Ασθένειες Καναρίνια με ψωρίαση;

Γιωργος Α.

PB New Member
Εγγραφή
25 Φεβ 2014
Μηνύματα
5
Εχω 2 καναρινακια αρσενικο (κιτρινι) κ θυληκο (καφε).. Εδω κ περιπου 1 μηνα εχουν βγαλει ενα προβλημα. Ρωτοντας σε καποια πετ σοπ, κατεληξα σε καποιον που ειχε γνωσεις κ μου ειπε οτι ειναι ψωριαση. Το θεμα ειναι οτι το φαρμακο που χρειαζεται δεν το εχει πλεον γιατι το απεσυρε η εταιρια που το εβγαζε. Ειναι μια αλοιφη με ονομα Pizzalf της εταιριας Beaphar. Πλεον δεν ξερω τι να κανω. Δινω κ φωτο των καναρινιων μηπως ξερει κανεις καλυτερα κ με συμβουλευσει.
 

Συνημμένα

  • DSC02963.webp
    DSC02963.webp
    14,8 KB · Προβολές: 341
  • DSC02964.webp
    DSC02964.webp
    12,7 KB · Προβολές: 331
  • DSC02966.webp
    DSC02966.webp
    18,3 KB · Προβολές: 329
  • DSC02970.webp
    DSC02970.webp
    13,6 KB · Προβολές: 271
  • DSC02973.webp
    DSC02973.webp
    8,9 KB · Προβολές: 275
Σε ποια περιοχη μενεις; Μην ρωτας ποτε μαγαζατορες για θεματα υγειας. Για αυτα αρμοδιοι ειναι οι κτηνιατροι. Ριξε μια ματια κι εδω μηπως εχεις καποιον κοντα σου.
 
μενω στην περιοχη αναληψη στη Θεσσαλονίκη. Πηγα στο πανεπιστημιο της Θεσσαλονίκης στη γιαννιτσων για να ρωτησω ποτε μπορω να παω για να τα δουν αλλα λογω ελλειψης προσωπικου μπορω να παω μετα απο 20 μερες. Πηγα στο mega quiqo pet οπου εκει εχουν και κτηνιατρους. Τελικα το προβλημα ηταν κατι που εμεινα αφωνος. Το αρσενικο που νομιζα οτι ηταν αρσενικο τελικα ηταν... Θηλυκο. Οταν το αγορασα δεν το καταλαβα φυσικα. Τα πουπουλα τους τα εχασαν απο τις συνεχεις γεννες αυγων την προηγουμενη ανοιξη. Και τα δυο θηλυκα γεννησαν περιπου 25 αυγα και ηταν ολα κλουβια. Εγω εκανα υποθεσεις οτι μαλλον το αρσενικο (που ειναι οπως ειπα θηλυκο τελικα) ηταν μικρος κ γι'αυτο εβγαιναν κλουβια. Ετσι λοιπον εξαντληθηκαν απο αυτο το γεγονος. Μου ειπαν να τα βαλω σε σκοτεινο μερος για να στρεσαριστουν ωστε να αρχισουν να χανουν τα πουπουλα τους κ για να αρχισουν ξανα να βγαζουν καινουργια οπως και στο κεφαλι. Μου εδωσαν κ μια πολυβιταμινη. Αυτα
 
μενω στην περιοχη αναληψη στη Θεσσαλονίκη. Πηγα στο πανεπιστημιο της Θεσσαλονίκης στη γιαννιτσων για να ρωτησω ποτε μπορω να παω για να τα δουν αλλα λογω ελλειψης προσωπικου μπορω να παω μετα απο 20 μερες. Πηγα στο mega quiqo pet οπου εκει εχουν και κτηνιατρους. Τελικα το προβλημα ηταν κατι που εμεινα αφωνος. Το αρσενικο που νομιζα οτι ηταν αρσενικο τελικα ηταν... Θηλυκο. Οταν το αγορασα δεν το καταλαβα φυσικα. Τα πουπουλα τους τα εχασαν απο τις συνεχεις γεννες αυγων την προηγουμενη ανοιξη. Και τα δυο θηλυκα γεννησαν περιπου 25 αυγα και ηταν ολα κλουβια. Εγω εκανα υποθεσεις οτι μαλλον το αρσενικο (που ειναι οπως ειπα θηλυκο τελικα) ηταν μικρος κ γι'αυτο εβγαιναν κλουβια. Ετσι λοιπον εξαντληθηκαν απο αυτο το γεγονος. Μου ειπαν να τα βαλω σε σκοτεινο μερος για να στρεσαριστουν ωστε να αρχισουν να χανουν τα πουπουλα τους κ για να αρχισουν ξανα να βγαζουν καινουργια οπως και στο κεφαλι. Μου εδωσαν κ μια πολυβιταμινη. Αυτα
Σου ειπαν να τα εχεις μονιμα σε σκοτεινο μερος; Για να στρεσαριστουν και να χασουν ολα τους τα φτερα; αυτα στα ειπαν κτηνιατροι;

Τι αλλο θα ακουσουμε; :O
 
μου ειπαν οτι πρεπει να αλλαξουν περιβαλλον, πιο σκοτεινο για να αλλαξουν τα φτερα τους σταδιακα. Αλλα γενικως μου ειπαν οτι πρεπει να στρεσαριστουν. Τι να πω δεν ξερω. Μου ειπαν να τρωνε καλα κ σιγα σιγα θα ξαναμπουν στο ρυθμο τους κ θα βγαλουν κ πουπουλα στο κεφαλι. Ενας αλλος κτηνιατρος μου ειχε πει πριν κανα 2 βδομαδες που ειχα παει, να βαζω betadin κ να αλλαξω και βιταμινες. Τα πουλια παρεπιπτοντως ειναι μια χαρα, κινουνται, τρωνε ολα φυσιολογικα.
 
Το δικο μου που αρχισε να χανει τα πουπουλα του σαν το δικο σου οφειλονταν σε μυκητες... Πιστευω και το δικο σου το ιδιο... Ξεκινα 10 μερες νυσταμισιν 3.3 μλ στα 100 νερου και σε 10 μερες μας λες αν αρχισει να βγαζει καρφακια...
 
Το δικο μου που αρχισε να χανει τα πουπουλα του σαν το δικο σου οφειλονταν σε μυκητες... Πιστευω και το δικο σου το ιδιο... Ξεκινα 10 μερες νυσταμισιν 3.3 μλ στα 100 νερου και σε 10 μερες μας λες αν αρχισει να βγαζει καρφακια...
Ευχαριστω...
 
Σου ειπαν να τα εχεις μονιμα σε σκοτεινο μερος; Για να στρεσαριστουν και να χασουν ολα τους τα φτερα; αυτα στα ειπαν κτηνιατροι;

Τι αλλο θα ακουσουμε; :O
Απ'ότι φαίνεται πολλά ακόμα... Κι εγώ έχω ήδη ''πτερόροια'' . Εσύ τι φταίς;
 
Σου ειπαν να τα εχεις μονιμα σε σκοτεινο μερος; Για να στρεσαριστουν και να χασουν ολα τους τα φτερα; αυτα στα ειπαν κτηνιατροι;

Τι αλλο θα ακουσουμε; :O
Μαλλον δεν το καταλαβε σωστα ο Γιωργος. Οταν τα πουλια ξεπατωθουν στις γεννες ή παθολογικα δεν σταματανε το να τα βαζεις να κοιμουνται αρκετες ωρες εως και 14-15 το εικοσιτετραωρο και με φτωχοτερη διατροφη δηλαδη μονο με σπορους ειναι ενας τροπος για να μπει ο οργανισμος τους στην εποχη του χειμωνα που το φως αρα και οι ωρες που μπορουν να βρουν τροφη ειναι λιγοτερα.

Οχι σε μονιμο σκοταδι ομως ή εστω ημιφως, πουλια ειναι, οχι ποντικια. :)
 
Ευχαριστω ολους. Εχω βρει μια ακρη. Τα ειδε κ ενας κτηνιατρος και μου ειπε οτι δεν εχουν κατι.Απλα οπως ειπα κ σε προηγουμενο μηνυμα, μου ειπε οτι εχουν εξαντληθει απο τις γεννες που ειχαν κανει και με τον καιρο θα παρουν τα πανω τους.. Με βιταμινες κ καλη τροφη. Παντως δεν εχουν καποια αρρωστια.
 
Καλησπέρα! Τι γίνεται με τα καναρινάκια; Έχει αποκατασταθεί το πτέρωμά τους, μετά τόσο καιρό?
 
Καλησπέρα! Τι γίνεται με τα καναρινάκια; Έχει αποκατασταθεί το πτέρωμά τους, μετά τόσο καιρό?

Ο Γιωργος έχει να μπει στο φόρουμ απο τις 15 Μαρτίου 2014. Μην παίρνεις κι όρκο ότι θα σου απαντήσει. Αν σε προβληματίζει κάτι αντίστοιχο και δεν βρήκες ήδη βοήθεια στα υπάρχοντα θέματα, άνοιξε ένα καινούριο. :)
 
Back
Top