακο μονο που του εχω στον πατο του κλουβιου

Υπάρχει η δυνατότητα να πας κάποιο από αυτά που έχουν πεθάνει για νεκροψία; Αν δεν είσαι σίγουρος για την αιτία, δεν θα καταφέρεις να το αντιμετωπισεις και θα έχεις κι άλλα θύματα δυστυχώς.
Θα το κανω αμα ειναι να βγαλω ακρη ναι φευγει το ενα μετα το αλλο
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Θα το κανω αμα ειναι να βγαλω ακρη ναι φευγει το ενα μετα το αλλο
Πω πω φαντάζομαι πόσο άσχημα νιώθεις..
Νομίζω πως δεν έχεις άλλη επιλογή. Ή πηγαίνεις ένα άρρωστο για εξετάσεις ή ένα νεκρό για νεκροψία. Ελπίζω να βρεις την άκρη σύντομα.
 
Καλησπερα πηγα γιατρο ακαρεα τραχιας τελικα πηρα pulmosar και βαζω σταγωνες θα δειξει ελπιζω να καθαρισα
 
Back
Top