Ασθένειες Καναρίνια με ψυχολογικά

Αλέξιος

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαρ 2021
Μηνύματα
51
Πόλη
Αθήνα
Γειά σας, είμαι ο Αλέξης και έχω καναρίνια. Το θέμα είναι ότι πριν λίγες ημέρες βρήκα μέσω αγγελίας 2 θηλυκα τα οποία βρίσκονταν σε ένα μικρό σκοτεινό δωμάτιο ένα επί ένα σε μία ταράτσα μέσα στο κρύο. Σήμερα βρίσκονται σε καλύτερη κατάσταση (έχουν αρχίσει να τρώνε κάνουν μπάνιο κλπ) το πρόβλημα είναι ότι το ένα έχει καραφλιασει τελείως. Μάλλον από ψυχολογία. Τι πρέπει να κάνω εκτός από το καλό περιβάλλον και την διατροφή του;
[automerge]1614955535[/automerge]
Αυτό είναι το ένα
 
@gianniskilkis Τους έβαλα και αυγό και αγγούρι κ βιταμίνη, σήμερα τις έβγαλα στον κήπο... Η φαλακρη έκανε κ μπάνιο. Πιστεύω ότι θα συνέλθει... Κι εμένα άμα με κλεινανε σε ένα σκοτεινό δωμάτιο ένα επί ένα στο κρύο, όχι τα μαλλιά θα μου πέφτανε... Δεν ξέρω, ευτυχώς που τα πήρα γιατί ο παππούς που τα είχε...
 
Από διατροφή, θα προτιμάς χόρτα κηπευτικά εποχής (όχι τόσο το αγγούρι διότι δεν έχει πολλά να προσφέρει, ούτε και το μαρούλι που είναι τίγκα στα εντομοκτόνα) και λιγότερο φρούτα (μηλαράκι μπορείς να δίνεις) διότι έχουν υψηλές περιεκτικότητες σακχάρων και αλλοιώνονται γρήγορα.
Επίσης βάζε τους αυγό σφικτό (12 λεπτά υπό βρασμό αρκούν), 3 φορές την εβδομάδα με το τσόφλι, και βγάζε το σε 2-3 ώρες γιατί επίσης αλλοιώνεται γρήγορα.
Αγόρασε, αν δεν έχεις μια μικρή συσκευασία τροφής (κλειστή και με εμπορική ονομασία και τη συσκευασία θα την ανοίξεις εσύ) ώστε να έχουν μια σωστή διατροφική βάση.
Στον κήπο ή γενικότερα σε εξωτερικό χώρο, καλό είναι να μην αφήνεις το κλουβί χωρίς προστασία, διότι το κακό (αρπακτικά ιπτάμενα και μη) δεν αργεί καθόλου να γίνει και συνήθως είναι ολέθριο.
Θα ήθελα όταν μπορέσεις να έβλεπα φωτογραφίες.
Συγχαρητήρια που τα ανέλαβες!
Α, και κόκκαλο σουπιάς (όχι πέτρα ασβεστίου) είναι χρήσιμο να υπάρχει πάντα μέσα στο κλουβί τους.
Επίσης και βότανα μπορείς να δίνεις (βασιλικό, δυόσμο, ρίγανη, θρούμπι, θυμάρι...)
 
@ianos δεν γνωρίζω, ο παππούς τα είχε ψιλό χαμένα... Πάντως τα 2 είναι σίγουρα πάνω από ενός. Εν τω μεταξύ έχουν αγριέψει. Δάγκωνε το ένα τ'άλλο. Σήμερα είναι 4η μέρα που τα έχω βλέπω καλύτερη συμπεριφορά. Θα στρώσουν. Τα έχω στο δωμάτιο μου, με φως, ζέστη, ανοίγω βλέπουν ήλιο κάνανε κ μπάνιο. Μέρα με τη μέρα πιστεύω να πάνε όλα καλά.
 
@Αλέξιος εντελώς φιλικά κι αν διακρίνω καλά η ποτίστρα έχει λίγη πρασινίλα? Αν ναι, θα ήταν καλό να την καθαρίσεις καθώς μπορεί εκεί να εμπεριέχονται βακτήρια. Η σωστή υγιεινή στο κλουβί και τα σκεύη των πουλιών είναι το νο1 συστατικό για καλή υγεία. Αν δεν ξέρεις πώς, στη συγκεκριμένη περίπτωση μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια παλιά οδοντόβουρτσα και μια σταγόνα υγρό πιάτων και άφθονο ζεστό νερό για καλό ξέπλυμα μετά.
 
@Αλέξιος καλησπέρα. Αφού αποφάσισες να τα αναλάβεις, έχεις πλέον την υποχρέωση να μάθεις τα πάντα γύρω από τη σωστή διατροφή κ διαβιωσή τους. Αν διαθέτεις μπαλκόνι, φτιάξε το χώρο που θα τα φιλοξενήσει δίνοντας προτεραιότητα στην ασφάλειά τους. Όπως καταλαβαίνεις είμαι υπέρ της εξωτερικής διαβίωσης. Υπερτερεί μακράν της εσωτερικής. Τους αξίζει σίγουρα μια καλύτερη ζωή από δω κ στο εξής. Εύχομαι να σταθείς αντάξιος των περιστάσεων. Καλή αρχή.
 
@Φοίβος έβαλα καινούργια απλά αυτή είχα... Δεν είναι πράσινη είναι λόγω παλαιότητος.
[automerge]1615149806[/automerge]
@Stfns έχω αλλά 4 πουλιά κ πιστεύω ότι θα '' κοινωνικοποιηθουν'' το περιβάλλον τους είναι οκ. Έχω την αίσθηση ότι θα τα καταφέρω. Προς το παρών περιμένω γεννητούρια, έχω ζευγαρωσει ένα αχάτη με μια πορτοκαλί κανάρα (δεν βρήκα θυληκο ίδιο) τα οποία ήταν πυρωμενα κ έχω 4 αυγουλακια. Σε 5-6 μέρες πρώτα ο Θεός θα σκάσει το 1ο!
[automerge]1615150426[/automerge]
@Φοίβος τα καθαρίζω 3 φορές την εβδομάδα κ το νερό τους κάθε μέρα, κάθε πρωί τους βάζω μπανακι, στην διατροφή χρησιμοποιω κελαηδινη αναμεμιγμενο με καναβουρι (μισό· μισό) τους βάζω βιταμίνη χωρίς χρωστική, (τουλάχιστον έτσι μου λένε) και αυγό 2 με 3 φορές την εβδομάδα όταν πάω λαϊκή παίρνω κ καμιά πρασιναδα(τρελαίνονται για σέλινο) τέλος πάντων τα αγαπώ πολύ, γι αυτό κ του τα πήρα του παππού. Τουλάχιστον εδώ έχουν το χώρο τους κ όταν δεν έχει κακοκαιρία βγαίνουμε στον κήπο (υπό την επίβλεψη μου)... Προσπαθώ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Τι σημαίνει ότι το ένα έχει 2 δαχτυλίδια πράσινο κ πορτοκαλί και το άλλο έχει 1 πορτοκαλί σημειωτέον ότι δεν αναγράφεται τπτ επάνω
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@Φοίβος
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
να δούμε την άλλη εβδομάδα πως θα είναι...
 
Τι σημαίνει ότι το ένα έχει 2 δαχτυλίδια πράσινο κ πορτοκαλί και το άλλο έχει 1 πορτοκαλί σημειωτέον ότι δεν αναγράφεται τπτ επάνω
Δεν σημαίνει τίποτα. Αυτού του είδους τα δαχτυλίδια τα περνάνε οι εκτροφείς στα πουλιά τους για να μπορούν να διακρίνουν από μακριά ποιο πουλάκι είναι πιο, με βάση τους συνδυασμούς χρωμάτων που έχουν φτιάξει με τα δαχτυλίδια.
 
Back
Top