Αναπαραγωγή Καναρίνια φτιάχνουν και χαλούν συνεχώς τη φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MARA
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MARA

PB New Member
Εγγραφή
5 Ιουλ 2008
Μηνύματα
7
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπερα.λοιπον ακουστε και φωτηστε με! Αγορασα απο ενα φιλο του αδελφου μου ενα ζευγαρι καναρινια. Το ενα εχει δαχτυλιδι και το αλλο εχει [σκουφακι]! Οταν μου τα εφερε, μου ειπε οτι ειναι εγκυος ειχε μισοφτιαξει και τη φωλια. Την αλλη μερα ειχανε χαλασει τη φωλια! Πηγα σε ενα pet να αγορασω τροφηκαι μου ειπε οτι εφταιγε η αλλαγη περιβαλοντος. Εβγαλα το νημα μετα απο μερικες μερες το ξαναεβαλα το θηλυκο εφτιαχνε τη φωλια αλλα μετα τη χαλουσαν!Γιατι αραγε;Τι δεν κανω καλα; Καθε μερα τα καθαριζω, τους βραζω φρεσκα αυγουλακια, τους βαζω κελαιδινη και μαρουλακι, καθαρο νερο,τα εχω στη σκια, τι φταιει;Ευχαριστω εκ των προτερων!☹
 
ποσο καιρο τα χεις;ισως φταιει η αλλαγη περιβαλλοντος και το τοι δεν σε εχουν συνηθησει ακομα... Δωσε τους λιγο χρονο και τα αναπαραγεις απο του χρονου γιατι τωρα ειναι περιοδος πτερορροιας και θα ταλαιπωρηθουν παρα πολυ...
 
Τα εχω 10 μερες μονο αλλα ανχωνομαι γιατι ειμαι ασχετη με το ειδος και δεν ξερω τι πρεπει να κανω. Εχουν και κατι τεραστιες νυχαρες πως να τα κοψω; Φοβαμαι. Μπορει να γαντζωνουν αυτα στο νημα και να χαλαει η φωλια! Τη φωλια να τη βγαλω απο το κλουβι;
 
πιστευω οτι ειναι καλυτερα τωρα που ειναι αρχη να μην τα καθαριζεις καθε μερα! Αν γινεται και δεν βρωμιζουν πολυ μην τα πολυ ενοχλεις! Σκεψου οτι ειναι σε ενα νεο χωρο! Δωσ τους λιγο χρονο να προσαρμοστουν με το νεο τους σπιτι...
 
Άφησέτα να ηρεμησουνε και να συνηθησουν το καινούριο χόρο τους.Ίσως και να μην τα ενοχλούσες και πολύ θα ήταν προτημότερο:)
 
Τα εχω 10 μερες μονο αλλα ανχωνομαι γιατι ειμαι ασχετη με το ειδος και δεν ξερω τι πρεπει να κανω. Εχουν και κατι τεραστιες νυχαρες πως να τα κοψω; Φοβαμαι. Μπορει να γαντζωνουν αυτα στο νημα και να χαλαει η φωλια! Τη φωλια να τη βγαλω απο το κλουβι;

- Εκείνο που πρέπει να κάνεις Μάρα είναι να τα χωρίσεις.
Να βάλεις το κάθε ένα στο κλουβάκι του. Οταν πρόκειται να
γίνει αυτή η δουλειά να κοπούν και τα νύχια ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.
Να διαβάσεις τα άρθρα που αναφέρονται στην πτερόρροια
και να τα παρακολουθείς αυτόν τον καιρό πολύ συστηματικά
μήπως παρουσιάσουν κάτι στην συμπεριφορά τους. Ιδιαίτερη
προσοχή στον εάν ξύνονται ή τινάζονται στο κλαράκι, την ώρα του ύπνου.
-Οταν έλθει η εποχή για ζευγάρωμα, εδώ θα είμαστε να τα πούμε.
Αλλά μέχρι τότε πρέπει να έχεις δυό όμορφα,ζωηρά,υγειή καναρίνια.
 
Back
Top