Φροντίδα Καναρίνια νεοσσοί σε κλούβα με καρδερίνες

bluespyros

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2017
Μηνύματα
222
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπερα.
θελω να βαλω σε κλουβα 68χ68χ49 πεντε νεοσσους 40 ημερων με 2 καρδερινες.
το ερωτημα μου ειναι αν θα επιρεαστουν τα καναρινια στο να μαθουν να κελαηδανα, η σταματισουν οι καρδερινες να κελαηδανε.
 
Αφού είναι μικρά, δεν κελαηδούν οπότε δεν χαλάνε την καρδερίνα, αν χαλιέται πια, αντίθετα θα πάρουν.
Κατα την άποψή μου η κλούβα είναι μικρή και δεν βρίσκω το λόγο να ρισκάρω την υγεία νέων οργανισμών βάζοντάς τα με άλλο είδος,τόσο νωρίς. Επίσης δεν ξέρω κατα πόσο δεν θα γίνει πανικός μέσα στο κλουβί.
 
Οι καρδερίνες θα σταματήσουν να κελαηδουν. Δεν κερδίζεις κάτι πέρα από το 'βόλεμα' σου για λιγότερα κλουβιά. Προσωπικά δεν θα το συνιστούσα
γενικα σε κλουβες με πολα πουλια δεν κελαηδανε οι καρδερινες;
 
Σπύρο, ειναι τόσο μικρό το κλουβι που όπως και να εχει δεν χωρά πάνω απο δύο πουλιά που εχεις ήδη. Βρες κάπου;λαού να τα βάλεις.
μπορω να το επεκτινω καθ υψος.
μηκος 68 πλατος 49 και υψος 1,14
 
Το αρχικό μέγεθος της κλούβας είναι αρκετό να φιλοξενήσει 7 και 8 καναρίνια...
Επειδή εικάζω πως οι καρδερίνες (από που τις πήρες τις καρδερίνες;) είναι περισσότερο άγριες από τα καναρίνια
Θα σε συμβούλευα να αποφύγεις την συνύπαρξη καναρινιών με τις καρδερίνες... αν δεν θες να χάσεις την ηρεμία που έχουν αποκτήσει τα καναρίνια με την πολύχρονη συγκατοίκηση με τον άνθρωπο.
 
Σπυρο η καρδερίνες πάντα κελαιδανε πολυ περισσότερο όταν είναι μόνες τους! Μετά είναι ένα θέμα και το φαγητό, εκτός αν ταΐζεις και τις καρδερίνες κελαιδινη. Αν οι καρδερινες δεν είναι φετινές δεν θα χαλάσει η φωνή τους αλλά ούτε και τα καναρινακια τα φετινά θα μάθουν να κελαηδούν σαν καρδερινα!
 
Τις καρδερίνες μου τις έδωσε φίλος που τις αγόρασε από πετ σοπ τον Σεπτέμβριο. Προφανώς δεν είναι εκτροφής.
Από αυτά που κατάλαβα μάλλον θα τα βάλω χωριά.
 
Τις καρδερίνες μου τις έδωσε φίλος που τις αγόρασε από πετ σοπ τον Σεπτέμβριο
Είναι "ελευθέρας εκτροφής" με συνέπεια να μην έχουν θέση στο κλουβί.
Αν επιθυμείς την ψυχική ή την συνολική αποκατάστασή τους γενικότερα, μπορείς να επικοινωνήσεις το ΕΚΠΑΖ ή την ΑΝΙΜΑ.
Θα χρειαστείς βοήθεια για να επιστρέψουν τα πουλιά στη φύση που ανήκουν;
Μάλλον θα χρειαστεί κάποια βοήθεια βάσει των γραφομένων του κ. Γιάννη Πουλόπουλου σε αυτό το θέμα καθώς υπογραμμίσθηκε ότι:
''Τα μόνα πουλιά που ίσως επιβάλλεται να ελευθερώνονται αμέσως είναι εκείνα που από λάθος τους μπήκαν σε κάποιον κτηριακό χώρο και παγιδεύτηκαν εκεί μέσα πετώντας εδώ και κει πανικόβλητα, οπότε κινδυνεύουν άμεσα και από ατυχήματα (να συγκρουστούν λ.χ. σε κάποιο κλειστό τζάμι με ολέθρια αποτελέσματα για τα ίδια).''
 
Ναι δεν διαφωνώ έχετε δίκιο, ούτος ή άλλος τζάμπα τις πιρα.
Έκανα μια σκέψη να τις αφήσω γιατί ο φίλος τις θεωρούσε άχρηστες για να βγάλει καρδερινοκαναρα.
Πριν δυόμισι μήνες που ξεκίνησα με τα πουλιά είχα ένα ζευγαρι.
Τώρα έχω δύο ζευγάρια καναρίνια πέντε νεοσσούς και δύο καρδερίνες.
Θέλω να πάρω και άλλα όλοι μέρα ασχολούμαι με αυτά με έχει πιάσει κάτι σαν αρρώστια, κάτι σαν απληστία των πτινων.
Αύριο θα καταπνίξω την απληστία μου και τα αφισω εκεί που ανήκουν.
Θα τα πάω στο δέλτα του Αξιού έχω δει εκεί πολλές ελεύθερες.
 
Αύριο θα καταπνίξω την απληστία μου και τα αφισω εκεί που ανήκουν.
Θα τα πάω στο δέλτα του Αξιού έχω δει εκεί πολλές ελεύθερες.
Είναι υπέροχη αυτή η κίνηση αλλά δεν είμαι σίγουρος για το κατά πόσο θα επελθουν τα αναμενόμενα αποτελέσματα καθώς τα πουλιά είναι πιασμένα εδώ και αρκετούς μήνες.

Το να τα εμπιστευτείς σε μια από τις
προαναφερθείσες ΜΚΟ θα ήταν πιο συνετό.
Βέβαια, δεν παύει να ισχύει το " βλέποντας και κανοντας".
Αν όντως οι καρδερίνες είναι σε άριστη φυσική κατάσταση τότε και μόνο τότε να προβείς μόνος σου στην απελευθέρωση.
 
Θέλω να πάρω και άλλα όλοι μέρα ασχολούμαι με αυτά με έχει πιάσει κάτι σαν αρρώστια, κάτι σαν απληστία των πτινων.
Αύριο θα καταπνίξω την απληστία μου και τα αφισω εκεί που ανήκουν.
Θα τα πάω στο δέλτα του Αξιού έχω δει εκεί πολλές ελεύθερες.
Μπράβο βρε Σπύρο για την τόσο τίμια ανάλυση της προσωπικής σου διάθεσης. Σε συγχαίρω και γι' αυτό και που θα τις αφήσεις ελεύθερες.
Πόσο καιρό είναι έγκλειστες;
 
Μπράβο βρε Σπύρο για την τόσο τίμια ανάλυση της προσωπικής σου διάθεσης. Σε συγχαίρω και γι' αυτό και που θα τις αφήσεις ελεύθερες.
Πόσο καιρό είναι έγκλειστες;
Σηγουρα είναι εκλειστες δέκα μήνες από τότε που τις αγόρασε για παραπάνω δεν ξέρω.
 
Τηλέφωνίσα στο ΕΚΠΑΖ δράση άγριας ζωής Θεσσαλονίκης.
Μηλισα με κάπια κυρία (γύρω στα 35 κρίνοντας από τη φωνή) με ενημέρωσαν να τις πάω αύριο το απόγευμα που θα είναι εκεί ο κτηνίατρος, θα τις ελέγξει και θα κρατήρθουν εκεί σίγουρα κάποιες ημέρες
 
Έχω μια απορία, ωραία και καλά τα εμείς εδώ και εσείς κάνετε μια πολύ καλή προσπάθεια.
Υπάρχει Κάπιος νόμος που να προστατευει την άγρια ζωή τον πτινων;
Δηλαδή υπάρχει κάπια απαγόρευση στα πετ σοπ να πουλούν (καρδερίνες- φλορους- σκαθια) μη εκτροφής ή περιορίζεται ο νόμος σε προστατευόμενες περιοχές.
 
Back
Top